Pět fází smutku ve světě financí
|

Pět fází smutku ve světě financí

Laurence Gonzales v knize Deep Survival popisuje pět fází, kterými člověk prochází, když se v divočině ocitne v nesnázích. Vychází přitom z takzvaného modelu Kübler-Rossové známého rovněž jako pět fází smutku. Nick Maggiulli z webu Of Dollars and Data se zamyslel nad tím, zda by nebylo možné to samé vztáhnout na svět investic.

Investování Psychologie Ponaučení pro investory

Po chvíli uvažování si Maggiulli uvědomil, že myšlenkové pochody většiny investorů jsou velmi podobné. Model Kübler-Rossové upravil následovně:

  • Popírání: Zpočátku si investor nechce připustit, že udělal chybu. Když akcie v jeho portfoliu padají, připisuje to krátkodobé volatilitě. Věří, že se vše brzy vrátí do normálu. "Já jsem chybu neudělal, to trh se plete," uklidňuje se.
  • Vztek: "Proč se to děje právě mně?" ptá se investor, když pochopí, že problém není na straně trhu. Řada investorů se v této fázi uzavře před okolím a odmítá všechna jeho doporučení.
  • Smlouvání: V třetí fázi se investor snaží přijít na to, jak by neúspěch mohl oddálit. "Kdybych měl k dispozici více peněz, mohl bych posílit své úspěšné pozice, a vyrovnat tak ztráty," uvažuje například.
  • Deprese: "Mé plány na důchod se sesypaly jako domeček z karet, tak proč se ještě o něco snažit," užírá se investor ve čtvrté fázi. Život podle něj ztratil smysl, budoucnost je temná.
  • Smíření: Teprve v závěrečné fázi investor pochopí, že jeden neúspěch nic neznamená, a svou zkušenost začne chápat jako ponaučení. "Nejsem zdaleka jediný. I ti nejúspěšnější na dlouhé cestě několikrát zakopli," uvědomí si.
Zdroj: Of Dollars And Data