Evropské burzy v pondělí mírně klesly, dařilo se sektoru základních materiálů

Většina evropských akciových trhů v úvodu nového týdne uzavřela v červených číslech. Investoři netrpělivě vyhlíželi dvoudenní zasedání americké centrální banky, které začíná v úterý, a vyhodnocovali informace o odpoledním pokusu o teroristický útok v New Yorku.
Regionální index STOXX Europe 600 po většinu seance kolísal mezi ziskem a ztrátou, nakonec odepsal 0,05 % na 389,05 bodu. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,8 %, francouzský CAC 40 přišel o 0,23 % na 5 386,83 bodu a německý DAX ztratil 0,23 % na 13 123,65 bodu.
V plusových číslech uzavřel bankovní sektor, který těžil ze zprávy, že americké ministerstvo spravedlnosti po pěti letech stáhne obvinění britské bankovní skupiny HSBC z nedostatečného zabezpečení proti praní špinavých peněz. Akcie finančního domu na zprávu zareagovaly růstem o více než 2 %. Celý sektor také podpořilo očekávání, že americká centrální banka na svém prosincovém zasedání potřetí v tomto roce zvýší úrokové sazby.
Výrazně také stoupl sektor základních materiálů, kterým zahýbala zpráva, že australská společnost Mineral Resources má zájem o australského producenta zemního plynu AWE a předložila mu lepší nabídku než čínská China Energy Reserve and Chemicals Group.
Evropské akcie (11. prosince 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v listopadu zpomalil na 2,6 % z říjnových 2,9 %. Důvodem bylo menší zdražování potravin a nealkoholických nápojů, informoval v pondělí Český statistický úřad. Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply o 0,1 %, což ovlivnilo zejména zvýšení cen pohonných hmot v dopravě.
- Fúzí a akvizic v bankovním sektoru eurozóny pravděpodobně přibude, vzhledem k silnému ekonomickému růstu a poklesu objemu špatných úvěrů. V rozhovoru s portugalským listem Público to řekla předsedkyně Rady dohledu ECB Daniele Nouyová.
- Německá společnost Siemens postaví v Libyi dvě paroplynové elektrárny za 700 milionů eur. Firma v pondělí podepsala dohodu o výstavbě s libyjskou státní elektrárenskou společností. Siemens tak obnovuje aktivní podnikání v zemi, které přerušil kvůli nestabilitě po povstání v roce 2011.
- V Německu přibylo za posledních 20 let více než milion pracovních smluv na dobu určitou, letos jich je zhruba 2,8 milionu. Zaměstnáni jsou takto především mladí, cizinci, lidé bez kvalifikace, ale i vysokoškoláci. Vyplývá to z dat německého statistického úřadu, který údaje zpracoval na žádost parlamentní opoziční strany Levice.
Zdroj: CNBC
Aktuality
