Co musíte ráno vědět (5. listopadu)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v prvním pololetí vedlo skupině PPF a jak žijí mladí Američané? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v pondělí dále posílily, i Dow je na historickém maximu
Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem a všechny tři hlavní indexy uzavřely na nových rekordech. Náladu na trhu zlepšila naděje na obchodní dohodu mezi Spojenými státy a Čínou a příznivé zprávy o stavu domácí ekonomiky. Index Dow posílil o 0,42 % na 27 462,11 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,37 % na 3 078,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,56 % na 8 433,20 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 4,31 % na 12,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o sedm bazických bodů na 1,78 %. Ceny ropy se zvedly o zhruba tři čtvrtě procenta, mírné posílily i zlato a stříbro a nejsledovanější kryptoměny zpevnily o více než dvě procenta.
2. Evropské akcie v pondělí zpevnily díky obnovenému optimismu ohledně obchodní dohody
Evropské akciové trhy v úvodu týdne vzrostly, když těžily z naděje na posun v americko-čínských obchodních jednáních. Americký ministr obchodu Wilbur Ross totiž v neděli uvedl, že americké firmy velmi brzy získají licence potřebné k obchodování s čínským telekomunikačním gigantem Huawei. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o procento na 403,41 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,92 % na 7 369,69 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 1,08 % na 5 824,3 bodu a německý DAX si polepšil o 1,35 % na 13 136,28 bodu. Zhruba o 3 % posílily sektory základních zdrojů a automobilů, které mají vysokou expozici vůči Číně, a výrazně tak na ně doléhají zprávy týkající se americko-čínského obchodního sporu.
3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, dařilo se finančním titulům
Pražská burza zakončila pondělní obchodování v pozitivním pásmu, index PX získal 0,74 % na 1 069,69 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,85 % na 836,40 Kč. Zobchodovaný objem činil necelých 364 milionů korun, a byl tak podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Monety Money Bank, jež posílily o 1,04 % na 77,40 Kč.
4. Očekávané události
V noci na úterý vyjde v Číně index nákupních manažerů v sektoru služeb a australská centrální banka bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Dopoledne přidá Spojené království index nákupních manažerů ve stavebnictví a v eurozóně bude zveřejněna zpráva o výrobní inflaci. V USA odpoledne vyjdou indexy nákupních manažerů za výrobu i služby a rovněž budou zveřejněny zpráva o obchodní bilanci a ukazatel z trhu práce JOLTS. Výsledkovou mozaiku doplní v Asii Nippon Telegraph & Telephone, Asahi Group Holdings a Suzuki Motor, v Evropě mimo jiné Intesa Sanpaolo, Dufry, Telefónica a HUGO BOSS a v USA Mylan, Arconic, Chesapeake Energy, PPL, Allergan, Frontier Communications, Devon Energy nebo Altice. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. PPF stoupl v pololetí čistý zisk z loňských 5,6 na 14,6 miliardy Kč
Skupině PPF stoupl v letošním prvním pololetí meziročně čistý zisk o 160 % na 14,6 miliardy korun, ve stejném období loni firma vydělala 5,6 miliardy Kč. Celková aktiva skupiny se letos zvýšila o pět procent na 1,2 bilionu Kč. PPF ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner.
6. Saudi Aramco klesl před IPO zisk i tržby
Zisk Saudi Aramco v prvních devíti měsících roku klesl o 18 % na 68,2 miliardy dolarů. Saúdskoarabský ropný gigant to oznámil na svém webu den poté, co dostal povolení vstoupit na domácí burzu, přičemž jeho primární nabídka akcií může být největší na světě. Vinu na nižším zisku má podle agentury Bloomberg mimo jiné pokles cen ropy. Průměrná cena severomořské ropy Brent se v uvedeném období meziročně snížila o 11 %.
7. ArcelorMittal se stahuje z převzetí italské ocelárny Ilva
Společnost ArcelorMittal, která je největším světovým producentem oceli, odstupuje od převzetí italské ocelárny Ilva. Firma se tak podle svého pondělního oznámení rozhodla proto, že jí italská vláda odebrala dříve dohodnuté záruky imunity před trestním stíháním v souvislosti se znečištěním způsobeným továrnou firmy. ArcelorMittal přitom kvůli převzetí ocelárny Ilva prodal svůj podnik v České republice.
8. Deloitte: Česko je stále spíše montovnou
ČR je stále spíše montovnou. Podíl domácí přidané hodnoty na celkovém vývozu Česka je v průměru 61 %, což je celosvětově jedna z nejnižších hodnot. Nejvíce svou přidanou hodnotu vyváží Saúdská Arábie a Brunej (obě 95 %). Naopak nejméně přidané hodnoty ve vývozu mají Lucembursko (31 %) a Malta (42 %), vyplývá ze závěrů studie poradenské firmy Deloitte.
9. Chevron odchází z Ázerbájdžánu, jeho majetek tam koupí Maďaři
Maďarská energetická skupina MOL koupí od americké ropné firmy Chevron za 1,57 miliardy USD její aktivity v Ázerbájdžánu, včetně podílu v rozsáhlém ropném poli. Chevron se rozhodl po 25 letech z této středoasijské země stáhnout a zaměřit se na produkci doma, tedy v USA.
10. EASA: Boeingy 737 MAX by mohly v EU začít létat v 1. čtvrtletí
Letadla Boeing 737 MAX, která jsou od letošního března odstavena z provozu, by mohla v Evropě začít znovu létat v prvním čtvrtletí příštího roku. Řekl to výkonný ředitel Evropské agentury pro bezpečnost létání (EASA) Patrick Ky.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Rodina - základ státu?
Před padesáti lety žilo více než 75 % 26letých Američanů v manželském svazku a ve společné domácnosti. Generace mileniálů ale zjevně považuje manželství za přežitek - sezdaných je jich ve Spojených státech pouze necelá čtvrtina a nejvíce jich žije v domácnosti s rodiči. Postupně se tak proměňuje definice tradiční rodiny. V roce 2018 byl v USA stejný počet rodin sestávajících z manželů a jednoho či více dětí jako v roce 1984, přestože byla tehdy populace Spojených států o 27 % menší než dnes.