Inflace v Česku se v lednu vyšplhala nejvýše za téměř osm let, koruna posílila pod 24,80 EUR/CZK
|

Inflace v Česku se v lednu vyšplhala nejvýše za téměř osm let, koruna posílila pod 24,80 EUR/CZK

(AKTUALIZOVÁNO) Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v lednu zrychlil na 3,6 % z prosincových 3,2 %. Jde o nejvyšší meziroční růst od března 2012. Inflaci ovlivnilo hlavně zdražování potravin, alkoholu a bydlení. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad. Analytici čekali stagnaci tempa růstu cen na 3,2 %. Koruna dopoledne v reakci na zprávu přechodně posílila pod 24,80 EUR/CZK.

Česká republika Česká ekonomika Inflace

Na meziroční zvýšení cenové hladiny mělo v lednu výrazný vliv zdražení nájmů o 4,2 %. Lidé si připlatili také za vodné a stočné a za zemní plyn, který meziročně zdražil o 2,9 %. Ceny elektřiny byly vyšší o desetinu.

Další příčinou zrychlení růstu cen bylo zdražování potravin a nápojů. Například ceny vepřového masa stouply proti loňskému lednu téměř o pětinu, ovoce zdražilo o 14,7 a uzeniny o 12,2 %. Ceny alkoholu stouply o více než pět procent. Meziroční cenový růst v lednu zrychlil též v oddílu odívání a obuv.

V meziměsíčním srovnání vzrostly na začátku roku spotřebitelské ceny o 1,5 %, zdražily hlavně zelenina a ovoce. O více než 11 se zvýšily ceny lihovin, což bylo částečně ovlivněno nárůstem spotřební daně od začátku letošního roku.

Inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB

Lednová inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka ve své prognóze. Důvodem rozdílu byl především růst cen potravin, jehož zrychlení bylo ve srovnání s prognózou výraznější, uvedl v pátek ředitel měnové sekce ČNB Petr Král.

Mírně nad odhady ČNB byla v lednu rovněž takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje sezónní vlivy. Rychleji proti odhadům rostly i ceny pohonných hmot, jejichž příspěvek k odchylce od prognózy byl ovšem podle centrální banky zanedbatelný. Meziroční růst regulovaných cen byl v lednu proti předpokladům mírně nižší a primární dopady změn nepřímých daní odpovídaly prognóze centrální banky.

"Zveřejněná data jsou kvalitativně v souladu se stávající prognózou. Ta pro několik prvních měsíců roku očekává zvýšení inflace zřetelně nad horní hranici tolerančního pásma cíle. Důvodem jsou zejména cenové dopady změn nepřímých daní v prostředí, kde přetrvávají domácí fundamentální inflační tlaky," uvedl Král. Ty podle něj odrážejí jen pomalu polevující napětí na trhu práce při stále rekordně nízké nezaměstnanosti, svižném růstu mezd a pokračujícím růstu spotřeby domácností.

Koruna v reakci na zprávu posílila pod 24,80 EUR/CZK. Investoři by tak mohli spekulovat na další zpřísnění měnových podmínek České národní banky. Minulý týden ČNB i v reakci na růst inflace zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Guvernér Jiří Rusnok ale následně řekl, že další růst sazeb kvůli inflaci nepředpokládá.

Na horizontu měnové politiky, tedy v prvním pololetí roku 2021, by se podle ČNB inflace měla snížit do blízkosti 2% cíle. "To je podporováno zpřísněním měnových podmínek ze začátku letošního roku a stále pevným ukotvením inflačních očekávání v blízkosti 2% cíle," dodal Petr Král.

Analytici: Inflace výrazně nad třemi procenty zůstane několik měsíců

Podle analytiků se meziroční inflace bude i v dalších měsících pohybovat výrazně nad třemi procenty, klesat by podle nich měla začít až ve druhé polovině roku. Rozhodnutí České národní banky z minulého týdne zvýšit úrokové sazby se tak podle nich jeví jako adekvátní. Průměrnou inflaci za celý loňský rok analytici už nyní odhadují na zhruba 3 %, loni byla 2,8 %.

"V první polovině letošního roku se bude spotřebitelská inflace držet významně nad třemi procenty. V průběhu druhé poloviny roku začne růst cen zpomalovat a postupně se dostane pod tři procenta. Na to, že letos v některém měsíci uvidíme meziroční růst inflace přesně na dvou procentech, ovšem můžeme velmi pravděpodobně zapomenout," řekl analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

Ekonom Komerční banky Michal Brožka počítá letos s průměrnou inflací tři procenta. "Cenové nárůsty se odehrají v prvním čtvrtletí, poté by růst spotřebitelských cen měl začít citelně ustupovat," uvedl. Inflaci podle něj bude snižovat postupné slábnutí výkonu ekonomiky, silná česká koruna a nedávno zvýšené úrokové sazby ČNB. "V očích ČNB aktuální míra inflace ospravedlňuje poslední zvýšení úrokových sazeb," dodal.

Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler upozornil, že lednovou inflaci je obvykle obtížné odhadnout, protože začátkem roku se mění v ekonomice řada cen. Letos to bylo zvýšení spotřební daně na cigarety a líh, naopak se do druhé snížené sazby DPH přesunulo dodávání tepla.

"V dalších měsících by ceny mohly ještě mírně růst, jelikož se do nich budou postupně promítat vyšší daně tabákových výrobků, které se v lednu projevily jen částečně. Inflace by se tak mohla v první polovině roku přiblížit i čtyřprocentní hranici, ačkoli je možné, že vysoké ceny potravin budou mírně korigovat. Růst cen by tak měl dosáhnout svého letošního vrcholu v dubnu, poté by měla meziroční dynamika cen opět mírně zvolnit, nicméně zůstane patrně stále nad třemi procenty," uvedl Seidler.

Navzdory citelnému překvapení ani podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského nemusí ještě lednová výše představovat pro inflaci strop. Inflaci budou podle něj v nadcházejících měsících v návaznosti na zvýšení spotřební daně nadále tlačit nahoru hlavně postupně zdražující cigarety. Pravděpodobné je i další zvyšování nájemného a cen dalších položek souvisejících s bydlením.

"S ohledem na poslední krok ČNB a zejména pak na fakt, že ekonomika vstoupila do další fáze zpomalení, nečekáme, že by centrální banka chtěla do aktuální inflace ještě zasahovat. Předpokládáme proto v dalších měsících stabilitu úrokových sazeb," uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek.

Růst české ekonomiky loni zpomalil na 2,4 %, ve čtvrtém kvartálu tempo kleslo na 1,7 %
Růst české ekonomiky loni zpomalil na 2,4 %. Vyplývá to z předběžného odhadu vývoje hrubého domácího produktu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019 meziroční růst HDP rovněž zpomalil, a to na 1,7 % z 2,5 % ve třetím čtvrtletí. Analytici tento vývoj zhruba předpovídali. V roce 2018 vzrostl HDP o 2,8 %.
Zdroj: ČTK
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
před 13 minutami

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
před 37 minutami

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
před hodinou

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
14:05

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne vyvíjely smíšeně, futures na americké indexy po 14.00 klesaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět