Co musíte ráno vědět (5. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (5. listopadu)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v prvním pololetí vedlo skupině PPF a jak žijí mladí Američané? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v pondělí dále posílily, i Dow je na historickém maximu

Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem a všechny tři hlavní indexy uzavřely na nových rekordech. Náladu na trhu zlepšila naděje na obchodní dohodu mezi Spojenými státy a Čínou a příznivé zprávy o stavu domácí ekonomiky. Index Dow posílil o 0,42 % na 27 462,11 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,37 % na 3 078,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,56 % na 8 433,20 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 4,31 % na 12,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o sedm bazických bodů na 1,78 %. Ceny ropy se zvedly o zhruba tři čtvrtě procenta, mírné posílily i zlato a stříbro a nejsledovanější kryptoměny zpevnily o více než dvě procenta.

Investorský magazín: Pragmatické investování do akcií a vznik finančních bublin
Investování do akcií stále patří mezi nejpopulárnější způsoby zhodnocování peněz. Jak k němu přistupovat pragmaticky, nastiňuje aktuální Investorský magazín. Prostor dostávají také jedna obří medvědí sázka nebo vznik tržních bublin. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.
50 firem, které má smysl sledovat v roce 2020 (2. část)
Americké akciové indexy sice atakují historická maxima, ale to neznamená, že se daří všem titulům. Je to spíše naopak, indexy jsou taženy nejúspěšnějšími firmami, ostatní mnohdy paběrkují. Pro investory, kteří nechtějí své peníze ukládat pouze do indexů, nabízíme seznam padesáti firem, které v příštím roce nebudou nudit.

2. Evropské akcie v pondělí zpevnily díky obnovenému optimismu ohledně obchodní dohody

Evropské akciové trhy v úvodu týdne vzrostly, když těžily z naděje na posun v americko-čínských obchodních jednáních. Americký ministr obchodu Wilbur Ross totiž v neděli uvedl, že americké firmy velmi brzy získají licence potřebné k obchodování s čínským telekomunikačním gigantem Huawei. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o procento na 403,41 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,92 % na 7 369,69 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 1,08 % na 5 824,3 bodu a německý DAX si polepšil o 1,35 % na 13 136,28 bodu. Zhruba o 3 % posílily sektory základních zdrojů a automobilů, které mají vysokou expozici vůči Číně, a výrazně tak na ně doléhají zprávy týkající se americko-čínského obchodního sporu.

Kvantitativní uvolňování jako deštík, slejvák a povodeň: Závislost trhu a hospodářství na uvolněné měnové politice může stát na začátku další krize
Evropská centrální banka, ale také Fed a další centrální banky opět uvolňují měnovou politiku. Krátkodobě to může vyvolat příjemné oživení, dlouhodobě to ale může vést k nesprávnému vyhodnocování rizik ze strany investorů, shodli se v rámci debaty z cyklu ABCD investora hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a obchodní ředitel WOOD & Company Petr Beneš.

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, dařilo se finančním titulům

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v pozitivním pásmu, index PX získal 0,74 % na 1 069,69 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,85 % na 836,40 Kč. Zobchodovaný objem činil necelých 364 milionů korun, a byl tak podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Monety Money Bank, jež posílily o 1,04 % na 77,40 Kč.

KONTEXT: České školství škrtí (i) nedostatek peněz. Kolik nás to bude stát?
Česko ve středu ochromí stávka učitelů. Většina škol zůstane podle aktuálních informací zavřená, případně nabídne jen omezený provoz. Učitelé protestují proti nedostatečnému zvyšování platů. Ty podle analýzy expertního týmu Alter Eko skutečně zaostávají, problémů v sektoru je ale mnohem více. I proto vzdělávání v Česku neodpovídá potřebám světa 21. století, na což naše ekonomika může (brzy) doplatit.

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjde v Číně index nákupních manažerů v sektoru služeb a australská centrální banka bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Dopoledne přidá Spojené království index nákupních manažerů ve stavebnictví a v eurozóně bude zveřejněna zpráva o výrobní inflaci. V USA odpoledne vyjdou indexy nákupních manažerů za výrobu i služby a rovněž budou zveřejněny zpráva o obchodní bilanci a ukazatel z trhu práce JOLTS. Výsledkovou mozaiku doplní v Asii Nippon Telegraph & Telephone, Asahi Group Holdings a Suzuki Motor, v Evropě mimo jiné Intesa Sanpaolo, Dufry, Telefónica a HUGO BOSS a v USA Mylan, Arconic, Chesapeake Energy, PPL, Allergan, Frontier Communications, Devon Energy nebo Altice. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. PPF stoupl v pololetí čistý zisk z loňských 5,6 na 14,6 miliardy Kč

Skupině PPF stoupl v letošním prvním pololetí meziročně čistý zisk o 160 % na 14,6 miliardy korun, ve stejném období loni firma vydělala 5,6 miliardy Kč. Celková aktiva skupiny se letos zvýšila o pět procent na 1,2 bilionu Kč. PPF ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner.

6. Saudi Aramco klesl před IPO zisk i tržby

Zisk Saudi Aramco v prvních devíti měsících roku klesl o 18 % na 68,2 miliardy dolarů. Saúdskoarabský ropný gigant to oznámil na svém webu den poté, co dostal povolení vstoupit na domácí burzu, přičemž jeho primární nabídka akcií může být největší na světě. Vinu na nižším zisku má podle agentury Bloomberg mimo jiné pokles cen ropy. Průměrná cena severomořské ropy Brent se v uvedeném období meziročně snížila o 11 %.

7. ArcelorMittal se stahuje z převzetí italské ocelárny Ilva

Společnost ArcelorMittal, která je největším světovým producentem oceli, odstupuje od převzetí italské ocelárny Ilva. Firma se tak podle svého pondělního oznámení rozhodla proto, že jí italská vláda odebrala dříve dohodnuté záruky imunity před trestním stíháním v souvislosti se znečištěním způsobeným továrnou firmy. ArcelorMittal přitom kvůli převzetí ocelárny Ilva prodal svůj podnik v České republice.

8. Deloitte: Česko je stále spíše montovnou

ČR je stále spíše montovnou. Podíl domácí přidané hodnoty na celkovém vývozu Česka je v průměru 61 %, což je celosvětově jedna z nejnižších hodnot. Nejvíce svou přidanou hodnotu vyváží Saúdská Arábie a Brunej (obě 95 %). Naopak nejméně přidané hodnoty ve vývozu mají Lucembursko (31 %) a Malta (42 %), vyplývá ze závěrů studie poradenské firmy Deloitte.

9. Chevron odchází z Ázerbájdžánu, jeho majetek tam koupí Maďaři

Maďarská energetická skupina MOL koupí od americké ropné firmy Chevron za 1,57 miliardy USD její aktivity v Ázerbájdžánu, včetně podílu v rozsáhlém ropném poli. Chevron se rozhodl po 25 letech z této středoasijské země stáhnout a zaměřit se na produkci doma, tedy v USA.

10. EASA: Boeingy 737 MAX by mohly v EU začít létat v 1. čtvrtletí

Letadla Boeing 737 MAX, která jsou od letošního března odstavena z provozu, by mohla v Evropě začít znovu létat v prvním čtvrtletí příštího roku. Řekl to výkonný ředitel Evropské agentury pro bezpečnost létání (EASA) Patrick Ky.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rodina - základ státu?

Před padesáti lety žilo více než 75 % 26letých Američanů v manželském svazku a ve společné domácnosti. Generace mileniálů ale zjevně považuje manželství za přežitek - sezdaných je jich ve Spojených státech pouze necelá čtvrtina a nejvíce jich žije v domácnosti s rodiči. Postupně se tak  proměňuje definice tradiční rodiny. V roce 2018 byl v USA stejný počet rodin sestávajících z manželů a jednoho či více dětí jako v roce 1984, přestože byla tehdy populace Spojených států o 27 % menší než dnes.

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
včera v 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
včera v 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
včera v 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
včera v 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
včera v 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %

Pražská burza v pátek posílila, index PX vzrostl o 0,15 % na 1 093,41 bodu a v týdenním horizontu si připsal 0,2 %....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy
včera v 16:42

Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy

Čínští představitelé v pátek potvrdili, že se s americkými protějšky dohodli na textu první fáze obchodní dohody,...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti
včera v 16:23

EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti

Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a zajišťovat rovné...
Evropská unie Spojené království Politika
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
včera v 15:22

Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil

Německý automobilový koncern Volkswagen v listopadu meziročně zvýšil odbyt o 5,1 procenta na 988 800 vozů. Tempo jeho...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (13. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (13. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně…
včera v 14:45

USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně snížily o 1,3 %

Americký index dovozních cen se v listopadu meziročně snížil o 1,3 % po poklesu o 3 % v říjnu (odhad: -3,3 %). Index...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta

Američtí maloobchodníci utržili v listopadu o 0,2 procenta více než v říjnu. Analytici odhadovali růst o 0,5 %....
Americká ekonomika Maloobchod Tržby
Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci
včera v 14:01

Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci

Německá internetová služba pro rozvoz jídla Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů konkurenční jihokorejskou...
Fúze a akvizice Jižní Korea Německo
Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun
včera v 13:40

Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako...
Česká republika Rozpočet
ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč
včera v 13:19

ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35...
ČNB Banky Evropské banky
Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel
včera v 12:59

Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel

Pro český byznys znamená podle oslovených expertů výsledek britských parlamentních voleb konec nejistoty a dobrou...
Spojené království Evropská unie Politika
Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok
včera v 12:40

Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok

Ruská centrální banka v pátek snížila klíčovou úrokovou sazbu na 6,25 z 6,5 procenta. Půjčování peněz letos zlevnila...
Rusko Centrální banky