Co musíte ráno vědět (5. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (5. listopadu)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v prvním pololetí vedlo skupině PPF a jak žijí mladí Američané? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v pondělí dále posílily, i Dow je na historickém maximu

Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem a všechny tři hlavní indexy uzavřely na nových rekordech. Náladu na trhu zlepšila naděje na obchodní dohodu mezi Spojenými státy a Čínou a příznivé zprávy o stavu domácí ekonomiky. Index Dow posílil o 0,42 % na 27 462,11 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,37 % na 3 078,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,56 % na 8 433,20 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 4,31 % na 12,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o sedm bazických bodů na 1,78 %. Ceny ropy se zvedly o zhruba tři čtvrtě procenta, mírné posílily i zlato a stříbro a nejsledovanější kryptoměny zpevnily o více než dvě procenta.

Investorský magazín: Pragmatické investování do akcií a vznik finančních bublin
Investování do akcií stále patří mezi nejpopulárnější způsoby zhodnocování peněz. Jak k němu přistupovat pragmaticky, nastiňuje aktuální Investorský magazín. Prostor dostávají také jedna obří medvědí sázka nebo vznik tržních bublin. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.
50 firem, které má smysl sledovat v roce 2020 (2. část)
Americké akciové indexy sice atakují historická maxima, ale to neznamená, že se daří všem titulům. Je to spíše naopak, indexy jsou taženy nejúspěšnějšími firmami, ostatní mnohdy paběrkují. Pro investory, kteří nechtějí své peníze ukládat pouze do indexů, nabízíme seznam padesáti firem, které v příštím roce nebudou nudit.

2. Evropské akcie v pondělí zpevnily díky obnovenému optimismu ohledně obchodní dohody

Evropské akciové trhy v úvodu týdne vzrostly, když těžily z naděje na posun v americko-čínských obchodních jednáních. Americký ministr obchodu Wilbur Ross totiž v neděli uvedl, že americké firmy velmi brzy získají licence potřebné k obchodování s čínským telekomunikačním gigantem Huawei. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o procento na 403,41 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,92 % na 7 369,69 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 1,08 % na 5 824,3 bodu a německý DAX si polepšil o 1,35 % na 13 136,28 bodu. Zhruba o 3 % posílily sektory základních zdrojů a automobilů, které mají vysokou expozici vůči Číně, a výrazně tak na ně doléhají zprávy týkající se americko-čínského obchodního sporu.

Kvantitativní uvolňování jako deštík, slejvák a povodeň: Závislost trhu a hospodářství na uvolněné měnové politice může stát na začátku další krize
Evropská centrální banka, ale také Fed a další centrální banky opět uvolňují měnovou politiku. Krátkodobě to může vyvolat příjemné oživení, dlouhodobě to ale může vést k nesprávnému vyhodnocování rizik ze strany investorů, shodli se v rámci debaty z cyklu ABCD investora hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a obchodní ředitel WOOD & Company Petr Beneš.

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, dařilo se finančním titulům

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v pozitivním pásmu, index PX získal 0,74 % na 1 069,69 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,85 % na 836,40 Kč. Zobchodovaný objem činil necelých 364 milionů korun, a byl tak podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Monety Money Bank, jež posílily o 1,04 % na 77,40 Kč.

KONTEXT: České školství škrtí (i) nedostatek peněz. Kolik nás to bude stát?
Česko ve středu ochromí stávka učitelů. Většina škol zůstane podle aktuálních informací zavřená, případně nabídne jen omezený provoz. Učitelé protestují proti nedostatečnému zvyšování platů. Ty podle analýzy expertního týmu Alter Eko skutečně zaostávají, problémů v sektoru je ale mnohem více. I proto vzdělávání v Česku neodpovídá potřebám světa 21. století, na což naše ekonomika může (brzy) doplatit.

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjde v Číně index nákupních manažerů v sektoru služeb a australská centrální banka bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Dopoledne přidá Spojené království index nákupních manažerů ve stavebnictví a v eurozóně bude zveřejněna zpráva o výrobní inflaci. V USA odpoledne vyjdou indexy nákupních manažerů za výrobu i služby a rovněž budou zveřejněny zpráva o obchodní bilanci a ukazatel z trhu práce JOLTS. Výsledkovou mozaiku doplní v Asii Nippon Telegraph & Telephone, Asahi Group Holdings a Suzuki Motor, v Evropě mimo jiné Intesa Sanpaolo, Dufry, Telefónica a HUGO BOSS a v USA Mylan, Arconic, Chesapeake Energy, PPL, Allergan, Frontier Communications, Devon Energy nebo Altice. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. PPF stoupl v pololetí čistý zisk z loňských 5,6 na 14,6 miliardy Kč

Skupině PPF stoupl v letošním prvním pololetí meziročně čistý zisk o 160 % na 14,6 miliardy korun, ve stejném období loni firma vydělala 5,6 miliardy Kč. Celková aktiva skupiny se letos zvýšila o pět procent na 1,2 bilionu Kč. PPF ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner.

6. Saudi Aramco klesl před IPO zisk i tržby

Zisk Saudi Aramco v prvních devíti měsících roku klesl o 18 % na 68,2 miliardy dolarů. Saúdskoarabský ropný gigant to oznámil na svém webu den poté, co dostal povolení vstoupit na domácí burzu, přičemž jeho primární nabídka akcií může být největší na světě. Vinu na nižším zisku má podle agentury Bloomberg mimo jiné pokles cen ropy. Průměrná cena severomořské ropy Brent se v uvedeném období meziročně snížila o 11 %.

7. ArcelorMittal se stahuje z převzetí italské ocelárny Ilva

Společnost ArcelorMittal, která je největším světovým producentem oceli, odstupuje od převzetí italské ocelárny Ilva. Firma se tak podle svého pondělního oznámení rozhodla proto, že jí italská vláda odebrala dříve dohodnuté záruky imunity před trestním stíháním v souvislosti se znečištěním způsobeným továrnou firmy. ArcelorMittal přitom kvůli převzetí ocelárny Ilva prodal svůj podnik v České republice.

8. Deloitte: Česko je stále spíše montovnou

ČR je stále spíše montovnou. Podíl domácí přidané hodnoty na celkovém vývozu Česka je v průměru 61 %, což je celosvětově jedna z nejnižších hodnot. Nejvíce svou přidanou hodnotu vyváží Saúdská Arábie a Brunej (obě 95 %). Naopak nejméně přidané hodnoty ve vývozu mají Lucembursko (31 %) a Malta (42 %), vyplývá ze závěrů studie poradenské firmy Deloitte.

9. Chevron odchází z Ázerbájdžánu, jeho majetek tam koupí Maďaři

Maďarská energetická skupina MOL koupí od americké ropné firmy Chevron za 1,57 miliardy USD její aktivity v Ázerbájdžánu, včetně podílu v rozsáhlém ropném poli. Chevron se rozhodl po 25 letech z této středoasijské země stáhnout a zaměřit se na produkci doma, tedy v USA.

10. EASA: Boeingy 737 MAX by mohly v EU začít létat v 1. čtvrtletí

Letadla Boeing 737 MAX, která jsou od letošního března odstavena z provozu, by mohla v Evropě začít znovu létat v prvním čtvrtletí příštího roku. Řekl to výkonný ředitel Evropské agentury pro bezpečnost létání (EASA) Patrick Ky.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rodina - základ státu?

Před padesáti lety žilo více než 75 % 26letých Američanů v manželském svazku a ve společné domácnosti. Generace mileniálů ale zjevně považuje manželství za přežitek - sezdaných je jich ve Spojených státech pouze necelá čtvrtina a nejvíce jich žije v domácnosti s rodiči. Postupně se tak  proměňuje definice tradiční rodiny. V roce 2018 byl v USA stejný počet rodin sestávajících z manželů a jednoho či více dětí jako v roce 1984, přestože byla tehdy populace Spojených států o 27 % menší než dnes.

Maloobchodní tržby v EU i v eurozóně v červnu vzrostly
před 23 minutami

Maloobchodní tržby v EU i v eurozóně v červnu vzrostly

Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii v červnu vzrostly. Objem tržeb se vrátil na úroveň z února, kdy...
Maloobchod Evropská unie Eurozóna
Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 procenta
před hodinou

Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 procenta

Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 procenta z červnových 3,7 procenta, oznámil ve středu Úřad práce ČR....
Nezaměstnanost Česká republika
BMW má kvůli koronaviru za čtvrtletí ztrátu 666 milionů eur
BMW má kvůli koronaviru za čtvrtletí ztrátu 666 milionů eur
před hodinou

BMW má kvůli koronaviru za čtvrtletí ztrátu 666 milionů eur

Německý výrobce luxusních automobilů BMW se ve druhém čtvrtletí propal do ztráty před zdaněním a úroky 666 milionů...
Německo BMW Auta
Asijské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, přetrvávají obavy z…
Asijské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, přetrvávají obavy z…
10:30

Asijské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, přetrvávají obavy z druhé vlny koronaviru

Čínský sektor služeb vykázal v červenci pomalejší expanzi ve srovnání s předchozím měsícem. Index nákupních manažerů...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
Maloobchodnímu prodejci Ahold Delhaize ve druhém čtvrtletí prudce…
10:15

