Fed potvrdil nastavení měnové politiky, základní úroková sazba zůstává v pásmu 2,00-2,25 %

Americká centrální banka na listopadovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky. Základní úroková sazba tak zůstává v pásmu 2,00-2,25 %. V září banka pásmo pro základní úrokovou sazbu posunula výše o 25 bazických bodů.
V prohlášení po zasedání Fed uvedl, že ekonomické údaje naznačují další zlepšování situace na trhu práce i pokračování celkově příznivého vývoje americké ekonomiky. Aktuální rizika Fed označuje za zhruba vyrovnaná.
Od základní úrokové sazby Fedu se odvíjejí úvěrové náklady společností i spotřebitelů. To znamená, že s růstem sazeb bývají vklady v bankách více úročeny, zatímco dlužníkům se prodražují půjčky. Zvyšování sazeb Fedu kritizuje americký prezident Donald Trump, který je zastáncem nízkých úroků. "Myslím, že se Fed zbláznil," prohlásil Trump minulý měsíc.
Prezidentovy výroky na adresu centrální banky vyvolávají obavy o její nezávislost. Představitelé Trumpovy administrativy se ale v posledních měsících snaží zdůrazňovat, že prezident nehodlá podkopávat schopnost Fedu činit rozhodnutí nezávisle na politických tlacích.
Analytici předpokládají, že v prosinci Fed základní úrokovou sazbu zvýší na 2,25-2,50 %, celkově počtvrté v tomto roce. Šance na prosincový růst základního úroku jsou podle dat skupiny CME téměř 76 %. Asi pětinová je šance, že Fed na posledním letošním zasedání sazby nezmění.
V příštím roce centrální bankéři nadále plánují zvýšit úrokové sazby třikrát. Od prosince 2015 již američtí bankéři zvýšili úroky devětkrát.
Fed - dot plot (září 2018)
Růst HDP bude zpomalovat, inflace se bude pohybovat kolem 2 %, předpovídá banka
V makroekonomické prognóze zveřejněné v září banka předpověděla, že hrubý domácí produkt USA letos vzroste o 3,1 % (červnová prognóza: 2,8 %) a v mírné expanzi bude pokračovat ještě nejméně další tři roky. Pro rok 2019 předpokládá aktuálně Fed růst HDP o 2,5 % (červen: 2,4 %). Poté má růst zpomalit na 2 % a v roce 2021 na 1,8 % spolu s tím, jak se bude snižovat příznivý vliv nedávného poklesu daní a zeslábnou výdaje vlády.
Inflace má v příštích třech letech zůstat blízko 2 %, míra nezaměstnanosti by příští rok měla klesnout na 3,5 %, kde by měla zůstat i v roce 2020. V dalším roce by měla vzrůst na 3,7 %. Nyní nezaměstnanost činí 3,9 %.
Fed - makroekonomická prognóza (září 2018)
Růst cen v září zpomalil na 2,3 %, růst HDP v třetím čtvrtletí dosáhl 3,5 %
Tempo růstu ekonomiky Spojených států v třetím čtvrtletí podle prvního odhadu ministerstva obchodu kleslo na 3,5 % z 4,2 % v druhém kvartálu. Růst nicméně překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 3,3 %. V druhém čtvrtletí bylo tempo růstu ekonomiky nejvyšší za bezmála čtyři roky.
Někteří ekonomové již dříve upozorňovali, že k vysokému růstu za období od dubna do června přispěly mimořádné okolnosti a že v dalších měsících tempo růstu ekonomiky znovu klesne. Stimulem ekonomice byla zejména daňová reforma Donalda Trumpa. Za celý letošní rok by měla ekonomika USA stoupnout o 3 %, což by byl nejvýraznější vzestup od roku 2005, kdy růst činil 3,5 %.
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v září zpomalil na 2,3 % ze srpnových 2,7 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily pouze o 0,1 %, zatímco analytici v průzkumu agentury Reuters počítali s růstem o 0,2 %.
Mimo zemědělství v říjnu ve Spojených státech vzniklo zhruba 250 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo kolem 190 tisíc míst po 118 tisících v září (revidováno ze 134 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,7 %, jak se čekalo, a je tak nadále na 48letém minimu. Tempo růstu mezd v říjnu stouplo na 3,1 % z 2,8 %.
Zdroj: Fed, ČTK
Aktuality
