Evropské burzy v polovině týdne klesly, britské akcie však těžily z oslabení libry

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v červených číslech, když investory znervóznila inverze výnosů vládních dluhopisů USA a nepotěšilo je ani dění na britské politické scéně, kde královna Alžběta II. na návrh premiéra Borise Johnsona pozastavila zasedání parlamentu až do 14. října, což komplikuje snahy opozičních poslanců odvrátit brexit bez dohody. Britská libra následně oslabila vůči dolaru zhruba o 0,4 %.
Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,2 % na 373,1 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,35 % na 7 114,71 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,34 % na 5 368,8 bodu a německý DAX se snížil o 0,25 % na 11 701,02 bodu.
Výrazně zlevnily akcie technologických firem a pojišťoven, v plusu se naopak udržel sektor ropy a zemního plynu, který těžil z růstu cen ropy.
Pozornost ve středu poutala také německá data o důvěře spotřebitelů v německou ekonomiku. Index nálady německých spotřebitelů na měsíc září zůstal beze změny na 9,7 bodu po předchozích třech měsíčních poklesech za sebou. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali další pokles, a to na 9,6 bodu.
O více než 16 % se ve středu propadly akcie britské cestovní kanceláře Thomas Cook Group, která se dohodla s věřiteli, že přijme finanční pomoc od čínské firmy Fosun Tourism. Ta na úkor akcionářů převezme kontrolu nad Cookem, který je nejstarší cestovní kanceláří na světě.
Evropské akcie (28. srpna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Pokles spotřebitelské důvěry v Německu se po třech měsících překvapivě zastavil. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které ve středu zveřejnil institut GfK. Údaje tak naznačují, že německou ekonomiku by nadále mohly podporovat právě spotřebitelské výdaje.
- Míra nezaměstnanosti ve Francii by se podle francouzské ministryně práce mohla do roku 2022 snížit na sedm procent, jak si vytkl současný kabinet při nástupu do funkce. Muriel Pénicaudová to ve středu řekla televizní stanici CNews. V roce 2017, kdy současná vláda prezidenta Emmanuela Macrona začínala, činila míra nezaměstnanosti 9,6 procenta.
- Britská ropná firma BP se dohodla na prodeji svého majetku na Aljašce za 5,6 miliardy USD soukromé firmě Hilcorp Energy. BP tak opouští region, ve kterém působila 60 let, uvedla agentura Reuters.
- Plán kabinetu premiéra Petera Pellegriniho hospodařit letos bez deficitu veřejných financí je v ohrožení, upozornila ve středu nezávislá slovenská rozpočtová rada. Pokud vláda neodsouhlasí dodatečné kroky, mohl by podle rady rozpočtový schodek státu přesáhnout hodnotu odpovídající jednomu procentu hrubého domácího produktu.
Zdroj: CNBC
Aktuality
