US MARKETOtevírá za: 2 h 22 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Jak vydělávat na čisté energetice? Tento fond míří na výnos 15 % za rok

Energetická transformace směrem k obnovitelným zdrojům není jen cestou k čistší budoucnosti, ale také obrovskou investiční příležitostí. Vývoj ve světě je turbulentní a například USA s novou administrativou nechávají zodpovědnost za energetickou transformaci pro tuto chvíli zejména na Evropě. Ta na svých emisních cílech chce trvat. Jak se mohou běžní investoři podílet na proměně energetiky na starém kontinentu?

Ze století páry do století obnovitelných zdrojů

Proč je vlastně "čistá" energetika pro investory zajímavá? Je to dáno kombinací geopolitických, ekonomických a environmentálních faktorů. Optimální investiční podhoubí vzniklo díky jednoznačné podpoře a tlaku evropských politiků. Jen do roku 2030 plánuje EU současný podíl energie z obnovitelných zdrojů téměř zdvojnásobit. Uvidíme samozřejmě, zda nejen tento cíl nebude upraven v souvislosti s vývojem bezpečnostní situace na kontinentu i jinde ve světě.

Evropská unie prosazuje transformaci energetiky skrze Green Deal a cíle dekarbonizace. Svět se mění, dekarbonizace a zlepšení životního prostředí má ovšem unie nadále za důležité cíle. Jakkoli byl někdy až bezhlavý tlak na čistší energetiku hlasitě kritizován, otevírá zároveň prostor pro mnoho investičních příležitostí.

Do roku 2050 má být starý kontinent téměř bezemisní. Tečka. Dosud to nevypadalo, že by Brusel chtěl za touto oznamovací větou dělat čárku a připouštět nějaká "ale". I proto došlo k vypnutí stacionárních zdrojů a překopání celého průmyslového odvětví, na kterém stojí náš západní životní standard a národní ekonomiky. Uvidíme, zda vzhledem ke kontextu politiky USA bude "zelené" smýšlení evropských politiků i v budoucnu tak radikální.

Transformace energetiky každopádně zatím znamená postupný odklon od uhlí a fosilních paliv ve prospěch obnovitelných zdrojů, jako jsou solární a větrné elektrárny. Tento proces vyžaduje zapojení veřejných i soukromých financí a díky liberalizaci trhu se do něj mohou zapojit i běžní investoři. Na rozdíl od minulých dekád, kdy byla energetika doménou státních společností, na trh nyní vstupují soukromé subjekty s možností podílet se na dříve nepřístupných oblastech ekonomiky.

Fond, nebo výběr akcií na vlastní pěst?

Možností, jak uchopit investice do čisté energetiky, je celá řada. Záleží na rizikovém apetitu a schopnostech investora. Ti zkušenější a odvážnější mohou začít analyzovat množství veřejně obchodovatelných firem v tomto segmentu, a to nejen v EU, ale také v USA a jinde (loni jsme například referovali o velice úspěšných akcích společnosti Vistra).

Investice do akcií jednotlivých energetických firem může být ale pro individuální investory riziková a časově náročná. V rámci regionu střední a východní Evropy lze ovšem expozici vůči čisté energetice uchopit z jiného konce. Alternativou k veřejně obchodovaným společnostem je unikátní fond developmentu v energetice WOOD SICAV Renewables.

"Energetika je často skloňovaný, ale také hodně specifický a technický obor. Pokud si investor uvědomuje své limity a chtěl by peníze svěřit někomu, kdo tu analytickou práci odvede za něj a má na to roky budovanou expertízu, je náš fond jednoznačně lepší varianta," říká Václav Kůla, portfoliomanažer fondu. "Partnerem jsou pro nás společnosti, kterým můžeme prodávat postavené elektrárny a bateriová úložiště."

WOOD SICAV Renewables

Fond WOOD SICAV Renewables se zaměřuje na investice do obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární, větrné a vodní elektrárny, a do souvisejících technologií typu bateriových úložišť. Společně se strategickými partnery nakupuje projekty a zajišťuje jejich výstavbu. Nyní například ve Švédsku, kde se staví jedno z největších bateriových úložišť v zemi, nebo Rumunsku (tam se buduje 42MWp fotovoltaická elektrárna s 30MW baterií). Cílem je postavené "zelené" elektrárny krátce po uvedení do provozu prodávat strategickým investorům do jejich dlouhodobých portfolií.

WOOD & Co. Renewables - aktuální projekty

Fond investuje především do projektů ve fázi ready-to-build, což znamená, že projekty mají vyřešená veškerá developerská rizika, připravenou dokumentaci a zajištěné připojení do sítě. Investorům nabízí možnost podílet se na developerském zisku z jednotlivých projektů. "Chceme investorům nabídnout atraktivní poměr rizika a výnosu, který v čistém vyjádření míří na 15 % ročně. Takový výnos bude přitom realizován jen v rámci relativně krátké životní fáze celého projektu, než jej prodáme," vysvětluje Kůla.

Investiční strategie fondu zahrnuje budování portfolia projektů různé velikosti a typu, aby se minimalizovalo riziko. Spolupráce s renomovanými partnery zajišťuje kvalitu a odborné řízení projektů. Výstavba je spolufinancována mezinárodními bankovními skupinami.

Výhodou fondu není pouze odborné řízení. Investorům, kteří hledají příležitost zapojit se do energetické transformace, fond poskytuje přístup, který byl dříve dostupný pouze velkým institucím nebo státem vlastněným společnostem. "Situace je pro nás příznivá, na trhu je hlad po financování námi hledaných projektů," doplňuje Kůla.

Aktuálně má fond pod správou 38 milionů eur a do konce letošního roku chce získat až 100 milionů. Doporučený investiční horizont je 5 let. "Naší vizí je vytvořit fond se silným track recordem, který bude schopen přilákat velké institucionální investice. Tato strategie nám umožní realizovat ještě větší projekty a podílet se na transformaci energetiky v globálním měřítku," uzavírá portfoliomanažer Václav Kůla.

Ekologie a životní prostředíEnergetikaEvropská unieSolární energieVětrná energieWOOD & Company
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa