Co musíte ráno vědět (4. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (4. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a ve Spojených státech, jakému žebříčku by po vstupu na burzu mohla dominovat saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco a jaké zařízení bude nově Škodě Auto pomáhat při vývoji automobilů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, dolar oslabil

Americké akcie na závěr týdne posílily a širší index S&P 500 uzavřel na novém rekordu, už potřetí tento týden. Náladu na trhu zlepšily příznivé zprávy o vývoji nezaměstnanosti v USA a z čínského zpracovatelského průmyslu, které zmírnily obavy ze zpomalování růstu globální ekonomiky. Index Dow vzrostl o 1,11 % na 27 347,09 bodu, širší S&P 500 přidal 0,97 % na 3 066,92 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,13 % na 8 386,40 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,96 % na 12,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o dva bazické body na 1,71 %. Za celý uplynulý týden si Dow připsal 1,44 %, S&P 500 zpevnil o 1,47 % a Nasdaq Composite posílil o 1,74 %.

Americké akcie: Číhá na investory japonský scénář?
Na základě srovnání průměrného a současného ocenění akcií lze tvrdit, že na akciovém trhu v USA je bublina. V extrémním případě by se americké firmy mohly dočkat scénáře, který Japonsko začalo prožívat před zhruba třiceti lety.
Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci oslavili Halloween stylově, index S&P 500 je na dalším rekordu
Americký akciový index se v pondělí přehoupl přes historické maximum z července a uzavřel na novém rekordu. V týdnu to pak ještě dvakrát zopakoval, v pátek po růstu o 0,97 %. Za celý týden posílil o 1,47 %.

2. Evropské akcie v pátek uzavřely v plusu, mírně stouply i v týdenním horizontu

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v pozitivním pásmu, když náladu na trzích pozitivně ovlivnila statistika z amerického trhu práce a také údaje o aktivitě v čínském zpracovatelském sektoru. Pozornost stále poutala také výsledková sezóna. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,6 % na 399,13 bodu, za celý týden pak zpevnil o 0,27 %. Britský FTSE 100 si polepšil o 0,75 % na 7 302,42 bodu (týden: -0,3 %), francouzský CAC 40 posílil o 0,56 % na 5 761,89 bodu (týden: +0,69 %) a německý DAX se zvýšil o 0,73 % na 12 961,05 bodu (týden: +0,52 %).

Může obchodní válka za zpomalení ekonomiky?
Napětí v obchodních vztazích mezi Čínou a USA již od loňského roku přitahuje pozornost ekonomů. Ti je považují za jeden z hlavních důvodů globálního zpomalení. I Mezinárodní měnový fond snížil svou prognózu globálního růstu na rok 2020 s odvoláním na obchodní a geopolitické napětí. Primární příčiny světového přibrzdění jsou ale jinde.
Recese v Německu dožene i českou ekonomiku
Veřejné i privátní instituce revidují své prognózy. Pro domácí investory a podnikatele bude velice podstatná ta, kterou představí Česká národní banka na začátku listopadu a na jejímž základu budou radní banky debatovat o úrovni úrokových sazeb v Česku. Co může hrát roli?

3. Pražská burza v pátek zpevnila o procento, za celý týden index PX stoupl o 0,05 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 1,04 % na 1 061,83 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,76 % na 821,20 Kč. Zobchodovaný objem čítal 218 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný.

Péče o osobní brand aneb Jak jít naproti (nejen) práci snů
Osobní brand je něco, na čem by měli svědomitě pracovat studenti i vrcholoví manažeři. I proto, že se v důsledku začínajícího zpomalení ekonomiky na trhu práce jistě objeví mnoho hrozeb i příležitostí, řekl v na platformě Alter Eko ředitel personálně-poradenské společnosti Hays v Česku Ladislav Kučera partnerovi poradenské společnosti Save & Capital Romanovi Chlupatému.
Kučera (Hays): Automatizace je pro firmy nevyhnutelná, pracovní místa se po příští krizi nemusejí obnovit
Některé pracovní pozice v důsledku ochlazení ekonomiky zmizí a s dalším růstem se již nevrátí. I proto se blížící se konec hospodářského cyklu dotkne zejména práce s nižší přidanou hodnotou, uvedl na platformě Alter Eko ředitel personálně-poradenské společnosti Hays v České republice Ladislav Kučera partnerovi poradenské společnosti Save & Capital Romanovi Chlupatému.

