L'Espresso: O ruském financování Ligy se jednalo nejméně do února

Jednání o ruském financování italské vládní strany Liga neskončilo setkáním šestice Italů a Rusů loni v říjnu v Moskvě, ale táhlo se nejméně do konce února. Tvrdí to italský týdeník L'Espresso a dokumenty, které to dokládají, zveřejní tuto neděli. Šéf krajně pravicové Ligy, ministr vnitra Matteo Salvini, tvrdí, že z Ruska nedostal ani rubl. L'Espresso, jenž o kauze v únoru informoval, i americký server Buzfeed, který ji oživil zveřejněním nahrávek z moskevského hotelu, přiznávají, že není jasné, zda dohoda byla uzavřena a zda Liga nakonec ruské peníze dostala.
S trojicí Rusů se podle deníku L'Espresso setkal v moskevském hotelu Metropol Salviniho bývalý mluvčí Gianluca Savoini a další dva Italové. Dojednávali prodej ropy přes prostředníky se slevou šest procent, která měla přes finanční kanál skončit na kontě Ligy. Analytikové z energetického odvětví pro web BuzzFeed úhrn slevy odhadli na 65 milionů dolarů.
L'Espresso má k dispozici obchodní nabídku, kterou ruské společnosti Rosněfť adresovala deset dní po moskevské schůzce londýnská investiční banka. Nabídka obsahuje stejné podmínky, o nichž mluvila šestice Italů a Rusů 18. října v hotelu Metropol.
Jednání pokračovala nejméně do konce února, tvrdí italský týdeník. To by znamenalo, že zástupci Ligy s Rusy obchod domlouvali ještě tři měsíce před volbami do Evropského parlamentu, kvůli nimž, jak vyplývá ze zveřejněných nahrávek, se Italové na schůzce snažili transakci uspíšit. Salviniho Liga evropské volby v Itálii na konci května vyhrála, získala 34,3 procenta hlasů.
Tvrzení, že o transakci se jednalo minimálně do konce února, L'Espresso dokládá interním dokumentem jiné ruské společnosti, Gazprom, a odpovědí, kterou Savoinimu poslala investiční banka. Tu u hotelového stolu zastupoval právník Gianluca Meranda a její jméno týdeník zveřejní spolu s dokumenty v neděli.
Meranda zde jako konečného kupce uvádí italskou energetickou firmu Eni. Ta týdeníku L'Espresso odpověděla, že "se nijak nepodílela na činnosti, která by vedla k financování politických stran".
Kauzu vyšetřuje milánská prokuratura jako možnou mezinárodní korupci. Podle italského práva nemohou politické strany brát peníze od zahraničních subjektů.
V pondělí byl vyslechnut Savoini, který o záležitosti mlčí. Salvini se nejprve vazby na něj pokoušel popřít. Premiér Guiseppe Conte ale později uvedl, že Savoiniho na jednání a večeři s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který byl na počátku měsíce v Římě, pozval Salviniho poradce pro mezinárodní vztahy Claudio D'Amico.
Šéf Ligy celé vyšetřování označil za "směšné", soustavně jej zlehčuje a zprvu odmítal o kauze vypovídat před parlamentem. Později k tomu pod tlakem neurčitě svolil.
Policie si ve čtvrtek k výslechu předvolala Merandu, který přiznal, že na moskevské schůzce byl. Dorazil se svým právním zástupcem a rozhodl se nevypovídat. Vyslechnut má být i třetí z Italů, kteří jednali s Rusy, bývalý bankéř Francesco Vannucci.
Zdroj: ČTK
Aktuality
