Pravděpodobnost a slepota investorů
|

Pravděpodobnost a slepota investorů

Investoři vědí, že by se na trhu měli řídit v první řadě pravděpodobností. Jejich peníze by jednoduše měly směřovat tam, kde je míra pravděpodobnosti úspěchu největší. Ačkoli to zní logicky a je to velice prosté, málokdo ve skutečnosti pravděpodobnosti věnuje pozornost, především při zpětném hodnocení rozhodnutí.

Ponaučení pro investory Investování Pravidla a doporučení pro investování

Když se investoři ohlížejí, neptají se, jak pravděpodobný jistý scénář byl a zda bylo rozhodnutí učiněno správně ve vztahu k této pravděpodobnosti, ale jednoduše na to, jaký byl výsledek.

Neplatí to ale jen o investování. Když dnes epidemiologové předpovědí, že do půl roku počet úmrtí spojených s covidem-19 s 90% pravděpodobností překročí milion, ale nakonec této hranice třeba o sto tisíc nedosáhne, lidé začnou vykřikovat, že odhady selhaly a odborníkům se nedá věřit.

Morgan Housel z webu Collaborative Fund vysvětluje, že investoři obecně nemají rádi nejistotu. "Řada investorů vidí svět černobíle. Nechtějí řešit míru pravděpodobnosti, prognóza nebo investice podle nich buď vyjde, nebo nevyjde, nic mezitím neexistuje. Svět je ale pestrý, někdy dojde i na scénáře krajně nepravděpodobné, jindy se naopak to, co je téměř jisté, nakonec překvapivě nestane," říká Housel.

"Nejde o to, aby každé investiční rozhodnutí skončilo ziskem, důležité je, aby byl investor v plusu po sečtení všech výsledků. Proto bychom pravděpodobnost neměli ignorovat, v dlouhodobém horizontu jde i přes roli náhody na trzích o velice spolehlivou proměnnou," dodává.

Toto je největší úskalí předpovídání budoucnosti
Odborníci z Oxford Martin School v roce 2013 předpověděli, že do roku 2035 bude 35 % pracovníků nahrazeno roboty. Své tvrzení opřeli o téměř 80stránkovou analýzu, v níž nechybí čísla, grafy, odkazy na odbornou literaturu. Když se nad tím ale člověk zamyslí, nutně musí dojít k závěru, že jde jen o číslo, které si někdo "vycucal z prstu". Anebo mají na Oxford Martin School křišťálovou kouli a vidí do budoucnosti.
Zdroj: collaborativefund.com