Evropské akcie po dobrém začátku ve čtvrtek opět padly

Akcie na západoevropských akciových trzích sice začaly ve čtvrtek v zelených číslech, nakonec ale opět skončily ve ztrátě. Obavy z dalšího šíření nemoci covid-19 a s tím související zpomalování oživení ekonomiky opět doléhají na akciové trhy.
Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,77 % na 363,64 bodu, britský FTSE 100 odepsal 1,73 % na 6 049,62 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,21 % na 4 921,01 bodu a německý DAX ztratil zanedbatelných 0,04 % na 12 489,46 bodu.
Evropské akcie dopoledne pokračovaly v pozitivním trendu nastoleném v Asii, v posledních dvou hodinách obchodní seance však zaznamenaly výrazný propad a skončily v červených číslech. Na trhy nakonec dolehla špatná čísla týkající se nárůstu nových případů onemocnění covid-19 po celém světě. Poradce amerického prezidenta Anthony Fauci dokonce doporučuje, aby se ve státech, které registrují velký počet nových případů, opět začalo zvažovat zavádění restriktivních opatření.
Většina sektorů skončila ve ztrátě, s výjimkou technologií, které přidaly téměř procento. Dařilo se zejména akciím společnosti SAP (+4,6 %), která potvrdila své celoroční predikce, přičemž její byznys díky restriktivním opatřením zaváděným po celém světě letos rychle roste. Na opačném konci výkonnostního spektra pak byly akcie společnosti Airbus (-4 %), která sice zaznamenala nárůst dodávek, ale stále je na tom hodně špatně.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Spotřebitelé v EU by měli mít možnost žalovat koncern Volkswagen u soudu v zemi, ve které si zakoupili vůz se softwarem na úpravu emisí.Rozhodl o tom ve čtvrtek soudní dvůr Evropské unie. Rozsudek nejvyššího soudu EU zvyšuje možnost, že by německý výrobce automobilů mohl do budoucna čelit množství právních žalob spotřebitelů z celé EU.
- V úterý 23. června přistál na manilském letišti Rakušan s českým jménem Jan Maršálek, aby hned další den odletěl do Číny. Zdánlivě bezvýznamný přestup se stal klíčovou epizodou v mezinárodní pátrací akci po nejhledanějším bankéři současnosti – bývalém provozním řediteli německé firmy Wirecard. V její současné několikamiliardové insolvenci totiž Maršálek sehrál zásadní roli.
- Vývoz z Německa v květnu pokračoval kvůli koronavirové krizi v propadu.Meziroční pokles však byl o něco mírnější než v dubnu, kdy se vývoz snížil nejvíce od roku 1950, a meziměsíčně se zvýšil, jak země začala uvolňovat omezení zavedená s cílem zabránit šíření nemoci covid-19. Přebytek bilance zahraničního obchodu se propadl na 7,1 miliardy eur z loňských květnových 20,7 miliardy eur. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil německý statistický úřad.
- Němečtí státní zástupci vyšetřují Wirecard pro podezření z praní špinavých peněz, uvedla ve čtvrtek mluvčí mnichovského státního zastupitelství pro agenturu Reuters. Dále uvedla, že šetření se týká konkrétních osob. Wirecard se odmítl vyjádřit. Někdejší německý úspěšný příběh v hodnotě 28 miliard dolarů způsobilo mezi odborníky a politiky velké rozpaky.
- V oblíbené továrně Jamese Bonda sjelo z výrobní linky první SUV. Aston Martin DBX se má stát synonymem obratu k lepším časům. Značka v posledních měsících zaznamenala změny ve vlastnické i řídící struktuře a samozřejmě se jako ostatní potýká s následky opatření proti šíření onemocnění covid-19. DBX otevírá Astonu dveře do nového segmentu a na nové trhy. Jeho hlavními soupeři budou Bentley a Rolls-Royce. První dodávky se dají očekávat koncem měsíce července. Práce v nové továrně St. Athan ve Walesu, ve které se model vyrábí, musely být v březnu přerušeny kvůli koronaviru.
- Zaměstnanci evropského výrobce letadel Airbus ve čtvrtek opět protestovali proti plánovanému rušení pracovních míst. Francouzská vláda se připojila k požadavku odborů, aby se společnost Airbus vyhnula nucenému propouštění, informovala agentura Reuters
Zdroj: MarketWatch, Spiegel, CNBC, Reuters
Aktuality
