Přebytek zahraničního obchodu v září meziročně stoupl na 34,4 miliardy Kč

Zahraniční obchod ČR skončil v září v přebytku 34,4 miliardy korun, meziročně tak byl o 14,4 miliardy korun vyšší. Výsledek kladně ovlivnilo především obchodování s auty, především růst jejich vývozu. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Vývoz zboží se proti loňskému září zvýšil o 2,2 % na 334,4 miliardy korun, naopak dovoz klesl o 2,3 % na 300 miliard korun. "Září překvapilo rekordní hodnotou vývozu ve sledovaném měsíci, strana dovozu byla vývozem převýšena dokonce o 34,4 miliardy korun. Stojí za tím mimo jiné i meziroční růst vývozu motorových vozidel a pokles dovozu ropy a zemního plynu," uvedla k tomu ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.
Meziroční hodnota vývozu podle ní vzrostla významněji s Německem, a to o 3,1 miliardy korun. Dovoz z Německa naproti tomu klesl meziročně o 3,8 miliardy korun.
Přebytek bilance obchodování s motorovými vozy, který v září příznivě ovlivnil výsledek zahraničního obchodu Česka, byl meziročně vyšší o 6,1 miliardy korun. Pozitivní vliv na to měl nárůst vývozu aut o 4,9 miliardy korun. Vlivem poklesu cen na světových trzích a menšího dovezeného objemu se o 4,6 miliardy korun zmenšil deficit bilance s ropou a zemním plynem. O 1,6 miliardy korun se zlepšila i bilance obchodování se základními kovy
Naopak nepříznivě se na celkové bilanci obchodu Česka s cizinou podepsal hlubší schodek obchodování s chemickými látkami, meziročně vzrostl o 1,8 miliardy korun. O 1,4 miliardy korun bylo i nižší aktivum bilance elektrických zařízení.
Přebytek zahraničního obchodu Česka se státy Evropské unie se v září meziročně zvýšil o 11,5 miliardy korun na 72,2 miliardy korun. Schodek obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 2,9 miliardy korun na 36,1 miliardy korun.
Analytici: Zahraniční obchod v září vysoce překonal očekávání
Výsledek zahraničního obchodu za září vysoce překonal předpoklady. Zlepšení způsobily vyšší vývozy automobilů a dílů, pomohly nízké ceny ropy na světových trzích. Kvůli druhé vlně pandemie se čeká opětovný pokles, měl by být ale nižší než na jaře. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které v pátek oslovila ČTK.
Průměrné tržní očekávání zahraničního obchodu za září bylo podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka 17,5 miliardy korun, nejoptimističtější odhad na trhu byl 27,5 miliardy korun. "Vývoj jednoznačně odpovídal růstovému profilu ostrého V, kdy po výrazném propadu během druhého čtvrtletí v souvislostí s jarní pandemií přišel ve třetím čtvrtletí rychlý obrat k lepšímu," uvedl.
Meziroční růst vývozů motorových vozidel byl dán spíše nízkou srovnávací základnou v září loňského roku, řekl Václav Franče z Deloitte. Bilance se dále podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura zlepšila se základními kovy a počítači a elektronikou. Zhoršila se podle něj zejména s chemickými látkami a elektrickým zařízením. Z teritoriálního hlediska se bilance zvedla s Německem a Ruskem a propad zaznamenala v případě Číny, doplnil.
Oproti jaru nejsou restrikce přímo navázané na průmysl ani nejsou do takové míry ochromeny výrobní řetězce v souvislosti s uzavřením hranic, uvedl dále Vejmělek. Po loňském přebytku 143 miliard korun je pro zahraniční obchod letos podle něj předpoklad 76 miliard korun. Vývozy by mohly klesnout o 7,9 %, dovozy o 8,3 %.
Franče předpokládá letošní pokles přebytku obchodní bilance na 100 miliard korun, export by se měl podle něj snížit o deset procent, import o devět procent. "O tom, jak rychle se bude ekonomická situace vracet do normálu, rozhodne zřejmě až termín dostupnost vakcíny. Očekáváme, že ožívání ekonomik v příštím roce bude spíše pozvolné," dodal Pour.
Zdroj: ČTK
Aktuality
