O nových technologiích v živočišné a rostlinné výrobě a dotacích na ně

Cesta k úspěchu v zemědělství tkví ve snižování nákladů a zvyšování produkce. Jaká jsou konkrétní opatření, jež odpovídají konceptu Zemědělství 4.0?
I v zemědělství se v současnosti zvyšují nároky na správu a zpracování dat, která slouží k řízení, kontrole, optimalizaci a automatizaci výrobních procesů a jsou podkladem pro rozhodování zemědělců. Využívání dat vede ke zvyšování efektivity a produktivity, k podpoře lepších životních podmínek zvířat i větší šetrnosti k životnímu prostředí.
Senzory pro dobytek
Pomocí senzorů na těle či přímo v těle zvířat je monitorován zdravotní stav, pohyb i chování zvířat. Senzory vyhodnocují i proces dojení, včetně kvality a složení mléka, ale i krmení nebo ventilace ve chlévě. Umožňují identifikaci, okamžitou detekci čerstvě narozených mláďat, určení vrcholu říje i vhodné doby inseminace, zjištění zdravotních problémů dříve, než se projeví nebo rozšíří ve stádě. Software je možné nainstalovat i na mobil, a farmář tak získává informace o každém kusu dobytka v reálném čase. Modernější senzory se umisťují přímo do zažívacího traktu dobytka. Velkou oblastí živočišné výroby využívající automatizaci, robotizaci a digitalizaci jsou různé dojicí, krmné, naváděcí či uklízecí systémy.
Automatické krmné boxy
Automatické krmné boxy pro prasnice slouží pro individuální dávkování krmiva pro jalové a březí prasnice. Lze je využít při suchém i tekutém krmení (v obou provedeních lze současně krmit 1 nebo 2 směsi), další možností je dávkování minerálů a vitamínů. Boxy dávkují krmivo na základě denní dávky nastavené v počítači. Prasnice je identifikována pomocí elektronického čipu, který má implantován v uchu.
Klimatizační jednotky
Na systémy řízení klimatu ve stáji jsou kladeny velké nároky, protože musejí zajistit přesné nastavení teploty, vlhkosti a rychlosti proudění vzduchu tak, aby vytvořily optimální podmínky pro zvířata. Zvláště u vysoce šlechtěných plemen drůbeže, ustájených ve velkých koncentracích, je přesné nastavení klimatu bezpodmínečně nutné. Samozřejmostí klimatizačních systémů je alarm a nouzové otevírání.
Traktory a sklizňová technika
Na českém trhu jsou k dostání traktory a sklizňové stroje s nejmodernějšími technologiemi. Mají zabudovanou funkci automatického navádění pomocí GPS s přesností na 2 centimetry. Strojům nechybí ani autonomní řízení a otáčení (bez aktivních zásahů do řízení i v místech s nekvalitním signálem, díky čemuž se šetří palivo) či ovládání prostřednictvím dotykového panelu, který je spojen s centrálním systémem, který vše řídí (výkon, otáčky, spotřebu, chladiče) a získává data o sklizni a poloze v reálném čase. Systém rovněž umožňuje variabilní dávkování hnojiv a přípravků, což šetří náklady na hnojení a eliminuje překryvy při aplikaci osiva, hnojiva či přípravků na ochranu rostlin.
Půdní senzory, kapacitní čidla
Data o půdě a rostlinách umožňují sbírat rozličné typy senzorů. Díky nim je možné získávat data o půdě či rostlinách s extrémní přesností a spolehlivostí, přenášet je do centrálního systému, zpracovávat je a získávat z nich podklady pro rozhodování. Získané informace umožňují rozhodovat o úpravě půdy či rostlin v ten nejlepší moment a jen v rozsahu, který je skutečně potřeba.
Nakonec i drony
Drony a bezpilotní letouny lze již dnes využívat (v rámci precizního zemědělství) pro monitoring půdy, rostlin, tras traktorů či kombajnů, ale i přímo pro hnojení, ochranu polí či rostlin. Konkrétním příkladem může být dron určený pro multispektrální snímání zemědělské půdy. To umožňuje analyzovat stav půdy a kondici rostlin a zacílit zemědělskou činnost (hnojiva, pesticidy) přesně do těch míst, která je potřebují.
Čerpání dotací
Dotace pro pořízení moderních technologií lze v období 2014-2020 čerpat primárně v rámci Programu rozvoje venkova (PRV). Konkrétně v rámci operace 4.1.1 Investice do zemědělských podniků(opatření: 4. Investice do hmotného majetku). Cílem je zlepšení konkurenceschopnosti zemědělských podniků, zvýšení jejich hospodářské výkonnosti a usnadnění jejich restrukturalizace a modernizace.Podporovány jsou investice v živočišné i rostlinné výrobě, které vedou ke snížení výrobních nákladů, modernizaci nebo zlepšení jakosti vyráběných produktů, zvýšení účinnosti využívání výrobních faktorů a snadnějšímu přístupu k novým technologiím s výrazným inovačním potenciálem.
Další dotační možnosti nabízí Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). Získání dotace vždy podmiňuje finanční spoluúčast žadatele, na kterou lze čerpat úvěry za výhodných podmínek u České spořitelny. Podpořená investice musí vést ke zlepšení celkové výkonnosti a udržitelnosti zemědělského podniku. Podporovány zejména nejsou běžné opravy technologických zařízení, budov a staveb a také nákup automobilů.
Autory textu jsou Tereza Hrtúsová a Radek Novák (Ekonomické a strategické analýzy, Česká spořitelna)
Více o tématu: www.investicniweb.cz/agro
Aktuality
