Evropské akciové trhy v pátek opět výrazně klesly, mají za sebou nejhorší týden od finanční krize

Evropské akcie v pátek opět ztrácely a za celý týden odepsaly přes 12 %. Investoři se obávají, že narůstající počet nových případů onemocnění způsobovaného wuchanským koronavirem srazí globální ekonomiku do recese.
Regionální STOXX Europe v pátek ztratil 3,54 % a za celý týden odepsal 12,7 %, což je jeho nejhorší týdenní výsledek od října 2008. Investoři se dále zbavují akcií spojených s cestováním, tedy leteckých společností a firem, které poskytují ubytování. Prodávají ale také těžební firmy či technologické tituly. Ztráty se většinou pohybují kolem čtyř procent.
Podle šéfů centrálních bank ve Velké Británii a Německu jsou dopady koronaviru na ekonomiky v Evropě znát už teď. Hlavní evropské trhy navázaly na ztráty v Asii a USA. Německý DAX ztratil 3,86 %, FTSE 100 odepsal 3,18 % a CAC 40 zakončil pátek se ztrátou 3,38 %.
Kvůli panice vyvolané šířením nového koronaviru směřují k nejhlubšímu týdennímu propadu od finanční krize v roce 2008 i světové akciové trhy. Investoři tento týden přišli podle agentury Reuters o více než pět bilionů dolarů.
Ztráty prohloubily i středoevropské trhy v čele s Budapeští a Varšavou. Akcie na pražské burze během uplynulého týdne výrazně oslabily. Index PX propadl o 10,3 % na 977,1 bodu a pražská burza se ocitla na nejslabší úrovni od června 2017.
Za týden index FTSE 100 odepsal 11,12 %, DAX klesl o 12,44 % a CAC 40 oslabil o 11,94 %. Italský index FTSE MIB za týden klesl o 11,26 %.
Za celý únor benchmark STOXX Europe 600 klesl o 8,54 %, FTSE 100 přišel o 9,68 %, DAX se snížil o 8,41 % a CAC 40 spadl o 8,55 %. Italský index FTSE MIB se v měsíčním horizontu snížil o 5,39 %.
Nový typ koronaviru, který se od loňského prosince šíří z Číny, se objevil v dalších zemích. Kromě Číny je už ve více než 50 státech. V Evropě má nejvíce případů Itálie, nakažených je tam téměř 900 lidí, 17 jich nemoci podlehlo. V celém světě je nakažených už více než 83 000 lidí, mrtvých je přes 2 800. První případy dnes oznámily Ázerbájdžán, Bělorusko, Litva, Mexiko, Nový Zéland nebo Nigérie.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Dopady šíření nového koronaviru na britskou ekonomiku už se projevují, varoval dnes guvernér britské centrální banky Mark Carney.Podobně se podle médií vyjádřil i šéf centrální banky Německa Jens Weidmann. Podle něj bude růst největší evropské ekonomiky kvůli viru letos pravděpodobně slabší než 0,6 %, na kolik jej centrální banka odhadovala loni v prosinci.
- Automobilka Volkswagen se překvapivě dohodla s německými majiteli naftových aut na odškodném. Kvůli podvodům s měřením emisí jim vyplatí celkem 830 milionů eur. Odškodné bude odstupňováno podle typu a stáří vozu, a to od 1350 do 6257 eur. Firma a spotřebitelský svaz VZBV, který majitele vozů zastupoval, to oznámily dnes a potvrdily tak dřívější informace německých médií.
- Turecká ekonomika se vzpamatovala z recese, kterou způsobila měnová krize. Ve čtvrtém čtvrtletí se proti předchozím třem měsícům zvýšila o 1,9 %, meziročně pak o šest procent. Oznámil to dnes turecký statistický úřad. Za celý loňský rok vykázala ekonomika růst o 0,9 %, což je lepší výsledek, než se čekalo.
- Propojení finančních služeb, pravidla hospodářské soutěže, pravomoci Soudního dvora EU nebo rybolov. Především o těchto bodech se zřejmě povedou spory při vyjednávání o novém partnerství EU a Británie, které v Bruselu začne už po víkendu.Analýzy předpovídají vypjaté rozhovory, neboť čerstvě zveřejněné vyjednávací mandáty se sice v některých ohledech podobají, u řady témat se ale představy unie a Londýna výrazně rozchází.
