ECB ponechala sazby beze změny, navyšuje ale objem kvantitativního uvolňování
|

ECB ponechala sazby beze změny, navyšuje ale objem kvantitativního uvolňování

Evropská centrální banka ponechala základní sazbu na 0 % a depozitní sazbu na -0,5 %. Navýšila ale objem odkupů dluhopisů a nástrojů na dodávání likvidity bankám. Chce tím zajistit, aby se peníze skrze bankovní úvěry dostaly k firmám nejvíce zasaženým pandemií koronaviru, především pak malým a středním podnikům.

ECB Centrální banky Podpora ekonomiky Kvantitativní uvolňování Úrokové sazby Koronavirus Ekonomické a politické hrozby Christine Lagardeová Evropská ekonomika Eurozóna

ECB spustí dočasné programy LTRO pro banky, aby jim poskytla další likviditu. Zatím sice nevidí v evropském finančním systému problémy s likviditou, ale nechce čekat až na dobu, kdy případně nastanou. Dočasné LTRO mají fungovat do června (při sazbě 25 bazických bodů pod hlavní refinanční sazbou), tedy do dalšího kola aukcí levných úvěrů v rámci dříve oznámeného programu TLTRO III. V něm od června po dobu jednoho roku chce nabízet ještě výhodnější úvěry.

"Ukazuje se, že koronavirus je významným šokem pro naše ekonomiky," uvedl předseda dozorčí rady ECB Andrea Enria. "Banky musejí být dále schopny poskytovat finance domácnostem a podnikům, které zažívají dočasné obtíže."

Nový balík peněz na odkupy aktiv je plánován v objemu 120 miliard eur do konce roku 2020 (měsíční objemy nejsou předem dané). Zároveň pokračují nákupy v objemu 20 miliard eur měsíčně, a to do doby těsně před tím, než ECB začne zvyšovat sazby.

Sazby mají zůstat na současné nebo nižší úrovni do doby, než bude centrální banka přesvědčena, že se spotřebitelská inflace v eurozóně udržitelně vrátila do blízkosti cílové hladiny těsně pod 2 %.

ECB snižuje výhled růstu HDP pro rok 2020 na +0,8 % (prosinec: +1,1 %), pro rok 2021 na +1,3 % (prosinec: +1,4 %), pro rok 2022 ponechává výhled na +1,4 %.

ECB ponechává výhled spotřebitelské inflace pro rok 2020 na +1,1 %, beze změny je i výhled na další roky (2021: +1,4 %, 2022: +1,6 %).

Vývoj ekonomiky bude podle Christine Lagardeové záviset na "rychlosti a síle" společné reakce na pandemii. Kvůli ní čelí globální ekonomika značnému šoku, upozornila šéfka ECB. Nejdůležitější je podle ní koordinovaná reakce vlád na fiskální úrovni.

Euro bezprostředně po oznámení ECB zpevnilo, záhy se ale zisků vzdalo a jakmile začala hovořit Lagardeová, začalo citelně klesat. Před 16.00 SEČ ztrácelo asi procento na 1,1174 USD. Propad na akciových trzích, který byl již dopoledne velice silný, se ještě prohloubil. To je podle analytiků jasná známka toho, že se Lagardeové trhy uklidnit nepodařilo. Index evropských akcií odepisoval zhruba deset procent.

TISKOVÁ KONFERENCE PO ZASEDÁNÍ ECB

  • Lagardeová: Pandemie koronaviru zpomalí produkci a omezí poptávku. Jde o velký šok. Jsou potřeba dobře načasované a zacílené kroky vlád i dalších institucí. ECB musí podpořit banky a domácnosti.
  • Lagardeová: Zotavení ekonomiky přijde, jen je nemožné určit kdy. Aktuální šok ale bude přechodný.
  • Lagardeová: Nebudu komentovat omezení v dopravě.
  • Lagardeová: Politiku neřídíme podle kurzů na forexu. Pokud bude potřeba dále snižovat sazby, uděláme to. Jakýkoli nástroj měnové politiky jsme připraveni přizpůsobit situaci.
  • Lagardeová: Strategická revize politiky ECB se odkládá, první zasedání na toto téma se posouvá o 6 měsíců.
  • Lagardeová: Trhu může nějakou dobu trvat, než "ocení" naše opatření. Jsou ovšem velice silná.
  • Lagardeová: Nikdo by neměl čekat, že budou centrální banky reagovat na krize jako první.

Co se čekalo před skončením zasedání?

Analytici očekávali, že banka může mírně snížit depozitní sazbu. Také podle nich mohla rozšířit program nákupů dluhopisů ze současných 20 miliard eur měsíčně a více ho zaměřit na firemní cenné papíry. Další možností je nabídka nových levných úvěrů pro komerční banky pod podmínkou, že tyto peníze půjčí podnikům, napsala agentura AP.

Základní úroková sazba ECB je v současnosti nulová, zatímco depozitní sazba je -0,5 %. Pokud se depozitní sazba nachází v záporném pásmu, znamená to, že komerční banky musejí za své peníze uložené u ECB platit. ECB se tak komerční banky snaží povzbudit k většímu poskytování úvěrů.

"ECB může ještě kosmeticky snížit depozitní sazbu o 10 bodů na -0,60 %. Je však otázka, zda takový krok někomu pomůže. Části finančního sektoru může přidělat nové vrásky na čele a sám o sobě neudělá moc pro to, aby v důsledku šoku z epidemie na trzích nevyschla likvidita. To je asi hlavní obava části investorů (aby napětí nevedlo ve finále k sebenaplňující finanční nákaze)," uvedl ekonom Petr Dufek z ČSOB. "Větší důraz by proto měl být kladen na opatření zajišťující dostatek likvidity, zejména pro malé a střední podniky. Na prvním místě může jít o zmírnění podmínek v rámci programu TLTRO III, z kterého by v současné chvíli řada bank v postižených oblastech pravděpodobně jednoduše vypadla."

