SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed na svém posledním letošním zasedání podle očekávání posunul základní úrokovou sazbu do pásma 1,25-1,5 %
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed na svém posledním letošním zasedání podle očekávání posunul základní úrokovou sazbu do pásma 1,25-1,5 %

Americká centrální banka na svém prosincovém zasedání podle očekávání upravila rozpětí pro základní úrokovou sazbu z 1,00-1,25 % na 1,25-1,5 %. Výhled růstu úroků v příštím roce ponechala banka beze změny, přestože předpokládá zrychlení ekonomického růstu. Poslední tiskovou konferenci Janet Yellenové v roli guvernérky Fedu jsme sledovali živě.

Fed Centrální banky Úrokové sazby Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)

Na listopadovém zasedání americká centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu beze změny v rozpětí 1,00-1,25 %, v září měnový výbor Fedu oznámil plán snižování své obří bilance nafouknuté skupováním aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování.

V prohlášení po prosincovém zasedání měnový výbor Fedu uvedl, že nová makrodata naznačují další zlepšování situace na trhu práce a pokračování expanze ekonomické aktivity. Výdaje domácností nadále rostou solidním tempem a zvyšují se také investice firem, uvedl FOMC. Krátkodobá rizika centrální banka hodnotí jako vyrovnaná.

Extrémní počasí, které Spojené státy zasáhlo na přelomu srpna a září, sice podle Fedu krátkodobě ovlivnilo situaci na trhu práce i hospodářství USA jako celek, nic ovšem nenaznačuje, že by hurikány měly mít vliv na výhled vývoje americké ekonomiky.

Janet Yellenová během své poslední tiskové konference v roli šéfky Fedu mimo jiné uvedla, že změny v americkém daňovém systému by měly mít na americkou ekonomiku "určitý pozitivní vliv", upozornila ale, že dopady těchto změn jsou zatím nejisté a jejich rozsah se ukáže až časem. V únoru Yellenovou v čele Fedu vystřídá Jerome Powell, další zasedání centrální banky následované tiskovou konferencí je naplánované až na březen. Po lednovém zasedání se tisková konference konat nebude.

Pro zdůraznění kontinuity politiky Fedu Yellenová uvedla, že Jerome Powell podporuje konsensuální pohled Fedu na postupné zvyšování úrokových sazeb. To dokládá i analýza agentury Reuters, podle které se Powell stejně jako Yellenová řadí mezi holubice.

Dolar v reakci na oznámení výsledku zasedání výboru mírně oslabil k euru, během tiskové konference Janet Yellenové se kurz eurodolaru posunul z 1,178 nad 1,182. Dolarový index měřící výkonnost dolaru ke koši šesti světových měn klesl z 93,8 bodu na 93,5 bodu.

"Síla amerického trhu práce je nesporná a v žádném případě nesignalizuje potíže americké ekonomiky. Vrásky Fedu může dělat inflace. I přes nízkou míru nezaměstnanosti se jádrová inflace pohybuje jen kolem 1,5 %. Proto postupuje normalizace úrokových sazeb jen opatrně," řekl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Výhled: Rychlejší růst HDP a vyšší inflace

Výhled růstu americké ekonomiky v letošním roce banka v aktualizované prognóze zvýšila na 2,5 % (září: 2,4 %). Výhled růstu HDP v příštím roce Fed zvýšil rovněž na 2,5 % z 2,1 % v září, výhled pro rok 2019 posunul na 2,1 % z 2 % a výhled pro rok 2020 upravil na 2 % z 1,8 %.

Celková míra nezaměstnanosti podle Fedu bude na konci letošního roku činit 4,1 % (zářijová prognóza: 4,3 %), v příštím roce by měla klesnout na 3,9 % (září: 4,1 %), kde by měla být i v roce 2019 (září: 4,1 %), v roce 2020 by pak míra nezaměstnanosti měla stoupnout na 4 % (září: 4,2 %).

PCE inflace by letos měla dosáhnout 1,7 %, v září Fed odhadoval, že bude na úrovni 1,6 %, příští rok by se měla zvýšit na 1,9 % (proti září predikce beze změny) a v letech 2019 a 2020 by měla být na úrovni 2 % (proti zářijové predikci rovněž beze změny).