Maloobchodnímu prodejci Ahold Delhaize ve druhém čtvrtletí prudce vzrostl zisk

Nizozemská maloobchodní společnost Ahold Delhaize, která v České republice provozuje supermarkety a hypermarkety...
Maloobchod Nizozemsko Evropské akcie
Podnikatelská aktivita v Evropě vzrostla nejvíce za dva roky
10:10

Podnikatelská aktivita v Evropě vzrostla nejvíce za dva roky

Firmy v Evropě se poměrně rychle oklepaly z následků koronakrize a jejich aktivita roste nejrychleji za poslední dva...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropa Eurozóna
Citigroup zvýšila cílovou cenu akcií Erste Group Bank
10:04

Citigroup zvýšila cílovou cenu akcií Erste Group Bank

Analytici Citigroup zvýšili cílovou cenu akcií Erste Group Bank na 25,85 eura (cca 675 Kč) z 25,50 eura.
Erste Group Bank Akcie ČR Investiční doporučení
ČBA: Žádostí o odklad splátek bankovních úvěrů ubývá
10:01

ČBA: Žádostí o odklad splátek bankovních úvěrů ubývá

Podle dat České bankovní asociace (ČBA) tuzemské banky obdržely v posledním týdnu jen třetinu žádostí o odklad...
Banky Úvěry Koronavirus
Ukončení sporu mezi skupinou ČEZ a SŽDC se prodlužuje
09:57

Ukončení sporu mezi skupinou ČEZ a SŽDC se prodlužuje

Ústavní soud přikázal soudům nižší instance, aby se zabývaly vrácením sumy ve sporu mezi Správou železniční dopravní...
ČEZ Energetika
Kofola pořádá valnou hromadu, o dividendě se bude pravděpodobně…
09:55

Kofola pořádá valnou hromadu, o dividendě se bude pravděpodobně hlasovat v listopadu

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko ve středu pořádá valnou hromadu se začátkem v 10.00 hodin. Hlasování o...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Dividendy
Tržby obchodníků v červnu meziročně klesly o dvě procenta
09:45

Tržby obchodníků v červnu meziročně klesly o dvě procenta

Tržby českých obchodníků v červnu po očištění meziročně klesly o dvě procenta, meziměsíčně stouply o 0,2 procenta....
Tržby Maloobchod Česká republika
Zisk pojišťovny Allianz klesl ve druhém čtvrtletí o 29 %
Zisk pojišťovny Allianz klesl ve druhém čtvrtletí o 29 %
09:30

Zisk pojišťovny Allianz klesl ve druhém čtvrtletí o 29 %

Německé pojišťovně Allianz klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 29 % na 1,53 miliardy eur. Na hospodaření měla...
Allianz Pojišťovny Výsledková sezóna
Commerzbank ve druhém čtvrtletí klesl zisk o pětinu, za celý rok čeká…
Commerzbank ve druhém čtvrtletí klesl zisk o pětinu, za celý rok čeká…
09:00

Commerzbank ve druhém čtvrtletí klesl zisk o pětinu, za celý rok čeká ztrátu

Německé finanční společnosti Commerzbank ve druhém čtvrtletí klesl čistý zisk o 21 procent na 220 milionů eur. Banka...
Banky Německo Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (5. srpna)
Co musíte ráno vědět (5. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (5. srpna)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jak Čína reaguje na informace o možném převzetí TikToku...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý vzrostly, investoři sázejí na další…
Americké akciové indexy v úterý vzrostly, investoři sázejí na další…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý vzrostly, investoři sázejí na další podporu ekonomiky

Americké akcie posílily díky nadějím na dohodu politiků ohledně dalších stimulačních opatření, která by ekonomice USA...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
4. srpna 2020: Den, kdy se spotová cena zlata poprvé usadila nad 2…
4. srpna 2020: Den, kdy se spotová cena zlata poprvé usadila nad 2…
včera v 21:17

4. srpna 2020: Den, kdy se spotová cena zlata poprvé usadila nad 2 000 USD za trojskou unci

Zlato se v úterý poprvé na konci dne obchodovalo nad 2 000 USD za trojskou unci. Napomohly k tomu slábnoucí dolar,...
Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice
WTO: Světový obchod letos kvůli koronaviru klesne o 13 %
včera v 20:26

WTO: Světový obchod letos kvůli koronaviru klesne o 13 %

Světová obchodní organizace předpokládá, že světový obchod v letošním roce kvůli koronavirové krizi klesne o 13 %....
Světová ekonomika Koronavirus Mezinárodní obchod
Británii zasáhl kvůli brexitu odliv mozků do EU, tvrdí studie
včera v 19:11

Británii zasáhl kvůli brexitu odliv mozků do EU, tvrdí studie

Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země natrvalo zamířili...
Spojené království Evropská unie