4. Očekávané události

Pondělí bude v Evropě dnem indexů nákupních manažerů ve výrobě. V eurozóně navíc vyjde index investorské důvěry od společnosti Sentix a ve Spojených státech vyjdou tovární objednávky a ISM index aktivity pro oblast New Yorku. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Evropě Ferrari nebo Ryanair Holdings a ve Spojených státech společnosti Uber Technologies, Mosaic nebo Marriott International. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Saudi Aramco dostala povolení vstoupit na domácí burzu

Saúdskoarabský regulátor schválil žádost státní ropné společnosti Saudi Aramco o vstup na domácí burzu. Informaci přinesly světové agentury. Mohlo by se jednat o největší primární nabídku akcií na světě a sama společnost by se mohla stát největší veřejně obchodovanou firmou na světě. Saudi Aramco zároveň zveřejnila hospodářské výsledky za prvních devět měsíců letošního roku, během nichž vydělala 68 miliard dolarů.

6. Analytici: ČNB nechá ve čtvrtek úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání ponechá úrokové sazby bez změny. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Rada bude podle ekonomů diskutovat i o možnosti zvýšení sazeb, ale přetrvávající nejistý vývoj v zahraničí nakonec radu přesvědčí nechat sazby na současné úrovni. ČNB ve čtvrtek také zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Zasedání se zúčastní všech sedm členů rady.

7. Americká ekonomika v říjnu vytvořila 128 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti stoupla na 3,6 %

Ve Spojených státech v říjnu mimo zemědělství vzniklo asi 128 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo jen zhruba 89 tisíc míst po 180 tisících v září (revidováno ze 136 tisíc). Míra nezaměstnanosti stoupla z 3,5 % na 3,6 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v říjnu stagnoval na 3 %.

8. Google koupí za 2,1 miliardy USD výrobce chytrých hodinek Fitbit

Americká internetová společnost Google koupí za 2,1 miliardy dolarů výrobce chytrých hodinek a náramků Fitbit. Hodlá tak vstoupit na rychle rostoucí trh nositelné elektroniky (wearables). Fitbit v pátek potvrdil dřívější informace médií, že od dceřiné společnosti amerického Alphabetu obdržel nabídku k převzetí. Ta jej hodnotí o 19 procent výše, než za kolik se prodávaly jeho akcie v závěru čtvrtečního obchodování na burze.

9. Airbnb zavede po střelbě v Kalifornii nové postupy proti večírkům

Společnost Airbnb, která zprostředkovává krátkodobé pronájmy, přijme zvláštní opatření namířená proti pořádání nepovolených večírků v pronajatých domovech. Ke kroku se uchýlila poté, co v pátek v Kalifornii po střelbě na nepovoleném halloweenském večírku zemřelo pět lidí. Na Twitteru krok v sobotu oznámil šéf společnosti Brian Chesky.

10. Průzkum: Čeští podnikatelé jsou spíše konzervativní

Čeští podnikatelé jsou spíše konzervativní. Stále si neradi půjčují a 80 % z nich funguje převážně s vlastním kapitálem. Vyplývá to z průzkumu chování drobných a středních podnikatelů, který si na vzorku 525 respondentů nechala u agentury Ipsos zpracovat fintech firma BudgetBakers.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nový superpočítač Škodě umožní simulaci aerodynamiky

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto slavnostně uvedla do provozu nový superpočítač, podle firmy jde o nejvýkonnější firemní superpočítač v České republice. Díky svému výkonu umožní například výpočetně vysoce náročné aerodynamické simulace.

