Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, investoři sledovali jednání o NAFTA a výsledky firem

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrtou seanci v řadě v červených číslech, když investoři napjatě sledovali, zda USA a Kanada dodrží stanovený termín pro uzavření dohody o vzájemném obchodu.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,32 procenta, přičemž v záporném pásmu seanci zakončila i většina jeho sektorů. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 poklesl o 0,62 procenta, německý DAX odepsal 0,54 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,42 procenta.
Sestup vedly telekomunikační společnosti, jejich sektor zaznamenal ztrátu 1,7 procenta, když akcie prakticky všech jeho firem zůstaly v červených číslech.
Při pohledu na jednotlivé akcie utrpěla největší ztráty firma GAM poté, co banka Credit Suisse snížila svoji cílovou cenu na její akcie. V úterý GAM uvedla, že příští měsíc začne likvidaci fondů s absolutními výnosy, které zmrazila v červenci. Její akcie se v reakci na oznámení propadly o 10,83 procent.
Podobný pokles čekal i akcie švédské radiochirurgické firmy Elekta, jež ztratily 10,5 procenta po zveřejnění nečekaného poklesu zisku. V prvním fiskálním čtvrtletí klesl na 238 milionů švédských korun z loňských 281 milionů.
Klesaly i akcie francouzské investiční skupiny Unibail-Rodamco-Westfield. Firma, která nedávno dokončila akvizici společnosti Westfield Corporation, sice zaznamenala zvýšený zisk, ale její akcie dostalo pod tlak snížení hodnocení od investiční banky Morgan Stanley. Akcie zlevnily o více než čtyři procenta.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Rakouská finanční skupina Erste Group hodlá vykoupit akcie České spořitelny od drobných akcionářů. Vyplývá to z informací zveřejněných na webové stránce spořitelny. Server E15.cz napsal, že Erste za jednu akcii spořitelny nabízí 1328 korun. Erste vlastní 98,97 procenta akcií ČS. Akcie Erste se obchodují na pražské burze, akcie České spořitelny nikoliv.
- Slovensko chystá další zvýšení minimální měsíční mzdy, která by měla růst rychleji než průměrné platy v ekonomice. Úprava nejnižšího výdělku má obecně přispět ke zvyšování mezd na Slovensku v době pokračujícího ekonomického růstu a nedostatku kvalifikované pracovní síly.
- Kurz švédské měny se propadl nejníže od vypuknutí globální finanční krize. Koruna ve středu klesla vůči euru již pátý den za sebou a dostala se až na nejnižší hodnotu za více než devět let. Od počátku letošního roku pak švédská měna vůči euru ztratila už více než osm procent.
- Indikátor příznivosti podnikatelského klimatu v eurozóně poklesl v srpnu o 0,08 bodu na 1,22 bodu z červencového 1,3 bodu (revidováno z původního údaje 1,29 bodu). Je to nejnižší hodnota od srpna loňského roku; trh přitom očekával jen mírný pokles na 1,28 bodu.
- Nezaměstnanost v Německu v srpnu zůstala na 5,2 procenta, nejníže od znovusjednocení země v roce 1990. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový úřad práce. Počet nezaměstnaných klesl o 8000 na 2,333 milionu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Bouygues v 1H: Čistý zisk 260 milionů EUR (loni: 220 milionů EUR), tržby 15,74 miliardy EUR (loni: 15,16 miliardy EUR).
Zdroj: CNBC
Aktuality