Výsledková sezóna
- Rakouské bankovní skupině Erste v loňském roce klesl čistý zisk o 18 % na 1,47 miliardy eur. Pokles zisku byl způsoben mimo jiné odpisem goodwillu na Slovensku ve výši 165 milionů eur v důsledku zvýšení bankovní daně. Společnost ve výsledkové zprávě zároveň informovala o návrhu na výplatu dividendy 1,5 eura na akcii. Výhled pro tento rok Erste mírně zhoršila u návratnosti kapitálu a opravných položek, stále však čeká tempo růstu výnosů nad tempem růstu nákladů.
- Výsledky Rolls-Royce Holdings ve 2019: Ztráta před daní 891 milionů GBP (loni: -2,95 miliardy GBP), tržby 16,59 miliardy GBP (loni: 15,73 miliardy GBP)
- Letecké skupině IAG, která je mateřskou firmou aerolinek British Airways, loni klesl provozní zisk o 5,7 % na 3,29 miliardy eur. To je o trochu lepší výsledek, než firma čekala. Výhled ale v září zhoršila kvůli stávce pilotů. Skupina dnes také uvedla, že šíření nového typu koronaviru dopadne na její letošní hospodaření, nedokáže ale odhadnout, do jaké míry. Proto ani neposkytla výhled na tento rok.
- Německý automobilový koncern Volkswagen loni zvýšil provozní zisk o bezmála 22 % na 16,96 miliardy eur. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy o hospodaření skupiny.K dobrému výsledku přispěl mimo jiné silný odbyt vozů s vyšší ziskovou marží. Koncern očekává, že letošní dodávky vozů budou zhruba stejné jako loni, ale tržby se zvýší až o čtyři procenta.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Plány britské vlády omezit migraci zkomplikují život malým firmám na britských ostrovech. Ty si nemohou dovolit zaplatit místním, kteří navíc některé práce ani vykonávat nechtějí. Za zaměstnávání cizinců z EU jim budou hrozit peněžní sankce, které si ale polovina z nich nemůže dovolit. Napsala o tom agentura Bloomberg.
- Podnikatelská důvěra v Německu se v únoru zvýšila. Index podnikatelského klimatu Ifo stoupl na 96,1 bodu z lednových 96 bodů (revidováno z 95,9 bodu), čekal se pokles na 95,3 bodu. Vzrostl i index očekávání, a to na 93,4 bodu z 92,9 bodu v lednu (očekával se pokles na 92,2 bodu).
- Většina čínských továren německého výrobce automobilů Volkswagen je po odstávce vynucené epidemií nového typu koronaviru opět v provozu. Volkswagen podle agentury DPA uvedl, že už obnovil výrobu ve všech továrnách společného podniku s firmou First Automotive Works (FAW) i ve většině továren společného podniku se společností Shanghai Automotive Group (SAIC).
- Dánský vynálezce figurek Lego Jens Nygaard Knudsen zemřel ve věku 78 let. Slavnou postavičku s pohyblivýma rukama a nohama vymyslel v 70. letech minulého století, napsal list Le Monde na svém webu.
- Hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí po růstu o 0,2 procenta v předchozím kvartálu podle očekávání stagnoval. Ve své konečné zprávě to v úterý uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje. Hlavní podíl měl na výsledku pokles vývozu.
- Největší britský maloobchodní řetězec Tesco dokončil stahování z Číny. Za 275 milionů liber prodal dvacetiprocentní podíl ve firmě vlastněné s čínským partnerem China Resources Holdings (CRH). Firma to uvedla ve svém úterním sdělení a dodala, že krok jí umožní soustředit se na její hlavní podnikání.
Růst české ekonomiky v letošním a příštím roce zpomalí asi na dvě procenta. Ve své výroční zprávě o České republice to v úterý předpověděla mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Vloni růst podle Českého statistického úřadu zvolnil na 2,4 procenta z 2,8 procenta o rok dříve. Moody's ve zprávě také oceňuje nízký dluh vlády, který už z tak nízkých úrovní dál klesá.
- Osobní automobily v Česku by mohly zdražit o desítky tisíc korun, aby výrobci pokryli náklady na pokuty za nesplnění emisních cílů EU. Pokuty budou tvořit 95 eur za každé prodané auto a gram emisí nad limit 95 gramů na km. Vyplývá to z analýzy České spořitelny prezentované na úterní tiskové konferenci.
