Co musíte ráno vědět (5. února)
|

Co musíte ráno vědět (5. února)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem letos podle Ministerstva financí poroste česká ekonomika a kolik toho Američané vědí o majetkové nerovnosti? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v úterý prudce posílily, obavy z koronaviru ustupují

Americké akcie výrazně zpevnily, protože intervence čínské centrální banky zmírnila obavy investorů z negativních dopadů nového koronaviru. Index Dow zaznamenal nejprudší denní růst od poloviny srpna a technologický index Nasdaq Composite vylepšil rekordní maximum. Index Dow posílil o 1,44 % na 28 807,63 bodu, širší S&P 500 narostl o 1,50 % na 3 297,59 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 2,10 % na 9 467,97 bodu. Index volatility VIX klesl o 10,68 % na 16,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o sedm bazických bodů na 1,60 %. Ceny ropy klesly o více než procento, ztrácely zlato i stříbro a nejsledovanější kryptoměny také odevzdaly okolo procenta.

O možné nové bublině na americkém akciovém trhu aneb Vracejí se časy Pets.com?
Je to už dvacet let, co se k ocenění akcií firem používaly neotřelé ukazatele typu počtu zobrazených stránek za kvartál nebo poměru ceny akcií vůči počtu kliknutí na webu. Ačkoli jsou přitom doby internetové bubliny dávnou minulostí, uvažování některých firem i investorů se vrací do tehdejších kolejí.

2. Evropské akcie v úterý výrazně stouply, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali kvartální čísla několika velkých evropských firem a sledovali zprávy týkající se šíření čínského koronaviru. Regionální index STOXX Europe 600 se zvýšil o 1,64 % na 418,47 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,55 % na 7 439,82 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 1,76 % na 5 935,05 bodu a německý DAX se zvýšil o 1,81 % na 13 281,74 bodu. V plusu seanci zakončily všechny hlavní sektory, nejvíce se dařilo odvětví základních zdrojů, které vzrostlo o 3,5 %.

Kvantitativní uvolňování ECB a vyšší inflace: Zbožné přání?
Evropská centrální banka již dlouho provádí politiku kvantitativního uvolňování, aby podpořila růst spotřebitelské inflace. Úspěch zatím nikde.

3. Pražská burza v úterý stoupla, polepšila si většina hlavních emisí

Pražská burza v úterý navázala na pondělní růst. Index PX stoupl o 0,47 % na 1 090,21 bodu. Polepšila si většina hlavních emisí. K růstu burze pomohly hlavně bankovní tituly. Objem obchodů byl s 452 miliony mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky (+0,38 %).

Investorský magazín: Fondy do portfolia třicátníků a padesátníků, špetka koronaviru a kritika české montovny
Podílové fondy jsou důležitou součástí investičního portfolia. Z jakých fondů ho mají poskládat třicátníci a padesátníci, napoví aktuální Investorský magazín. Podíváme se také, jak imunní dokážou být investice proti koronaviru, a kritiku schytá navenek solidně prosperující česká ekonomika. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Středa bude patřit indexům nákupních manažerů v sektoru služeb, maloobchodním tržbám v eurozóně a Česku a americké bilanci zahraničního obchodu. V USA vyjdou také údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o stavu zásob ropy na americkém území. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti General Motors, Qualcomm, MetLife, BNP Paribas, Siemens či GlaxoSmithKline. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ministerstvo financí letos nadále očekává růst české ekonomiky o 2 %

Ministerstvo financí ponechalo v nové makroekonomické prognóze odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 2 %. Úřad rovněž ponechal odhad růstu ekonomiky v loňském roce na 2,5 %. Pro příští rok očekává nově ekonomický růst o 2,2 %.

6. Hospodářské dopady koronaviru jsou cítit po celém světě

Hospodářské dopady omezení souvisejících s epidemií koronaviru v Číně jsou cítit po celém světě, od dřevařů na Novém Zélandu po vývozce potravin ve Spojených státech. Zpoždění či zrušení dodávek čelí vývozci, těžaři i výrobci všeho možného - od uhlí a dřeva po maso a ovoce, upozornila agentura Reuters.

ANKETA: Co může epidemie koronaviru znamenat pro trhy a ekonomiku?
Několika českým tržním expertům jsme rozdali poměrně jednoduchou a očekávanou anketu. Co bude šíření koronaviru znamenat pro trhy a ekonomiku?

7. BP ve čtvrtém čtvrtletí klesl zisk, překonal však odhady. Firma zvýší dividendu

Britské ropné společnosti BP ve čtvrtém čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy a plynu klesl čistý zisk o 26 % na 2,57 miliardy USD. Výsledky však překonaly očekávání analytiků a firma oznámila, že zvýší dividendu. To naznačuje, že podnik má důvěru v další růst svého podnikání v oblasti ropy a plynu.

8. Ekonomové: Růst čínské ekonomiky může zvolnit pod dvě procenta

Tempo růstu čínské ekonomiky v tomto čtvrtletí kvůli šíření nového typu koronaviru prudce zvolní a v meziročním srovnání by hrubý domácí produkt mohl vykázat méně než dvouprocentní růst. Myslí si to někteří ekonomové. Znamenalo by to citelné zpomalení proti předchozímu čtvrtletí, kdy čínská ekonomika vykázala meziroční růst o šest procent. Ve hře je také varianta, že oproti předchozímu čtvrtletí ekonomika dokonce klesne.

9. Hyundai kvůli koronaviru zastaví výrobu v Jižní Koreji, nemá díly

Automobilka Hyundai Motor v Jižní Koreji od pátku zastaví na několik dní výrobu. Kvůli opatřením proti šíření nového typu koronaviru totiž nemá díly z Číny. S odvoláním na odbory o tom v úterý informovala agentura Reuters. Hyundai je prvním výrobcem aut, který kvůli koronaviru přerušuje výrobu mimo Čínu.

10. IKEA v Británii zavře první větší obchod v historii

Švédský nábytkářský řetězec IKEA zavře od svého vstupu na britský trh před 33 lety první větší obchod v zemi. Firma, která má v Británii 22 prodejen, to uvedla v úterý s tím, že reaguje na změny nákupních zvyklostí zákazníků dávajících přednost nákupům na internetu. Uzávěrkou obchodu v centru Coventry letos v létě přijde o práci 352 lidí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Reportér v USA zaskočil respondenty ekonomickou anketou s koláčem

Tuší obyčejní Američané, jak velká nerovnováha v rozdělení bohatství panuje v jejich zemi? Na tuto otázku minulý týden netradičním způsobem hledal odpověď moderátor televizního pořadu CBS This Morning Tony Dokoupil. Respondenty v obchodním domě v New Yorku nechal rozdělovat kusy nakrájeného koláče na talíře znázorňující jednotlivé příjmové segmenty obyvatelstva. Reálné situaci se žádný z jejich odhadů ani nepřiblížil, a i proto reportáž vyvolala na internetu velký ohlas.

Náhodní kolemjdoucí byli postaveni před stůl s pěti talíři označenými cedulkami "nejchudší", "nižší střední třída", "střední třída", "vyšší střední třída" a "nejbohatší". Vedle nich byl připravený koláč představující majetek všech amerických domácností, jehož výše se odhaduje na 98 bilionů dolarů.

Úkolem respondentů bylo rozdělit kusy koláče na jednotlivé talíře podle toho, jak si myslí, že vypadá rozdělení majetku mezi jednotlivými společenskými třídami. Úroveň ekonomických nerovností ve Spojených státech všichni výrazně podcenili a následná ukázka skutečného stavu je zaskočila a zklamala.

Po zásahu Dokoupila se devět z deseti řezů přesunulo na talíř nejbohatších 20 % populace, poslední řez se poměrem 80 ku 20 rozložil mezi vyšší střední a střední třídu, zatímco pro čtvrtý segment - nižší střední třídu - zbyly pouze drobky.

"A ti nejchudší nemají z koláče nic. Vlastně mají méně než to. Mají totiž účet za koláč," vysvětloval reportér CBS. Narážel na to, že pětina nejchudších obyvatel USA má v průměru dluhy přibližně 6 000 dolarů.

Anketa s koláčem vzbudila velký ohlas, jen na Twitteru nasbírala od pátku 3,5 milionu zhlédnutí. Reagovala na ni i americká senátorka Elizabeth Warrenová, která se uchází o nominaci Demokratické strany do prezidentských voleb.

"Takhle vypadají majetkové rozdíly v dnešní Americe. Je načase zavést daň z bohatství, abychom mohli investovat do příležitostí pro pracující rodiny, vyrobit větší koláč a ukrojit rodinám větší kus," napsala v sobotu na Twitter. Prezidentská kandidátka chce stejně jako její kolega ze Senátu a volební soupeř Bernie Sanders prosadit speciální daň týkající se osob s majetkem převyšujícím 50 milionů dolarů. Podle CBS průzkumy ukazují, že většina Američanů myšlenku podporuje.

Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
za 14 minut

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
před hodinou

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus