České stavebnictví letos vzroste o 4,6 %, odhadují stavaři

České stavebnictví letos vzroste o 4,6 %, v příštím roce o 3,8 %. Vyplývá to ze zářijového průzkumu analytické společnosti CEEC Research ve spolupráci s firmou Saint Gobain mezi stovkou stavebních podniků.
Tržby stavebních podniků letos podle průzkumu vzrostou o pět procent. Firmy mají zakázky v průměru na 7,5 měsíce dopředu, dvě třetiny z nich ale nemají dostatek zaměstnanců, chybějí jim hlavně dělníci.
Na tom, že stavebnictví letos vzroste, se v průzkumu shodlo 87 % ředitelů. "Na tento vývoj má vliv zejména další výrazný růst objemu veřejných stavebních zakázek. Za prvních devět měsíců meziročně vzrostl o 95 % na 115,6 miliardy korun," uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.
Podle údajů Českého statistického úřadu růst stavebnictví v poslední době zpomaluje. Za první pololetí vzrostlo o 3,5 %, na konci srpna o 2,8 %. Stále je velký rozdíl mezi pozemním a inženýrským stavitelstvím. Výstavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal na konci srpna rostla o 7,1 %, výstavba infrastruktury, která je financována hlavně z veřejných zdrojů, zhruba stejným tempem klesala. Firmy zabývající se především pozemním stavitelstvím jsou podle průzkumu také o něco optimističtější.
Generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát uvedl, že čísla o předpokládaném růstu jsou vysoká jenom zdánlivě. "Vycházejí totiž z předchozí nízké základny. Nárůst zdaleka nedosahuje hodnot před začátkem recese. Během ní opustilo firmy nad 50 zaměstnanců více než 50 000 pracovníků. Takže je logické, že tito lidé ve stavebnictví dnes chybějí," uvedl. "Ovšem na druhou stranu například ve výstavbě velkoprofilových tunelů je vinou výpadku zakázek nutné pracovníky redukovat," doplnil ředitel loňské české jedničky na trhu.
Stavební firmy měly v září zakázky v průměru na 7,5 měsíce. O něco lépe na tom byly velké firmy s minimálním ročním obratem 200 milionů korun. Vytížení kapacit se pohybovalo na úrovni 95 %, firmy tak podle Vacka pracují na hranici únosnosti s minimální rezervou.
Dvě třetiny ředitelů stavebních firem uvedly, že jim scházejí pracovníci, nejčastěji dělníci, dále stavbyvedoucí a mistři. Zájem o nové administrativní pracovníky má jen desetina firem. Kvůli nedostatku pracovníků jsou firmy nuceny odmítat v průměru zhruba 15 % objemu zakázek. Nejhůře jsou na tom malé a střední firmy.
Aktuality
