Evropské akcie zahájily týden v plusu, pokles cen ropy stáhl pod nulu energetický sektor

Akcie na evropských trzích po špatném začátku nakonec v pondělí skončily v plusu. Pomohly jim informace o prodeji léku remdesivir od firmy Gilead Sciences. Ztrátu zaznamenaly tituly v energetickém sektoru kvůli poklesu cen ropy.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,44 % na 359,89 bodu, britský benchmark FTSE 100 vzrostl o 1,08 % na 6 225,77 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,73 % na 4 945,46 bodu a německý DAX skončil se ziskem 1,18 % na 12 232,12 bodu.
Nálada na trzích se ale zlepšila poté, co společnost Gilead Sciences zveřejnila ceny za léčbu svým lékem remdesivir, který by mohl být využíván k léčbě covidu-19. Společnost plánuje začít s prodejem už v červenci.
Akcie společnosti Wirecard posílily o 154,49 % poté, co se objevily spekulace o zájemcích, kteří by mohli převzít některé části firmy. Dopoledne akcie posilovaly o více než 200 %.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Akcie německé finanční společnosti Wirecard, která v důsledku účetního skandálu bojuje o přežití, zahájily týden prudkým růstem. Těží ze spekulací o zájemcích, kteří by mohli převzít některé části podniku. Dopoledne akcie přidávaly až 216 procent. Později sice o část zisků přišly, krátce po poledni však stále vykazovaly nárůst na více než dvojnásobek.
- Německo od 1. července na půl roku sníží daň z přidané hodnoty (DPH), aby podpořilo ekonomiku zasaženou koronavirovou krizí.Vyšší sazba klesne z 19 na 16 procent, snížená ze sedmi na pět procent. Rozhodl o tom dnes Spolkový sněm, který schválil část souboru opatření na podporu ekonomiky. Odpoledne by ho měla podpořit i Spolková rada.
- Airbus v příštích dvou letech sníží produkci a dodávky o 40 procent oproti původnímu plánu a propustí tisíce lidí. Německému deníku Die Welt to řekl šéf společnosti Guillaume Faury. Evropský výrobce letadel reaguje na koronavirovou krizi, která na měsíce drasticky omezila mezinárodní lety. Masivní pokles zájmu o létání pak snížil poptávku po nových strojích ze strany leteckých společností. Dříve přitom Airbus uváděl, že výrobu sníží jen o třetinu.
- Známky hospodářského oživení v eurozóně i v celé Evropské unii posilují. Ukazatele důvěry v ekonomiku totiž za červen vykázaly dosud nejprudší nárůst, očekáváním ale nedostály. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pondělí zveřejnila Evropská komise.
- Diplomatické vztahy mezi Washingtonem a Berlínem v poledních letech výrazně ochladly. Neshody ohledně výdajů na obranu, energetické infrastruktury, G7 a obchodu se nadále prohlubují. Německý ministr zahraničí v neděli varoval, že vztahy mezi oběma zeměmi už nikdy nebudou jako dříve.
- Ukazatel ekonomické nálady na Slovensku v červnu klesl na novodobé minimum, výrazně se zhoršil po začátku pandemie nemoci covid-19, která v zemi propukla v březnu. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil slovenský statistický úřad.
- Mnichovský soud jmenoval insolvenčního správce německé finanční společnosti Wirecard, která se v důsledku účetního skandálu dostala do existenčních potíží.Firma vyhlásila insolvenci minulý týden, krátce poté, co se ukázalo, že jí chybí zhruba 1,9 miliardy eur, které vykazovala ve svém účetnictví.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v červnu zrychlil na 0,8 procenta z květnových 0,5 procenta. Zůstal však hluboko pod cílovou úrovní Evropské centrální banky. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které v pondělí zveřejnil německý statistický úřad.
Zdroj: CNBC, Reuters, MarketWatch
Aktuality
