Evropské akcie mají za sebou rekordní propady

Evropské akcie dnes zažily nejhorší den v historii. Akcie reagovaly negativně na rozhodnutí amerického prezidenta o uzavření USA pro lety z Evropy, a také na to, že ECB se rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni.
Evropské akciové trhy od rána ztrácely poté, co se prezident Trump rozhodl hodit odpovědnost za šíření koronaviru v USA na Evropu. Nesystémové opatření nepotěšilo trhy na obou stranách Atlantiku a neuklidnilo je ani překvapivé rozhodnutí ECB, která na dnešním zasedání ponechala základní sazbu na 0 %. Přestože centrální banka navýšila objem kvantitativního uvolňování, akcie pokračovaly v poklesu.
Panevropský index Stoxx Europe 600 nakonec skončil se ztrátou 11,48 % na 294,93 bodu. Z jednotlivých trhů si největší ztráty připsala Itálie, kde index FTSE MIB odepsal až 16,92 % na 3 034,20 bodu. Britský FTSE ztratil 10,87 % na 5 237,48 bodu, francouzský CAC 40 zaznamenal ztrátu 12,28 % na 4 044,26 bodu a německý DAX klesl o 12,24 % na 9 161,13 bodu.
Burzy v Paříži, Miláně a Madridu zaznamenaly nejvyšší propad od svého založení. Burza v Londýně klesla nejvíce od října 1987, ta frankfurtská od roku 1989.
Největší ztráty si připsaly akcie firmy Dufry, které ztratily 41 % poté, co společnost varovala investory před negativními dopady koronaviru. Akcie Tullow Oil odepsaly 31 % díky pokračování cenové války mezi Ruskem a Saúdskou Arábií. Akcie provozovatele kin Cineworld klesly o 24 % poté, co firma varovala před možností nesplácení dluhů, pokud se bude situace kolem koronaviru zhoršovat.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka ponechala základní sazbu na 0 % a depozitní sazbu na -0,5 %. Navýšila ale objem odkupů dluhopisů a nástrojů na dodávání likvidity bankám.Chce tím zajistit, aby se peníze skrze bankovní úvěry dostali k firmám nejvíce zasaženým pandemií koronaviru, především pak malým a středním podnikům.
- Průmyslová výroba v eurozóně se v lednu meziměsíčně zvýšila o 2,3 %, což je výrazněji, než se očekávalo. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat.Údaje signalizují, že ekonomika eurozóny byla na cestě k oživení, než začala v únoru čelit negativním dopadům nového typu koronaviru.
- Německá automobilka Volkswagen předpokládá, že její globální výrobní síť nenaruší potíže u čínských dodavatelů způsobené koronavirem.Agentuře Reuters to dnes řekl jeden z manažerů firmy, který si nepřál být jmenován. Součástí koncernu Volkswagen je i Škoda Auto, jež tento týden vyjádřila obavy z problémů se zásobováním díly, které se vyrábějí v Číně.
- Čeští letečtí dopravci Smartwings a České aerolinie (ČSA) umožní bezplatnou změnu termínu rezervací veškerých letenek. Týká se to odletů až do konce června.ČTK o tom ve čtvrtek informovala mluvčí dopravců Vladimíra Dufková. Důvodem jsou aktuální změny v letecké dopravě kvůli šíření koronaviru. Bezplatné změny začala nabízet také většina zahraničních dopravců.
Výsledková sezóna
- Největší německý producent energie RWE loni zhruba zdvojnásobil upravený čistý zisk na 1,2 miliardy eur z 591 milionů eur o rok dříve. Dařilo se mu prodávat jak elektřinu, tak i plyn. Firma výsledkem překonala odhady analytiků a dnes také uvedla, že z loňského zisku navrhne zvýšit dividendu. Na letošní rok RWE počítá s dalším růstem zisku.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK