Evropské akcie se obchodovaly smíšeně, centrální banky se držely zpátky

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy nenašly během čtvrtečního obchodování společný směr. Investory vybízely k opatrnosti nejistota před rozhodnutím Evropské unie o odložení brexitu i rozhodnutí amerického Fedu (ve středu) i Bank of England (ve čtvrtek) ponechat úrokové sazby beze změn.
Panevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel obchodování na červené nule, když jednotlivé sektory i burzy končily smíšeně. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,9 procenta, ale německý DAX o 0,46 procenta poklesl; mírnou ztrátu 0,07 procenta zaznamenal i francouzský CAC 40.
Během dopoledne mířily ceny vesměs dolů pod vlivem oznámení amerického Fedu, že letos s žádným dalším zvyšováním úrokových sazeb nepočítá a že v září přestane stahovat peníze z americké ekonomiky.
V Británii se vedení Bank of England rozhodlo nepřilévat oleje do ohně všeobecné nejistoty těsně před rozhodnutím Evropské unie o případném prodloužení lhůty, do níž musí Spojené království Unii opustit. Podle očekávání tak úrokové sazby zůstaly beze změny.
Mezi jednotlivými sektory na sebe nejvíce pozornosti strhávaly banky; jejich odvětví odepsalo 1,4 procenta. Hlavními aktéry byly dvě největší německé banky Deutsche Bank a Commerzbank, když investoři skepticky pohlíželi na jejich jednání o fúzi. Panovaly mezi nimi obavy, že DB bude muset zeštíhlit a zbavit se své americké pobočky. DB ztratila přes čtyři a Commerzbank přes tři procenta.
Z individuálních titulů se nejhůře vedlo britskému Merlin Entertainments, jehož akcie se propadly o 5,5 procenta po zhoršení hodnocení firmy Berenberg z "hold" na "sell".
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Britská centrální banka na březnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny. Bank of England také varovala, že nejistoty kolem odchodu Británie z Evropské unie nadále ohrožují podnikatelskou důvěru, krátkodobou ekonomickou aktivitu a firemní investice.
- Konsorcium evropských společností v čele s německou automobilkou Volkswagen a švédským výrobcem baterií Northvolt zakládají Evropskou unii pro baterie pro spolupráci na výzkumu a vývoji bateriových článků. Uvádí to čtvrteční prohlášení Volkswagenu.
- Provozovatel estonské taxislužby Bolt (donedávna Taxify) chce expandovat v Evropě a v Africe na trh s dodávkami jídla. Mezi prvními zeměmi, kde se tato nabídka objeví v příštích měsících, budou Estonsko, Finsko a Jihoafrická republika. Řekl to v rozhovoru s agenturou Bloomberg generální ředitel Boltu Markus Villig.
- Norská centrální banka ve čtvrtek zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na jedno procento. K tomu kroku přistoupila od loňského září už podruhé a guvernér banky Oystein Olsen uvedl, že existuje 50procentní pravděpodobnost, že k dalšímu růstu dojde v červnu.
- Index spotřebitelské důvěry v eurozóně stoupl na -7,2 bodu z únorových -7,4 bodu; trh očekával nepatrně rychlejší vzestup na -7,1 bodu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Ted Baker ve FY2019: Upravený zisk před daní 63 milionů GBP (meziročně -14 %), tržby 617,4 milionu GBP (meziročně +4,4 %)
- Výsledky Next ve FY2019: Zisk před daní 722,9 milionu GBP (loni: 726,1 milionu GBP, odhad: 723 milionů GBP), tržby 4,17 miliardy GBP (meziročně +1,09 %)
Zdroj: CNBC