Panamská přetahovaná: Trumpův úspěch na čekačce

Donald Trump rád slaví vítězství ještě před závěrečným hvizdem. Když bylo oznámeno, že americké konsorcium vedené BlackRockem převezme od čínské firmy CK Hutchinson (pardon, je to hongkongská firma se sídlem na Kajmanských ostrovech) kontrolu nad důležitými přístavy v Panamském průplavu, americký prezident to mohl považovat za velký triumf ve svém tažení pod vlajkou America First. Obchod se podle původních plánů má podepisovat 2. dubna. Bohužel pro Trumpa, a dost možná nejen pro něj, hrají čínští regulátoři podle vlastních pravidel. A pro tuhle chvíli zmáčkli tlačítko PAUZA.
Peking se tváří, že jde čistě o administrativní proces. Ale Čína si libuje v šachových partiích na globální scéně. USA dlouhodobě touží po větší kontrole nad strategickou tepnou světového obchodu, Čína ale v Panamě už roky upevňuje svůj vliv. Teď, když si Trump myslel, že mu spadla do klína výhra, čínský regulátor naznačil, že by se celá transakce mohla protáhnout. Nebo se třeba taky vůbec nekonat.
Ilustruje to, jak obtížné je pro Američany v současném světě prosazovat svoji ekonomickou dominanci bez jistého přivření oka pekingského politbyra. Doby, kdy si Washington mohl diktovat podmínky, jsou ty tam. Donald Trump asi skřípe zuby a s ním celé jeho hnutí MAGA, realita je ale taková, že Čína zkrátka může říct: Zpomalte, hoši.
Jestli si někdo myslí, že v moderní geopolitice platí, že "vítěz bere všechno", může si to klidně dál myslet. Možná na to ale už nestačí miliardy dolarů. Kdo ovládá Panamský průplav, má vliv na tempo přepravy zboží (průplavem proteče kolem 5 % globálního obchodu). A pomyslný metronom zatím drží v rukou Peking.
Jestli se obchod uskuteční, nebo skončí v koši, zatím není jisté. Pokud ale Trumpovi nakonec bude upřen zahraničněpolitický úspěch v Panamě, může se s o to větší vervou pustit do boje o nějaký jiný. To se mají třeba v Grónsku na co těšit, napadne jednoho. Vtipné by to nebylo ani ve chvíli, kdyby šlo "jenom" o největší ostrov na světě. Obětí domnělých Trumpových úspěchů na globální scéně se totiž můžeme stát všichni, my v Evropě celkem rychle.