Co musíte ráno vědět (4. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (4. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a ve Spojených státech, jakému žebříčku by po vstupu na burzu mohla dominovat saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco a jaké zařízení bude nově Škodě Auto pomáhat při vývoji automobilů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, dolar oslabil

Americké akcie na závěr týdne posílily a širší index S&P 500 uzavřel na novém rekordu, už potřetí tento týden. Náladu na trhu zlepšily příznivé zprávy o vývoji nezaměstnanosti v USA a z čínského zpracovatelského průmyslu, které zmírnily obavy ze zpomalování růstu globální ekonomiky. Index Dow vzrostl o 1,11 % na 27 347,09 bodu, širší S&P 500 přidal 0,97 % na 3 066,92 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,13 % na 8 386,40 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,96 % na 12,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o dva bazické body na 1,71 %. Za celý uplynulý týden si Dow připsal 1,44 %, S&P 500 zpevnil o 1,47 % a Nasdaq Composite posílil o 1,74 %.

Americké akcie: Číhá na investory japonský scénář?
Na základě srovnání průměrného a současného ocenění akcií lze tvrdit, že na akciovém trhu v USA je bublina. V extrémním případě by se americké firmy mohly dočkat scénáře, který Japonsko začalo prožívat před zhruba třiceti lety.
Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci oslavili Halloween stylově, index S&P 500 je na dalším rekordu
Americký akciový index se v pondělí přehoupl přes historické maximum z července a uzavřel na novém rekordu. V týdnu to pak ještě dvakrát zopakoval, v pátek po růstu o 0,97 %. Za celý týden posílil o 1,47 %.

2. Evropské akcie v pátek uzavřely v plusu, mírně stouply i v týdenním horizontu

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v pozitivním pásmu, když náladu na trzích pozitivně ovlivnila statistika z amerického trhu práce a také údaje o aktivitě v čínském zpracovatelském sektoru. Pozornost stále poutala také výsledková sezóna. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,6 % na 399,13 bodu, za celý týden pak zpevnil o 0,27 %. Britský FTSE 100 si polepšil o 0,75 % na 7 302,42 bodu (týden: -0,3 %), francouzský CAC 40 posílil o 0,56 % na 5 761,89 bodu (týden: +0,69 %) a německý DAX se zvýšil o 0,73 % na 12 961,05 bodu (týden: +0,52 %).

Může obchodní válka za zpomalení ekonomiky?
Napětí v obchodních vztazích mezi Čínou a USA již od loňského roku přitahuje pozornost ekonomů. Ti je považují za jeden z hlavních důvodů globálního zpomalení. I Mezinárodní měnový fond snížil svou prognózu globálního růstu na rok 2020 s odvoláním na obchodní a geopolitické napětí. Primární příčiny světového přibrzdění jsou ale jinde.
Recese v Německu dožene i českou ekonomiku
Veřejné i privátní instituce revidují své prognózy. Pro domácí investory a podnikatele bude velice podstatná ta, kterou představí Česká národní banka na začátku listopadu a na jejímž základu budou radní banky debatovat o úrovni úrokových sazeb v Česku. Co může hrát roli?

3. Pražská burza v pátek zpevnila o procento, za celý týden index PX stoupl o 0,05 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 1,04 % na 1 061,83 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,76 % na 821,20 Kč. Zobchodovaný objem čítal 218 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný.

Péče o osobní brand aneb Jak jít naproti (nejen) práci snů
Osobní brand je něco, na čem by měli svědomitě pracovat studenti i vrcholoví manažeři. I proto, že se v důsledku začínajícího zpomalení ekonomiky na trhu práce jistě objeví mnoho hrozeb i příležitostí, řekl v na platformě Alter Eko ředitel personálně-poradenské společnosti Hays v Česku Ladislav Kučera partnerovi poradenské společnosti Save & Capital Romanovi Chlupatému.
Kučera (Hays): Automatizace je pro firmy nevyhnutelná, pracovní místa se po příští krizi nemusejí obnovit
Některé pracovní pozice v důsledku ochlazení ekonomiky zmizí a s dalším růstem se již nevrátí. I proto se blížící se konec hospodářského cyklu dotkne zejména práce s nižší přidanou hodnotou, uvedl na platformě Alter Eko ředitel personálně-poradenské společnosti Hays v České republice Ladislav Kučera partnerovi poradenské společnosti Save & Capital Romanovi Chlupatému.

4. Očekávané události

Pondělí bude v Evropě dnem indexů nákupních manažerů ve výrobě. V eurozóně navíc vyjde index investorské důvěry od společnosti Sentix a ve Spojených státech vyjdou tovární objednávky a ISM index aktivity pro oblast New Yorku. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Evropě Ferrari nebo Ryanair Holdings a ve Spojených státech společnosti Uber Technologies, Mosaic nebo Marriott International. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Saudi Aramco dostala povolení vstoupit na domácí burzu

Saúdskoarabský regulátor schválil žádost státní ropné společnosti Saudi Aramco o vstup na domácí burzu. Informaci přinesly světové agentury. Mohlo by se jednat o největší primární nabídku akcií na světě a sama společnost by se mohla stát největší veřejně obchodovanou firmou na světě. Saudi Aramco zároveň zveřejnila hospodářské výsledky za prvních devět měsíců letošního roku, během nichž vydělala 68 miliard dolarů.

6. Analytici: ČNB nechá ve čtvrtek úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání ponechá úrokové sazby bez změny. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Rada bude podle ekonomů diskutovat i o možnosti zvýšení sazeb, ale přetrvávající nejistý vývoj v zahraničí nakonec radu přesvědčí nechat sazby na současné úrovni. ČNB ve čtvrtek také zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Zasedání se zúčastní všech sedm členů rady.

7. Americká ekonomika v říjnu vytvořila 128 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti stoupla na 3,6 %

Ve Spojených státech v říjnu mimo zemědělství vzniklo asi 128 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo jen zhruba 89 tisíc míst po 180 tisících v září (revidováno ze 136 tisíc). Míra nezaměstnanosti stoupla z 3,5 % na 3,6 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v říjnu stagnoval na 3 %.

8. Google koupí za 2,1 miliardy USD výrobce chytrých hodinek Fitbit

Americká internetová společnost Google koupí za 2,1 miliardy dolarů výrobce chytrých hodinek a náramků Fitbit. Hodlá tak vstoupit na rychle rostoucí trh nositelné elektroniky (wearables). Fitbit v pátek potvrdil dřívější informace médií, že od dceřiné společnosti amerického Alphabetu obdržel nabídku k převzetí. Ta jej hodnotí o 19 procent výše, než za kolik se prodávaly jeho akcie v závěru čtvrtečního obchodování na burze.

9. Airbnb zavede po střelbě v Kalifornii nové postupy proti večírkům

Společnost Airbnb, která zprostředkovává krátkodobé pronájmy, přijme zvláštní opatření namířená proti pořádání nepovolených večírků v pronajatých domovech. Ke kroku se uchýlila poté, co v pátek v Kalifornii po střelbě na nepovoleném halloweenském večírku zemřelo pět lidí. Na Twitteru krok v sobotu oznámil šéf společnosti Brian Chesky.

10. Průzkum: Čeští podnikatelé jsou spíše konzervativní

Čeští podnikatelé jsou spíše konzervativní. Stále si neradi půjčují a 80 % z nich funguje převážně s vlastním kapitálem. Vyplývá to z průzkumu chování drobných a středních podnikatelů, který si na vzorku 525 respondentů nechala u agentury Ipsos zpracovat fintech firma BudgetBakers.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nový superpočítač Škodě umožní simulaci aerodynamiky

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto slavnostně uvedla do provozu nový superpočítač, podle firmy jde o nejvýkonnější firemní superpočítač v České republice. Díky svému výkonu umožní například výpočetně vysoce náročné aerodynamické simulace.

Kromě simulace aerodynamiky pomůže počítač vývojářům například ve vývoji nových bezpečnostních prvků a motorů, simulovat lze díky počítači třeba nárazové testy.

Počítač dokáže zpracovat až dvě biliardy početních operací za sekundu. Do budoucna Škoda počítá s tím, že datové centrum rozšíří až na kapacitu 15 biliard operací za sekundu. Nový superpočítač disponuje dvěma počítačovými clustery, tedy seskupeními počítačů, které spolu navzájem úzce spolupracují. K dispozici je 1 008 výpočetních uzlů a 24 192 procesorových jader. Výkon počítače je 67miliardkrát vyšší než výkon prvního sálového serveru v automobilce.

"S instalací nového vysoce výkonného počítače společnost Škoda Auto dále rozšířila největší podnikové výpočetní centrum v České republice. Důsledně tak pokračujeme v cestě k digitální společnosti, a vytváříme tak důležitý technický předpoklad k maximálnímu využití stávajících a budoucích technologií," řekl člen představenstva Škody Klaus-Dieter Schürmann.

Oddělení IT ve Škodě Auto neustále hledá nové zaměstnance, nyní je řada volných pozic, počínaje odborníky na umělou inteligenci až po datové a obchodní analytiky.

První sálový počítač Škoda pořídila před 50 lety. Šlo o špičkový americký stroj IBM 360, který pomáhal například ve vesmírném středisku v Houstonu v létě 1969 při prvním přistání člověka na Měsíci. Za počítač tehdejší AZNP zaplatil financemi utrženými za zeleninu, kterou získal za několik vozů MB 1000 exportovaných do Rakouska. Počítač mimo jiné pomáhal s vývojem modelu 100 nebo přelomového Favoritu. V 90. letech jej automobilka po 20 letech nepřetržité služby nechala sešrotovat.

Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu
Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu
před 35 minutami

Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu

Americký prezident Donald Trump vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
ČR: Tržby ve službách klesly ve druhém čtvrtletí téměř o pětinu
před hodinou

ČR: Tržby ve službách klesly ve druhém čtvrtletí téměř o pětinu

Poskytovatelům služeb v Česku klesly ve druhém čtvrtletí tržby meziročně o 19,8 % po očištění o sezonní vlivy. Byl to...
Ekonomika Česká republika
Vývoz z Číny v červenci navzdory koronaviru a americkým clům vzrostl
09:11

Vývoz z Číny v červenci navzdory koronaviru a americkým clům vzrostl

Vývoz z Číny se v červenci navzdory koronaviru a americkým clům zvýšil meziročně o 7,2 %, nejrychleji za sedm měsíců....
Čína Ekonomika
ČNB zhoršila výhled veřejných financí pro letošní i příští rok
09:02

ČNB zhoršila výhled veřejných financí pro letošní i příští rok

Česká národní banka očekává, že tuzemské veřejné finance letos skončí ve schodku 5,8 % hrubého domácího produktu (HDP...
Česká ekonomika Česká republika ČNB
Růst průmyslové výroby v Německu v červnu zrychlil na 8,9 %
08:24

Růst průmyslové výroby v Německu v červnu zrychlil na 8,9 %

Tempo růstu průmyslové výroby v Německu v červnu podle sezónně upravených údajů stouplo ve srovnání s předchozím...
Německo Průmysl
Uber za druhé čtvrtletí vykázal ztrátu 1,8 miliardy USD
08:12

Uber za druhé čtvrtletí vykázal ztrátu 1,8 miliardy USD

Provozovatel alternativní taxislužby Uber vykázal za druhé čtvrtletí ztrátu 1,78 miliardy USD, protože pandemie...
Americké akcie Uber Doprava
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl zisk o 2,8 %…
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl zisk o 2,8 %…
07:05

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl zisk o 2,8 % na 2,68 miliardy Kč

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic vykázala za letošní první pololetí provozní výnosy 19,33 miliardy korun,...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR
Tisk: Microsoft má zájem o veškeré aktivity TikToku mimo Čínu
06:40

Tisk: Microsoft má zájem o veškeré aktivity TikToku mimo Čínu

Americký softwarový gigant Microsoft se zajímá o převzetí veškerých aktivit aplikace pro sdílení krátkých videí...
Microsoft Sociální sítě Internet
Co musíte ráno vědět (7. srpna)
Co musíte ráno vědět (7. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (7. srpna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, proč se Jeff Bezos zbavuje akcií Amazonu a jak by...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily, index Nasdaq Composite poprvé…
Americké akcie ve čtvrtek posílily, index Nasdaq Composite poprvé…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily, index Nasdaq Composite poprvé uzavřel nad úrovní 11 000 bodů

Americké akcie ve čtvrtek navzdory počátečnímu poklesu posílily a index Nasdaq Composite poprvé uzavřel nad úrovní 11...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních
včera v 20:35

Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních

Americký Senát ve čtvrtek schválil návrh zákona, který federálním zaměstnancům zakazuje používat čínskou aplikaci pro...
Sociální sítě Internet Spojené státy americké (USA)
Deutsche Bank zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky
včera v 19:50

Deutsche Bank zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank ve čtvrtek zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky....
Světová ekonomika Investiční a ekonomický výhled HDP
Evropské akcie ve čtvrtek padaly, Bank of England svou prognózou…
Evropské akcie ve čtvrtek padaly, Bank of England svou prognózou…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek padaly, Bank of England svou prognózou investory nepotěšila

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek uzavřely v minusu. Prognóza delšího než očekávaného ožívání ekonomiky po...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Šéf Amazonu Bezos prodal akcie firmy za 3,1 miliardy USD
včera v 17:37

Šéf Amazonu Bezos prodal akcie firmy za 3,1 miliardy USD

Generální ředitel internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos prodal v posledních dnech akcie společnosti za 3,1...
Amazon Americké akcie Nejbohatší investoři a byznysmeni
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, dařilo se akciím Komerční banky
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, dařilo se akciím Komerční banky
včera v 16:55

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, dařilo se akciím Komerční banky

Pražská burza ve čtvrtek po čtyřech posíleních v řadě stagnovala, index PX se zvýšil o setinu procenta na 906,52 bodu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Uber se dohodl na koupi britského konkurenta Autocab
včera v 16:32

Uber se dohodl na koupi britského konkurenta Autocab

Americká alternativní taxislužba Uber se dohodla na koupi svého největšího britského konkurenta Autocab, který...
Uber Technologie
O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v minulém týdnu zhruba 1,2…
včera v 14:30

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v minulém týdnu zhruba 1,2 milionu lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 1. srpna nově 1,186 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost