Evropské burzy ve středu uzavřely v mínusu, sektor základních materiálů ztratil zhruba 3,7 %

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování převážně v negativním pásmu, když byly pod tlakem turecké krize. Pozornost investorů poutala také řada amerických makrodat a končící výsledková sezóna.
Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 1,36 % na 379,70 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,49 % na 7 497,87 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 1,82 % na 5 305,22 bodu a německý DAX se snížil o 1,58 % na 12 136,01 bodu.
Nedařilo se zejména sektoru základních materiálů, jenž přišel zhruba o 3,7 %. Důvodem byl výrazný pokles ceny zlata, jež sestoupila na 1 180,48 dolaru za trojskou unci, což je nejnižší úroveň za více než jeden a půl roku. Dolů kov tlačí silnější kurz dolaru, za kterým stojí obavy ohledně nynější měnové krize v Turecku.
Pomyslným vítězem dne se stal dánský výrobce větrných turbín Vestas, jehož akcie zpevnily o 3 % poté, co firma odtajnila lepší než očekávané výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí a oznámila program zpětného odkupu akcií.
O necelá dvě procenta zdražily cenné papíry reklamní skupiny WPP, jež v pondělí uvedla, že přesune své hlavní sídlo z Londýna.
Evropské akcie (15. srpna 2018), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Do zemí Evropské unie míří čím dál větší podíl českého exportu. V letošním prvním pololetí stoupl podíl unie na celkovém tuzemském vývozu meziročně o půl procentního bodu na 84,2 procenta. Ještě v letech 2012 a 2013 to bylo 81 procent. Za první pololetí roku se celkový export zvýšil pouze mírně, o 0,2 procenta, na 2,15 bilionu korun. Klesá vývoz do Asie a Severní Ameriky. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Vláda přitom již v roce 2012 schválila exportní strategii ČR pro roky 2012 až 2020, jejímž hlavním cílem bylo snížit závislost českého vývozu na EU.
- Ve Spojeném království vyšla ve středu dopoledne série důležitých makrodat. Zveřejněny byly index maloobchodních cen, DCLG index cen domů, index výrobních cen a údaje o inflaci. Spotřebitelské ceny ve Spojeném království v červenci v meziročním srovnání vzrostly o 2,2 %, index maloobchodních cen meziročně stoupl o 3,2 %, index výrobních cen se meziročně zvýšil o 3,1 % a index cen domů meziročně vzrostl o 3 %.
- Ceny emisních povolenek v Evropské unii se ve středu vyšplhaly na nejvyšší úroveň za deset let. Informovala o tom agentura Reuters. Zdražování povolenek znamená pro evropské elektrárny a továrny dodatečné náklady při spalování fosilních paliv, což má vliv mimo jiné na ceny elektřiny.
- Lidé za cestovní pojištění v bezhotovostních platbách utrácejí dvakrát více než na loni podzim a o 60 procent více než loni v létě. Vyplývá to z údajů společnosti PayU, která má čtvrtinový podíl na tuzemských online platbách. Podle pojišťoven roste zájem o pojištění touto formou díky jeho jednoduchosti.
Zdroj: CNBC
Aktuality
