Americká ekonomika v říjnu vytvořila 261 tisíc pracovních míst, údaj za říjen byl revidován z -33 tisíc do plusu
|

Americká ekonomika v říjnu vytvořila 261 tisíc pracovních míst, údaj za říjen byl revidován z -33 tisíc do plusu

Ve Spojených státech v říjnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 261 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že v USA vzniklo asi 310 tisíc míst po zhruba 18 tisících v září (revidováno z -33 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla z 4,2 % na 4,1 %, očekávala se stagnace na zářijové hodnotě. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy kleslo na 2,4 %.

Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, se v říjnu snížila z 63,1 % na 62,7 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla z 8,3 % na 7,9 %. Míra nezaměstnanosti se aktuálně nachází na 17letém minimu, její říjnový pokles byl však částečně způsoben vypadnutím 765 tisíc lidí z kategorie pracovní síly.

Průměrná hodinová mzda se v říjnu meziročně zvýšila o 2,4 %, v září stoupla o 2,8 % (revidováno z +2,9 %), od května do srpna se zvyšovala konstantně o 2,5 %. Analytici odhadovali, že v říjnu dosáhne tempo růstu 2,7 %. Proti září se v říjnu průměrná hodinová mzda nezměnila, trh čekal, že se zvýší o 0,2 % po 0,5% růstu v září.

V soukromém sektoru vzniklo v říjnu 252 tisíc míst po přírůstku 15 tisíc míst v září (revidováno z -40 tisíc). Očekával se přírůstek 303 tisíc míst. Ve veřejném sektoru vzniklo devět tisíc míst (zářijový údaj byl revidován z +7 tisíc na +3 tisíce). Zpracovatelský sektor hlásí přírůstek 24 tisíc míst (odhad: +15 tisíc, září revidováno z -1 tisíce na +6 tisíc). Nejvíce k tvorbě pracovních míst přispěl sektor turismu, pohostinství a volnočasových aktivit, na který měly hurikány největší negativní dopad.

Americký dolar k euru těsně před zveřejněním zprávy oslabil z 1,165 EUR/USD na 1,1686 EUR/USD, po 13.30 SEČ ale část ztrát smazal a kolem 13.45 SEČ se pohyboval kolem 1,167 EUR/USD. Dolarový index měřící výkonnost dolaru ke koši šesti dalších hlavních světových měn na zveřejnění zprávy zareagoval poklesem z 94,7 bodu k 94,4 bodu.

Slabý zářijový přírůstek míst byl způsoben řáděním hurikánů Harvey a Irma na přelomu srpna a září, které napáchaly podle odhadů škody za bezmála 300 miliard dolarů. Údaje o pracovních místech jsou ve vládní zprávě stanovovány na základě průzkumu mezi zaměstnavateli, přičemž průzkum řadí mezi nezaměstnané i pracovníky s hodinovou mzdou, kteří po určitou dobu nemohli pracovat. Výpočet míry nezaměstnanosti je ale založen na samostatném průzkumu mezi domácnostmi, který takovéto pracovníky považuje stále za zaměstnané. To je důvod, proč v září míra nezaměstnanosti klesla o dvě desetiny procentního bodu navzdory jen velmi slabému přírůstku nových pozic při růstu míry participace.

"Extrémní počasí mělo vliv i na zprávu o říjnovém vývoji situace na trhu práce, čistý přírůstek nových míst byl ale i tak slušný. Celkově statistika nepřinesla žádné překvapení, investoři nyní navíc věnují více pozornosti hospodářským výsledkům firem," řekl Charles Lieberman, investiční ředitel ve společnosti Advisory Capital Management.

"Můj první názor byl, že je to trochu zklamání. Při druhém pohledu to ale není tak špatné, protože za minulý měsíc je tam významná revize směrem nahoru," doplnil analytik Brad McMillan ze společnosti Commonweatlth Financial Network.

"Mzdy se posunují správným směrem, jejich růst ale stále není takový, jaký bychom si přáli," poznamenal Dan North, hlavní ekonom v Euler Hermes. "Historie naznačuje, že při současné míře nezaměstnanosti by měly mzdy růst mnohem rychleji," potvrdila Catherine Barreraová, hlavní ekonomka v pracovní agentuře ZipRecruiter.

Americká ekonomika musí vytvářet zhruba 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za srpen byl revidován ze 169 tisíc na 208 tisíc.

Podle středeční zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor v USA v říjnu přibližně 235 tisíc pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru odhadovali, že vzniklo kolem 196 tisíc míst. V září podle údajů ADP v soukromém sektoru vzniklo zhruba 110 tisíc míst (revidováno ze 135 tisíc).

Inflace v září zrychlila na 2,2 %, růst ekonomiky dosáhl v třetím čtvrtletí anualizovaného tempa 3 %

Index spotřebitelských cen ve Spojených státech v září meziměsíčně stoupl o 0,5 %. Analytici odhadovali, že se po srpnovém růstu o 0,4 % zvýšil o 0,6 %. Meziroční míra inflace stoupla na 2,2 % ze srpnových 1,9 %. Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, stagnovala na 1,7 %. Americká centrální banka meziroční tempo růstu spotřebitelských cen cíluje na 2 %. Inflační zpráva za září bude zveřejněna ve středu 15. listopadu.

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastruktury a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než jaké se nyní čeká.

Růst ekonomiky USA v třetím čtvrtletí v celoročním přepočtu zpomalil na 3 % z 3,1 % v druhém kvartálu. Čísla jsou však lepší než odhady analytiků, kteří počítali s 2,5% růstem. Jádrové výdaje na osobní spotřebu vzrostly v třetím čtvrtletí o 1,3 % po +0,9 % v druhém čtvrtletí.

Americká centrální banka na listopadovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny v rozpětí na 1,00-1,25 %. V září měnový výbor banky oznámil plán snižování své bilance a představil také aktualizovanou ekonomickou prognózu. Dvanáct ze šestnácti členů FOMC čeká ještě letos zvýšení základní úrokové sazby, výhled na další roky se však v populárním grafu nazývaném "dot plot" stal méně agresivním. Do roku 2019 centrální bankéři předpokládají o jedno zvýšení základní sazby méně než v červnu. Novou makroekonomickou projekci představí Fed v rámci svého zasedání v polovině prosince.

Fed - "dot plot" projekce (září 2017), zdroj: Fed

Zdroj: FXstreet.com, CNBC, Bloomberg, ČTK
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %
včera v 12:53

Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %

Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři procenta a míra...
Polsko Recese Střední a východní Evropa
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
5. 6. 2020 22:30

Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow za celý týden zpevnil bezmála o 7 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce vzrostly a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly
5. 6. 2020 20:44

Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I...
Airbus Průmysl Doprava
Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií
5. 6. 2020 18:48

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií...
Média Facebook
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
5. 6. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z amerického trhu práce

Akcie na evropských trzích v pátek od rána sílily a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla příliš znát...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě
5. 6. 2020 17:19

Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě

Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways, zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu...
Doprava Koronavirus
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
5. 6. 2020 16:50

Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit
5. 6. 2020 15:05

Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit

Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových...
Evropská unie Spojené království
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
5. 6. 2020 14:30

Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v květnu vzniklo 2,51 milionu míst a míra nezaměstnanosti klesla na 13,3 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta
5. 6. 2020 13:22

Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta

Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 %, uvedla v páteks ve svém odhadu centrální banka. Pokud na podzim přijde i jen...
Rakousko HDP Koronavirus
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
5. 6. 2020 12:36

Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je kupovat s cílovou cenou 72 Kč

Analytici společnosti Patria Finance začali pokrývat akcie finančního domu MONETA Money Bank s doporučením kupovat a...
Investiční doporučení Cílové ceny MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo
5. 6. 2020 12:01

Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v dubnu zaznamenaly slabší pokles, než analytici předpovídali. Mohou za to především revidovaná...
Maloobchod Česká ekonomika
Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou
5. 6. 2020 11:31

Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou

Středoevropské měny budou v příštích dvanácti měsících převážně posilovat, v čele s českou korunou. Přispěje k tomu...
Měny Česká koruna Střední a východní Evropa
V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018
5. 6. 2020 10:56

V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018

V Česku bylo na konci května 266 144 lidí bez práce, což bylo o 12 104 víc než v dubnu. Nezaměstnanost se zvedla z...
Česká republika Nezaměstnanost
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
5. 6. 2020 10:30

Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly desítky procent

Akcie v Asii a Tichomoří v pátek posilovaly. Dobrou zprávou pro trhy jsou další monetární stimuly ze strany ECB a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
5. 6. 2020 10:18

Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon

Elon Musk, zakladatel americké firmy na výrobu elektromobilů Tesla, vyzval k rozdělení amerického internetového...
Amazon
Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně
5. 6. 2020 10:06

Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně

Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozímu kvartálu o 5,2 %, meziročně pak o 3,7 %. Hospodářství...
Slovensko HDP
BBC: Výrobce luxusních vozů Bentley propustí čtvrtinu zaměstnanců
5. 6. 2020 09:54

BBC: Výrobce luxusních vozů Bentley propustí čtvrtinu zaměstnanců

Výrobce luxusních vozů Bentley chce v Británii propustit zhruba 1 000 lidí, což je asi čtvrtina zaměstnanců....
Auta Koronavirus