17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Zapomeňte na vydělávání peněz. Někdy je daleko důležitější udržet si to, co už máme. A známý investor Jim Cramer právě proto stanovil následujících 15 pravidel, která pomohou zabránit ztrátám v době, kdy trh klesá.
Sázet všechno na jednu kartu, to je možná dobré v pokru, ale investují tak jenom zelenáči. Vzpomeňte si na technologickou bublinu v roce 2000. Proto Cramer radí mít maximálně 20 procent portfolia v jednom sektoru, trhu nebo společnosti.
Pokud jde o akcie, Cramer doporučuje trpělivost. Investoři by nikdy neměli vstupovat do pozic nebo z nich vystupovat najednou. Když důkladně zvážíte, kterou akcii koupit, nakupujte akcii postupně s tím, jak roste její cena. A stejně tak prodávejte postupně, když dosáhnete smysluplného zisku. A pokračujte takto postupně i ve chvíli, kdy cena akcie klesá.
Pokud přestane platit úvaha, která vás vedla ke konkrétní investici, okamžitě z této pozice vystupte, ať už jste ve ztrátě, nebo ne. Ztratit hned na začátku je pořád nejpřijatelnější. Takže spolkněte tuhle pilulku a vrhněte se na něco jiného.
Dividendy znamenaji takový příjemný polštářek, který zmírní bolest při pádu z vysoké ceny akcie. Cramer radí vybírat firmy, které nabízejí vyšší dividendu než je výnos vládních dluhopisů. A samozřejmě firmy, které mají peníze na jejich vyplácení.
Nikdy neinvestujte všechno, co máte. Vždycky si nechte v kapse nějakou hotovost pro případ, že trhy spadnou dolů. V tu chvíli se s nimi totiž můžete vložit do hry a napravit, co se dá.
Akcie některých sektorů mají tendenci reagovat hodně divoce. Jsou to například tituly navázané na zemní plyn, měď, ocel, hnojiva a technologie. Takže Cramer nedoporučuje mít plné portfolio těchto titulů.
Úvaha se zdá být jasná – nakoupit co nejvíc akcií ve chvíli, kdy jsou nejlevnější, a v budoucnu mít o to větší zisk. Jenomže akcie za pár dolarů většinou nespadnou na podobnou úroveň pro nic za nic. Myslete na to, když se vám zdá, že jste našli snadnou cestu k penězům skrze levné akcie.
Ať vás aspoň půl roku nenapadne investovat do firmy, která nesplnila očekávání zisku v posledním čtvrtletí. Podle Cramera nemůže být zlepšení nikdy rychlejší než uvedené dva kvartály. Může to trvat samozřejmě i mnohém déle, podle situace.
Tak jako například policie ráda informuje o svých úspěších v boji se zločinem, tak i firmy prezentují svoje výsledky jako atraktivní, dobré a vyjadřují s nimi většinou spokojenost i v době, kdy vám v uších hučí jejich prudký sešup dolů. A jakmile najdete v účetnictví jakékoli nesrovnalosti nebo netypické přesuny, Cramer radí jediné – prodávat.
Firmy, jejichž vedení se vystřídalo v uplynulém roce, nekupujte. Noví ředitelé se musejí rozkoukat. Vy do jejich firem investujte až tehdy, kdy splatí dluhy po předchozích šéfech.
Vezměte rozum do hrsti, a jakmile budete v zisku, vyplaťte si svůj původní vklad a dál riskujte jen tolik, kolik se vám už podařilo vydělat.
Pokud si chcete půjčit a koupit si dům, udělejte to. Ale těžko budete bydlet v domečku z bezcenných akcií, které jste si původně koupili na dluh. Naopak, když ztrácíte, máte tendenci investovat další peníze. A jakmile jste jednou dole, je těžké drápat se nahoru, připomíná Jim Cramer.
To znamená, že dělají chyby stejně jako kdokoli jiný. Když nemluví o nějakých akciích z vašeho portfolia, prodejte je. O těch úspěšných budou mluvit určitě, ale o svých špatných krocích se budou snažit mlčet.
Společnosti s dobrým plánem zpětného odkupu akcií se budou v těžkých dobách snažit udržet cenu akcií stabilní. Cramer proto radí poohlédnout se po firmách, které mají dost hotovosti na to, aby mohli podobné plány dodržovat.
Ve Spojených státech lidé často investují peníze, které si spoří na důchod, do akcií. Jim Cramer varuje před tím, aby v panice z poklesu akciových trhů zkoušeli tato svá akciová portfolia přeskupovat. Ztráty jsou sice velké, ale mohou být ještě větší, záruka neexistuje.