"Předpokládáme, že zatím nedojde k dalšímu snížení sazeb. Z našeho pohledu by to v tuto chvíli ničemu nepomohlo a zbytečně vyčerpalo poslední možnost, kterou nástroj úrokových sazeb nabízí. Místo toho očekáváme, že centrální banka představí další rozšíření úvěrových programů TLTRO, aby zajistila dostupné financování malým a středním podnikům. Zároveň bude představena i nová makroekonomická prognóza. Ta však nyní postrádá význam vzhledem k rychle proměnlivému prostředí. V delším horizontu předpokládáme, že se ECB dalšímu snížení sazeb a navýšení kvantitativního uvolňování nevyhne. K tomu by mělo dojít již na červnovém zasedání, kdy bude jasnější propad ekonomiky," napsal analytik František Táborský z Komerční banky.

"Může dojít k uvolnění měnové politiky. Očekávání nejsou jednoznačná. Může dojít k mírnému poklesu sazeb a navýšení programu odkupů dluhopisů. Tyto vlivy, na kterých se může rada guvernérů snadno dohodnout, ale podle nás nebudou mít na ekonomiku příliš velký dopad, což si uvědomuje i centrální banka. Proto další cestou může být snaha pomoci bankám, protože ty budou krizí zasaženy velice výrazně (a jejich problémy mohou dopady na hospodářství jen akcelerovat)," doplnil analytik Jiří Polanský z České spořitelny.

Christine Lagardeová může trhy připravit na agresivnější politiku kvantitativního uvolňování tím, že rozvolní některé z limitů na nákup národních dluhopisů. Toto opatření má smysl zvlášť v kombinaci s plánovanou rozpočtovou expanzí v postižených oblastech, jako je Itálie. Bez pomoci ECB by totiž další rychlý nárůst již tak vysokého veřejného dluhu vedl k nežádoucímu nárůstu výnosů vládních dluhopisů a ve finále i napětí ve finančním systému.

"Christine Lagardeová je v nezáviděníhodné pozici. Měla by investorům nabídnout lék na tržní paniku, ale má prakticky vystřílenou munici. Epidemie koronaviru zastihla ECB se sazbami v hlubokém záporu a s rozjetou politikou kvantitativního uvolňování. Přesto pravděpodobně nebude chtít stát se založenýma rukama. Zvlášť, když panika po mimořádných opatřeních Donalda Trumpa (zastavení cest z Evropy do USA) paniku ještě přiživí," napsal Petr Dufek.

Britská centrální banka na středečním mimořádném zasedání nečekaně snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby zmírnila dopady nového koronaviru na ekonomiku. Podobný krok již minulý týden učinila americká centrální banka, která snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00-1,25 %.

Zdroj: ČTK, ECB, CNBC
Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly
před 30 minutami

Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadly o 13,6 %. To představuje...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé Koronavirus
Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla
před hodinou

Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných...
Švédsko HDP Hospodářský růst
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
14:33

Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily už bilion dolarů dolarů

Americké firmy s vysokým ratingem už letos od začátku roku emitovaly dluhopisy o objemu dvojnásobně větším, než ve...
Americké akcie Firemní dluhopisy Fed
Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl
13:49

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85 % z 39,39 % ke konci...
České státní dluhopisy
Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008
13:05

Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008

Podle amerického ministerstva obchodu klesly zisky firem v USA v prvním čtvrtletí o 13,9 %. Jde o největší propad od...
Americké akcie Zisky Výsledková sezóna
JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste
12:38

JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, získal z primární nabídky akcií 2,3 miliardy eur....
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %
11:36

Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %

Hrubé domácí produkty Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku...
Itálie Francie HDP
Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %
11:13

Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 % z dubnových 0,3 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Asijské akcie byly i poslední den v týdnu nejvíce ovlivňovány děním v Hongkongu a čínskou snahou zvyšovat svůj vliv v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu…
10:16

Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap

K závěru pátečního obchodování budou efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení budou vyřazeny...
Philip Morris ČR Akcie ČR Indexy
MONETA se připojila k programu COVID III
10:10

MONETA se připojila k programu COVID III

MONETA Money Bank oznámila, že se připojila k programu zajištěných úvěrů COVID III pro podnikatele a malé firmy,...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Koronavirus
S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování…
10:07

S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě

S akciemi Komerční banky se v pátek obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě per rollam. Hlasování...
Komerční banka Akcie ČR
Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo
09:47

Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v Německu se v dubnu snížily nejvíce od roku 2007, ale výrazně méně, než se čekalo. Meziměsíčně...
Německo Tržby Maloobchod
Co musíte ráno vědět (29. května)
Co musíte ráno vědět (29. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak výrazně se smrskla americká ekonomika a jak Donald Trump horuje...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
včera v 22:00

Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na trzích promluvil Donald Trump

Americké akciové indexy klesly v důsledku propadu v závěru obchodování. Akcie společnosti Facebook se dostaly pod...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan
včera v 21:33

Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan

Německá automobilka Volkswagen se stala největším akcionářem čínského výrobce baterií pro elektromobily Guoxuan High...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
včera v 21:22

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní...
Evropské akcie Evropské banky Société Générale
AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii
včera v 20:20

AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě...
Evropské akcie Francie Auta