Kromě simulace aerodynamiky pomůže počítač vývojářům například ve vývoji nových bezpečnostních prvků a motorů, simulovat lze díky počítači třeba nárazové testy.

Počítač dokáže zpracovat až dvě biliardy početních operací za sekundu. Do budoucna Škoda počítá s tím, že datové centrum rozšíří až na kapacitu 15 biliard operací za sekundu. Nový superpočítač disponuje dvěma počítačovými clustery, tedy seskupeními počítačů, které spolu navzájem úzce spolupracují. K dispozici je 1 008 výpočetních uzlů a 24 192 procesorových jader. Výkon počítače je 67miliardkrát vyšší než výkon prvního sálového serveru v automobilce.

"S instalací nového vysoce výkonného počítače společnost Škoda Auto dále rozšířila největší podnikové výpočetní centrum v České republice. Důsledně tak pokračujeme v cestě k digitální společnosti, a vytváříme tak důležitý technický předpoklad k maximálnímu využití stávajících a budoucích technologií," řekl člen představenstva Škody Klaus-Dieter Schürmann.

Oddělení IT ve Škodě Auto neustále hledá nové zaměstnance, nyní je řada volných pozic, počínaje odborníky na umělou inteligenci až po datové a obchodní analytiky.

První sálový počítač Škoda pořídila před 50 lety. Šlo o špičkový americký stroj IBM 360, který pomáhal například ve vesmírném středisku v Houstonu v létě 1969 při prvním přistání člověka na Měsíci. Za počítač tehdejší AZNP zaplatil financemi utrženými za zeleninu, kterou získal za několik vozů MB 1000 exportovaných do Rakouska. Počítač mimo jiné pomáhal s vývojem modelu 100 nebo přelomového Favoritu. V 90. letech jej automobilka po 20 letech nepřetržité služby nechala sešrotovat.

Analytik: EU může některé projekty proplatit až za několik let
včera v 14:15

Analytik: EU může některé projekty proplatit až za několik let

Systém čerpání evropských dotací je založený na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise může...
Evropská unie Česká republika Česká ekonomika
Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA
Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA
včera v 13:44

Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA

Čínský vývoz v listopadu překvapivě meziročně klesl o 1,1 % na 221,7 miliardy dolarů. Do Spojených států se v...
Čína Emerging Markets Mezinárodní obchod
MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu
včera v 09:40

MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu

Mezinárodní měnový fond a Ukrajina dospěly k dohodě o novém tříletém úvěrovém programu v objemu 5,5 miliardy dolarů,...
Ukrajina Mezinárodní měnový fond Střední a východní Evropa
Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům
včera v 09:10

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům

Meziroční míra inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9-3,0 % z říjnových 2,7 %. Za růstem cen je...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
včera v 08:45

Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu

Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly za první tři čtvrtletí letošního roku...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy
7. 12. 2019 17:21

Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy

Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani využila opoziční...
Spojené království Politika Rusko
Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU
7. 12. 2019 15:14

Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU

Senát možná výslovně doplní do novely o vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy, že její předseda...
Česká republika Politika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA
7. 12. 2019 11:50

Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny,...
Telekomunikace Spojené státy americké (USA) Evropské akcie
Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek
7. 12. 2019 09:24

Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů za montáž vadných součástek do 133 letadel...
Boeing Americké akcie
Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023
7. 12. 2019 07:12

Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023

Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dříve než ostatní. Počítá s tím návrh...
Důchody Česká republika Česká ekonomika
O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
6. 12. 2019 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
6. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
6. 12. 2019 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
6. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
6. 12. 2019 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
6. 12. 2019 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
6. 12. 2019 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
6. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
6. 12. 2019 16:32

S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince

S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince....
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie