Co musíte ráno vědět (9. září)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, která ekonomika klesla za čtvrtletí o 51 % a proč by se měli mít hodnotoví investoři na pozoru? To vše musíte ráno vědět.
1. Výprodeje pokračují, americké akcie v úterý opět výrazně oslabily. Investoři se zbavují technologických titulů
Americké akcie oslabily již třetí seanci za sebou. Investoři se dále zbavují technologických akcií. Cenné papíry amerického výrobce elektromobilů Tesla za sebou mají nejhorší den za půl roku, ztratily přes pětinu hodnoty. Index Dow klesl o 2,25 % na 27 500,89 bodu, širší S&P 500 oslabil o 2,78 % na 3 331,84 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 4,11 % na 10 847,69 bodu, a za tři obchodní dny tak již ztratil 10 %. Index volatility VIX stoupl o 2,31 % na 31,46 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 0,682 %. Ceny ropy spadly o 7 %, zlato a stříbro mírně ztrácely a nejsledovanější kryptoměny odepsaly 1-3 %.
2. Evropské akcie v úterý ztrácely, dolů je táhly technologie a brexit
Na západoevropské akciové trhy se v úterý vrátil negativní sentiment z minulého týdne. Akcie na starém kontinentu doplatily na pokračující výprodeje technologických titulů v USA a také na neochotu Británie dohodnout se na vztazích s EU. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí klesl o 1,15 % na 363,75 bodu, německý DAX odepsal 1,01 % na 12 968,33 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,12 % na 5 930,30 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 1,59 % na 4 973,52 bodu.
3. Pražská burza v úterý oslabila, dolů ji táhly akcie bank
Pražská burza v úterý oslabila. Index PX klesl o 0,61 % na 903,66 bodu. Dolů burzu táhly zejména poklesy cen akcií Monety Money Bank a Erste.
4. Očekávané události
Středeční dopoledne bude zejména o čínské inflaci a ruském HDP, odpoledne se pak trh zaměří také na brazilskou inflaci a statistiku otevřených pracovních pozic ve Spojených státech. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. FT: Největší světový pivovar AB InBev hledá nového šéfa
Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev začal v prostředí mimo firmu hledat nového šéfa. Ten dosavadní, Carlos Brito, podnik vedl 16 let. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na obeznámené zdroje. Společnost odmítla zprávu komentovat.
6. S&P: Argentina se již nenachází v selektivní platební neschopnosti
Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Argentiny. Země už se podle ní nenachází v selektivní platební neschopnosti. Agentura tak reagovala na restrukturalizaci argentinského státního dluhu v objemu přes 100 miliard dolarů, kterou považuje za úspěšnou. Agentura zvýšila ratingovou známku na CCC+ z SD (selektivní platební neschopnost). Rating se ale nachází hluboko ve spekulativním pásmu.
7. Rekordní pokles ekonomiky EU i eurozóny v druhém čtvrtletí byl mírnější, než uváděl první odhad
Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí klesla proti prvním třem měsícům o rekordních 11,4 %, a to zejména kvůli omezením spojeným se šířením koronaviru. Meziroční pokles hrubého domácího produktu činil 13,9 %. V konečné zprávě to v úterý uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Mezičtvrtletní hospodářský pokles je méně výrazný, než uváděl první odhad. Ten hovořil o propadu HDP o 11,7 %.
8. Až desetinu peněz na zaměstnanost Británie vyplatila neoprávněně
Britská vláda odhaduje, že pět až deset procent peněz určených na udržení zaměstnanosti v časech pandemie koronaviru mohlo být vyplaceno neoprávněně, případně omylem. Uvedl to v úterý britský úřad pro výběr daní a cel HMRC. Londýn už do programu investoval 35,4 miliardy liber, desetina této částky tedy představuje 3,5 miliardy liber.
9. Ekonomika JAR klesla ve druhém čtvrtletí o 51 %
Ekonomika Jihoafrické republiky klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 51 % a oslabila už počtvrté po sobě. Oznámil to v úterý jihoafrický statistický úřad. Na vině byla podle ekonomů zejména přísná omezení přijatá kvůli šíření koronaviru.
10. GM se dohodla na partnerství s výrobcem elektrických aut Nikola
Americká automobilka General Motors se dohodla na strategickém partnerství s výrobcem elektrických nákladních aut Nikola. V něm získá v rámci partnerství 11% podíl v hodnotě dvou miliard USD. Firmy ve společném sdělení uvedly, že do konce roku 2022 zahájí výrobu pick-upu Badger s elektrickým a vodíkovým pohonem.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Přichází čas hodnotového investování?
Hodnotovým akciím se v poslední (již poměrně dlouhé) době nedařilo. Z přiloženého grafu je patrné, že nejde o nic výjimečného, nýbrž o pravidelný cyklus.
Aktuality
