Co musíte ráno vědět (7. října)
|

Co musíte ráno vědět (7. října)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak nahlíží na českou ekonomiku ratingová agentura Moody's a jaké výročí si připomíná v těchto dnech rakouská Erste Group Bank? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek posílily, v týdenním horizontu však převážně zlevnily

Akcie ve Spojených státech v pátek opět posílily, jejich hlavní indexy si připsaly více než procento. Páteční údaje o situaci na trhu práce totiž zmírnily obavy ohledně vývoje ekonomiky Spojených států, ale zároveň nepodkopaly vyhlídky na další snížení úroků. Index Dow stoupl o 1,42 % na 26 572,67 bodu (týden: -0,92 %), benchmark S&P 500 vzrostl o 1,42 % na 2 951,95 bodu (týden: -0,33 %) a index Nasdaq Composite posílil o 1,4 % na 7 982,47 bodu (týden: +0,54 %). Index volatility VIX spadl o 10,88 % na 17,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,53 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Další (mírná) ztráta indexu S&P 500 situaci zatím nemění
Ani solidní čtvrteční a páteční růst nezabránily indexu S&P 500 v další týdenní ztrátě, tentokrát ale o mírných 0,33 %. Šlo o třetí týdenní pokles v řadě.

2. Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden ale oslabily zhruba o 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusu, když investory potěšila statistika z amerického trhu práce, podle které míra nezaměstnanosti v USA klesla nejníže za téměř 50 let. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,73 % na 380,22 bodu, za celý týden ale oslabil o 2,95 %. Britský FTSE 100 si připsal 1,1 % na 7 155,38 bodu (týden: -3,65 %), francouzský CAC 40 vzrostl o 0,91 % na 5 488,32 bodu (týden: -2,7 %) a německý DAX získal 0,73 % na 12 012,81 bodu (týden: -2,24 %).

10 grafů, které ilustrují populační explozi (nejen) posledních 200 let
Na Zemi žije více než 7,5 miliardy lidí. Do roku 2056 toto číslo podle projekcí Organizace spojených národů naroste o další 2,5 miliardy. Přitom na pokoření první miliardy potřebovalo lidstvo 200 tisíc let. Následující grafy zachycují vývoj světové populace z několika úhlů.

3. Pražská burza v pátek nepatrně oslabila, za celý týden přišla o 3,3 %

Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, index PX však odepsal pouze 0,09 % na 1 004,56 bodu. Dolů burzu stáhly akcie Avastu, které zlevnily o 2,68 % na 109 Kč, dařilo se naopak mediální CME, jejíž cenné papíry zdražily o 2,94 % na 105 Kč. Objem obchodů byl s necelými 369 miliony korun podprůměrný.

Česká koruna v roce 2020: Doufat v nejlepší, připravit se na nejhorší
Forwardové body na trhu s eurokorunou jsou na nových maximech. Eura je možno prodávat na forward za výrazně lepší kurz než ten rozpočtovaný ve většině predikcí. Zvážit lze také zajištění FX collarem, kdy je stanoven zajištěný kurz na úrovni toho rozpočtovaného a zůstává možnost využití případného většího oslabení koruny.

4. Očekávané události

V pondělí dopoledne zveřejní Německo data o továrních objednávkách, v Česku vyjdou zprávy o průmyslové a stavební výrobě a mezinárodním obchodu, Spojené království přidá index cen domů od banky Halifax a v eurozóně vyjde ještě index důvěry investorů od společnosti Sentix. V Číně se kvůli státnímu svátku obchodovat nebude. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Moody's zlepšila rating České republiky o jeden stupeň na Aa3

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v pátek zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky o jeden stupeň na úroveň Aa3 z dosavadní úrovně A1. Poukázala na zlepšující se rozpočtové ukazatele a na vládní reformy podporující ekonomiku. Výhled ratingu Moody's změnila z pozitivního na stabilní. Signalizovala tak, že další změnu ratingové známky v dohledné době nepředpokládá.

6. Americká ekonomika v září vytvořila 136 tisíc pracovních míst, meziroční růst mezd zpomalil na 2,9 %

Ve Spojených státech v září mimo zemědělství vzniklo asi 136 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 145 tisíc míst po 168 tisících v srpnu (revidováno ze 130 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla z 3,7 % na 3,5 %, nejnižší úroveň od začátku roku 1970. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v září zpomalil na 2,9 %.

7. PayPal opouští asociaci pro správu digitální měny Facebooku

Americká platební platforma PayPal se rozhodla odejít z asociace, která má spravovat plánovanou digitální měnu internetové společnosti Facebook. Uvedla, že se hodlá soustředit na vlastní aktivity. V týdnu list The Wall Street Journal uvedl, že své zapojení do projektu přehodnocují po negativních vyjádřeních vlád v USA a Evropě také vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard.

8. ČEZ: Pokud úřady zablokují prodej, bulharská aktiva si necháme

Energetická společnost ČEZ si ponechá svá bulharská aktiva, pokud tamní úřady opět zablokují jejich prodej. ČTK to v pátek řekl místopředseda představenstva firmy Tomáš Pleskač. ČEZ v červnu oznámil, že prodal aktiva v Bulharsku tamější firmě Eurohold za 335 milionů eur. Transakci nicméně ještě musí schválit bulharské úřady. Antimonopolní úřad loni v červenci znemožnil prodej předchozímu zájemci, bulharské firmě Inercom.

9. ČEZ: Pokud úřady zablokují prodej, bulharská aktiva si necháme

Energetická společnost ČEZ si ponechá svá bulharská aktiva, pokud tamní úřady opět zablokují jejich prodej. ČTK to v pátek řekl místopředseda představenstva firmy Tomáš Pleskač. ČEZ v červnu oznámil, že prodal svá aktiva v Bulharsku tamější firmě Eurohold za 335 milionů eur. Transakci ještě musí schválit bulharské úřady. Antimonopolní úřad loni v červenci znemožnil prodej předchozímu zájemci, bulharské firmě Inercom.

10. Schillerová: Návrh bankovní daně ČSSD by porušil koaliční dohodu

Pokud by ČSSD předložila návrh na zavedení bankovní daně jako poslanecký, porušila by tím koaliční smlouvu. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to v neděli uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dodala, že by pak neviděla jinou cestu než dohodu mezi ANO a ČSSD vypovědět. ANO zavedení daně pro banky odmítá, předložení novely poslanci ČSSD před týdnem připustila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Schillerová také zvažuje, že nepředloží slibovanou novelu o dani z příjmu a daňové změny navrhne jen v "daňových balíčcích".

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 200 lety vznikla předchůdkyně Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina Erste slaví 200 let. Její předchůdkyně Erste österreichische Spar-Casse byla založena na začátku října roku 1819.

Erste österreichische Spar-Casse vznikla podle anglického a německého vzoru. K jejímu založení dal po skončení napoleonských válek podnět císař František I. Myšlenky se chytil vídeňský farář a filantrop Johann Baptist Weber (1786-1848), jehož Spolek první rakouské spořitelny se otevřel pro veřejnost 4. října 1819 v tehdejší obci Leopoldstadt, která je dnes jednou z vídeňských čtvrtí.

Původním posláním nové instituce byla finanční pomoc chudším vrstvám obyvatel, jimž nabídla možnost postupně ukládat menší finanční obnosy, které se díky úrokům zhodnocovaly, a mohly tak střadatele zaopatřit v budoucnu.

Prostředky pro rozjezd finančního ústavu poskytlo na 50 Weberových zámožných přátel. Stejně tak jako další později vzniklé spořitelny v Rakousku měla Weberova instituce ve znaku symbol spořivosti - včelu. Před lety se včela měla dokonce vrátit do loga skupiny Erste, kvůli nákladnosti celé operace od toho ale banka nakonec ustoupila.

Současná Erste Group Bank vznikla v březnu 1997 spojením tehdejší Die Erste Österreichische Spar-Casse Bank se zúčtovací bankou GiroCredit, která na rakouském bankovním trhu operovala od roku 1937. Tato fúze umožnila tehdy ne příliš známé rakouské bance s pouze zhruba 600 000 domácími klienty uskutečnit plány na zahraniční expanzi ve střední a východní Evropě.

Erste Group Bank je dnes klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Součástí Erste je i Česká spořitelna, největší banka v České republice podle počtu klientů. Vedle ČR a Rakouska Erste působí i v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. Celkem má 16,2 milionu klientů.

Erste má 47 000 zaměstnanců a loni skupině vzrostl čistý zisk o 36 % na rekordních 1,79 miliardy eur.

USA: Rozjednané prodeje domů v prosinci meziročně stouply o 4,6 %
před 21 minutami

USA: Rozjednané prodeje domů v prosinci meziročně stouply o 4,6 %

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v prosinci meziročně vzrostl o 4,6 % po růstu o 7,4 % v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
Ze světa investičních doporučení (29. ledna)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (29. ledna)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
EK doporučila zemím EU omezit rizikové firmy v 5G sítích
EK doporučila zemím EU omezit rizikové firmy v 5G sítích
14:44

EK doporučila zemím EU omezit rizikové firmy v 5G sítích

Země Evropské unie by neměly pustit firmy považované za bezpečnostní riziko k budování citlivých částí komunikačních...
Evropská unie 5G sítě Telekomunikace
Ekonom: Růst čínské ekonomiky může zpomalit pod pět procent
Ekonom: Růst čínské ekonomiky může zpomalit pod pět procent
14:26

Ekonom: Růst čínské ekonomiky může zpomalit pod pět procent

Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí kvůli dopadům nového koronaviru zpomalí a mohl by se dostat i pod pět...
Čína HDP Hospodářský růst
Boeing má kvůli letadlům MAX poprvé za 22 let celoroční ztrátu
Boeing má kvůli letadlům MAX poprvé za 22 let celoroční ztrátu
13:41

Boeing má kvůli letadlům MAX poprvé za 22 let celoroční ztrátu

Americká společnost Boeing loni kvůli problémům s letadly 737 MAX vykázala poprvé od roku 1997 ztrátu. Prodělala 636...
Boeing Americké akcie Výsledková sezóna
Handelsblatt: Huawei spolupracuje s čínskými rozvědkami
Handelsblatt: Huawei spolupracuje s čínskými rozvědkami
13:28

Handelsblatt: Huawei spolupracuje s čínskými rozvědkami

Německá vláda má důkazy, že čínská telekomunikační společnost Huawei spolupracuje s čínskými bezpečnostními orgány....
Čína Telekomunikace Německo
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 24. ledna stoupl o 7,2 % …
13:05

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 24. ledna stoupl o 7,2 % (předchozí týden: -1,2 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 24. ledna po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
McDonald's měl loni poprvé tržby přes 100 miliard dolarů
McDonald's měl loni poprvé tržby přes 100 miliard dolarů
13:01

McDonald's měl loni poprvé tržby přes 100 miliard dolarů

Celoroční tržby americké společnosti McDonald's loni poprvé přesáhly 100 miliard dolarů. V samotném čtvrtém čtvrtletí...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
MMF: Rozpočtový deficit Itálie letos převýší vládní cíl
MMF: Rozpočtový deficit Itálie letos převýší vládní cíl
12:46

MMF: Rozpočtový deficit Itálie letos převýší vládní cíl

Deficit italského rozpočtu letos převýší vládní cíl, zatímco veřejný dluh zůstane rekordní a v dalších letech dál...
Itálie Rozpočet Mezinárodní měnový fond
Reuters: Nissan zruší 4 300 pracovních míst, zavře dvě továrny
Reuters: Nissan zruší 4 300 pracovních míst, zavře dvě továrny
11:26

Reuters: Nissan zruší 4 300 pracovních míst, zavře dvě továrny

Japonská automobilka Nissan Motor zruší nejméně 4 300 z celkového počtu zhruba 139 000 pracovních míst, převážně v...
Japonsko Auta Asijské akcie
Digitální měny v polovině týdne rostou, bitcoin se dostal nad 9 300…
11:08

Digitální měny v polovině týdne rostou, bitcoin se dostal nad 9 300 USD

Trh s kryptoměnami se ve středu pohybuje v zelených číslech. Bitcoin kolem 11.00 SEČ rostl o 3,2 % na 9 300,2 USD,...
Bitcoin Kryptoměny
CETIN loni investoval čtyři miliardy, letos to bude stejně
10:49

CETIN loni investoval čtyři miliardy, letos to bude stejně

Společnost CETIN ze skupiny PPF loni investovala čtyři miliardy korun zejména do budování a posílení pevných a...
PPF Investice