Výhled vývoje úrokových sazeb Fed ponechal pro příští dva roky beze změny, nadále tak centrální banka očekává trojí zvýšení sazeb po 25 bazických bodech v roce 2018 i 2019. Výhled pro rok 2020 centrální banka upravila na 3,1 % z 2,9 %. Výhled pro delší horizont počítá s hlavní úrokovou sazbou ve výši zhruba 2,8 %.

"Trhy na konci loňského roku vyčíslovaly šance na trojí zvýšení sazeb v letošním roce jen na 17 %, většina investorů byla přesvědčena, že Fed letos měnovou politiku utáhne nanejvýše dvakrát. Nyní jsme v prakticky stejné situaci, když trh tvrdí, že šance na trojí zvýšení sazeb v příštím roce nedosahují 20 %, zatímco šance na jedno nebo dvojí utažení měnové politiky vyčísluje na 60 %. A to přesto, že atlantská pobočka Fedu odhaduje, že americká ekonomika v letošním čtvrtém čtvrtletí vzroste o 3,5 %," uvedl Nick Peters, portfoliomanažer z Fidelity International.

Tisková konference Janet Yellenové

20.34 Yellenová: Měnový výbor očekává, že trh práce zůstane v dobré kondici a že bude pokračovat tvorba pracovních míst. Zvyšovat by se podle našich očekávání měly také mzdy.

20.38 Yellenová: Dnešní rozhodnutí je pokračováním trendu měnové politiky Fedu. Na to, aby se úrokové sazby dostaly na neutrální úrovně, již se nebudou muset zvyšovat příliš.

20.41 Yellenová: Vývoj ekonomiky v nadcházejícím období není předem daný, stejně tak není daná ani politika Fedu. Změny v oblasti daňového systému by mohly být v příštích letech podpůrným faktorem, zatím jsou ale jejich dopady nejisté.

20.42 Yellenová: Někteří členové Fedu již předpokládané fiskální stimuly započítali do svých výhledů. Částečné reflektování těchto změn lze vidět i na akciovém trhu.

20.46 Yellenová: Je pravda, že poslední dostupná data ukazují na spíše pomalejší růst mezd, já a mí kolegové ale stále věříme, že faktory, které drží inflaci na nízkých úrovních, jsou jen přechodné. Odeznění těchto faktorů by mělo mít své konsekvence i v oblasti mezd.

20.52 Yellenová: Lze předpokládat, že společnosti budou mít nadále problém s hledáním kvalifikované pracovní síly. To by měl být v příštím roce jeden z významných faktorů podporujících zvyšování mezd.

20.56 Yellenová: Akciové trhy v letošním roce významně posílily, prostý pohled na valuační ukazatele naznačuje, že se pohybujeme při horní hraně historického pásma. Ekonomové ale nejsou ti, kdo říkají, zda je ocenění akcií správné.

20.59 Yellenová: Bitcoin dnes hraje v platebním systému jen velmi malou roli. Je to vysoce spekulativní aktivum.

Inflace v listopadu stoupla na 2,2 %, růst ekonomiky dosáhl v třetím čtvrtletí anualizovaného tempa 3,3 %

Index spotřebitelských cen v USA v listopadu meziročně stoupl o 2,2 % po 2% růstu v říjnu. Analytici růst tímto tempem očekávali. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 % po růstu o 0,1 % v říjnu. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v listopadu v meziročním srovnání klesla na 1,7 % z 1,8 % v říjnu.

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastruktury a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než jaké se nyní čeká.

Růst americké ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,3 % z 3,1 % v předešlém čtvrtletí. Analytici čekali 3,2% růst. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v třetím čtvrtletí stouply o 1,4 % po 0,9% zvýšení v předchozím období. Je to poprvé od roku 2014, co americká ekonomika zaznamenala růst alespoň o 3 % ve dvou čtvrtletích za sebou. Pomohlo jí především oživení státních výdajů a investice. Ekonomické oživení po recesi v letech 2007-2009 pokračuje osmým rokem a zatím nevykazuje znaky ochabování.

Mimo zemědělství v listopadu ve Spojených státech vzniklo zhruba 228 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo asi 200 tisíc míst po zhruba 244 tisících v říjnu (revidováno z 261 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti zůstala na 4,1 %, jak se čekalo. Průměrná hodinová mzda se v listopadu meziročně zvýšila o 2,5 %, v říjnu stoupla o 2,4 %. Analytici odhadovali, že v listopadu tempo růstu dosáhlo 2,6 %. Proti říjnu se průměrná hodinová mzda zvýšila o 0,2 %, trh čekal, že se zvýší o 0,3 % po 0,1% poklesu v říjnu (revidováno z 0 %).

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK
Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě
Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě
18:27

Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě

Automobilka Ford Motor svolává v Severní Americe zhruba 550 000 osobních a sportovně-užitkových vozů k opravě...
Ford Auta Americké akcie
Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí
Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí
18:14

Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair kvůli stávce palubního personálu příští týden zruší více než 12...
Irsko Doprava Evropské akcie
Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie…
Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie…
18:00

Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie Ericssonu zdražily o více než 9 %

Evropské akciové trhy v polovině pracovního týdne zpevnily, když největší pozornost poutala výsledková sezóna a také...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost
17:30

USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost

Americká vláda začala vyšetřovat, zda dovoz uranu ohrožuje národní bezpečnost Spojených států. Oznámil to ve středu...
Spojené státy americké (USA) Uran
Trh s kryptoměnami výrazně roste, bitcoin se dostal nad 7 400 USD
17:03

Trh s kryptoměnami výrazně roste, bitcoin se dostal nad 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se ve středu pohybuje v zelených číslech. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin kolem 17.00 podle...
Bitcoin Kryptoměny
Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se…
Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se…
16:45

Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z úterního obchodování, když index PX stoupl o 0,55 % na 1 087,36 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence
Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence
16:18

Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence

Zhruba 1 050 majitelů automobilů Tesla Model S se bude muset vzdát subvence 4 000 eur, kterou Německo poskytuje na...
Tesla Auta Americké akcie
Více Čechů kladně hodnotí vývoj ekonomiky, vyplývá z průzkumu
15:20

Více Čechů kladně hodnotí vývoj ekonomiky, vyplývá z průzkumu

Kladné hodnocení vývoje ekonomiky se mezi Čechy proti minulému roku zvýšilo. Dvě třetiny Čechů se domnívají, že...
Česká republika Česká ekonomika
Ze světa investičních doporučení (18. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (18. července)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Švédský Ericsson je díky úsporám v mírném zisku
Švédský Ericsson je díky úsporám v mírném zisku
14:46

Švédský Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

Švédská firma Ericsson nečekaně - díky rostoucímu prodeji ve Spojených státech - zvýšila ve druhém čtvrtletí provozní...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
USA: Zahájená výstavba v červnu klesla výrazně více, než se čekalo
14:30

USA: Zahájená výstavba v červnu klesla výrazně více, než se čekalo

Zahájená výstavba ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,337 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví
Juncker uvedl, že jeho investiční plán pro EU překonal očekávání
13:52

Juncker uvedl, že jeho investiční plán pro EU překonal očekávání

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu oznámil úspěch investičního plánu, kterým v roce 2015 komise...
Evropská unie Investice
Aerolinky easyJet zlepšily výhled zisku na letošní rok
Aerolinky easyJet zlepšily výhled zisku na letošní rok
13:35

Aerolinky easyJet zlepšily výhled zisku na letošní rok

Britské nízkonákladové aerolinky easyJet zlepšily svůj výhled zisku na letošní fiskální rok. Jejich zisk by mohl...
Spojené království Doprava Evropské akcie
Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 miliardy eur
Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 miliardy eur
13:17

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 miliardy eur

Rekordní pokutu 4,34 miliardy eur udělila ve středu Evropská komise společnosti Google. Americký internetový gigant...
Alphabet (Google) Evropská unie Americké akcie
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 9. července klesl o 2,5 % …
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 9. července klesl o 2,5 % (předchozí týden: +2,5 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 9. července po sezónním očištění údajů klesl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Čtvrtletní zisk banky Morgan Stanley stoupl o 43 procent
Čtvrtletní zisk banky Morgan Stanley stoupl o 43 procent
12:55

Čtvrtletní zisk banky Morgan Stanley stoupl o 43 procent

Americké bance Morgan Stanley stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 43 procent na 2,27 miliardy dolarů a...
Morgan Stanley Americké akcie Americké banky