- Německý výrobce automobilů Opel vyplatí zaměstnancům prémii z loňského zisku, je to poprvé od roku 1997. Každý evropský pracovník automobilky dostane bonus 600 eur. V sídle firmy v Rüsselsheimu to ve středu oznámil generální ředitel Michael Lohscheller.
- Dlouhodobé vyhlídky veřejných financí v České republice se v důsledku stárnutí populace zhoršují. V pravidelné analýze hospodářské a sociální situace Česka to ve středu uvedla Evropská komise. Zároveň poukázala na nedostatečné kroky k zajištění dlouhodobé rozpočtové udržitelnosti penzijního a zdravotního systému.
- Největší německé aerolinky Lufthansa v reakci na šíření koronaviru ohlásily úsporný program. Firma ve svém středečním sdělení uvedla, že mimo jiné přestane nabírat nové zaměstnance a těm stávajícím nabízí neplacené volno. Lufthansa už dříve oznámila, že až do konce března ruší veškeré lety do pevninské Číny. Škrty ve středu v obavách z dopadů koronaviru na své podnikání oznámila i nizozemská letecká společnost KLM.
- Možná preventivní a karanténní opatření kvůli novému koronaviru by pro českou ekonomiku byla větším problémem než případné ekonomické dopady vyšší nemocnosti zaměstnanců firem. ČTK to ve středu řekl mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro. Některé členské firmy komory podle něj už v lednu kvůli nákaze přikročily k rušení služebních cest svých zaměstnanců do Číny, společnosti působící na čínském trhu situaci nadále vyhodnocují.
- Ekonomická nálada v eurozóně se v únoru zlepšila více, než se čekalo. Navzdory šíření koronaviru vzrostla především důvěra spotřebitelů a důvěra v průmyslu. Ve své zprávě to dnes uvedla Evropská komise. Souhrnný index ekonomické nálady se v únoru zvýšil na 103,5 z lednových 102,6 bodu. Optimismus ohledně hospodářských vyhlídek se v eurozóně setrvale zvyšuje od loňského října.
- Německé úřady dnes podnikly další razii v kancelářích nizozemské banky ABN Amro ve Frankfurtu nad Mohanem. Prošetřují její zapojení do možných daňových úniků. Vyšetřovatelé z Kolína nad Rýnem podle agentury Bloomberg uvedli, že razie souvisí s obchody s akciemi a výplatou dividend, podrobnosti ale nesdělili.
- Čínská společnost Huawei vybuduje svou první evropskou továrnu ve Francii. V první fázi do výstavby závodu na základnové stanice pro přenos mobilního signálu investuje 200 milionů eur. Vznikne tam 500 pracovních míst, informoval dnes předseda správní rady firmy Liang Chua.
- Uniklý dokument britské vlády varuje, že v případě nejhoršího scénáře by se čínským koronavirem mohlo nakazit až 80 % Britů, zhruba půl milionu by jich v takovém případě nákaze podlehlo. Dokument, jehož obsah zveřejnil britský deník The Sun, podle mluvčího britského ministerstva zdravotnictví nastiňuje pouze nejhorší scénář a britská vláda neočekává, že by k němu mohlo dojít.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
Vývojář antivirového softwaru Avast loni dosáhl čistého zisku 248,9 milionu USD, předloni firma vykázala zisk 241,2 milionu USD. Společnost spolu se zveřejněním výsledků rovněž uvedla, že navrhne vyplacení finální dividendy 10,3 centu na akcii.
- Francouzská automobilka PSA Group loni zvýšila čistý zisk o 13 procent na rekordních 3,2 miliardy eur. Firma ve středu uvedla, že ke zlepšení přispělo mimo jiné snižování nákladů. PSA Group vlastní značky Peugeot a Citroën a v roce 2017 koupila od amerického koncernu General Motors automobilku Opel-Vauxhall.
- Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve čtvrtém čtvrtletí zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) meziročně o 5,5 % na 5,34 miliardy dolarů. Firma dnes uvedla, že se jí nedařilo na obou největších trzích, což jsou pro ni Spojené státy a Brazílie. Kvůli koronaviru počítá firma v prvním letošním čtvrtletí s dalším poklesem zisku.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
