Proč ceny ropy hned tak výrazněji neporostou
|

Proč ceny ropy hned tak výrazněji neporostou

Cena severomořské ropy Brent je oproti začátku roku ani ne třetinová. Hodnoty okolo 20 USD za barel jsou nejnižší za 20 let. Poptávka po černém zlatě vysychá, píše investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.

Ropa Ropa WTI Ropa Brent Komodity Koronavirus Světová ekonomika Conseq

Cena americké lehké ropy WTI se dokonce během týdne propadla do záporu, což znamenalo, že prodávající platili kupujícím. Snaha nezastavit produkci byla zkrátka silnější než to, že skladovací kapacity byly naplněné surovinou, po které není poptávka.

Důvodem dramatického poklesu cen ropy není nic jiného než globální pandemie nemoci COVID-19 a zmíněný (zásadní) převis nabídky nad poptávkou. Před dvěma týdny ropný kartel OPEC společně s Ruskem oznámily, že sníží produkci o 9,7 milionu barelů denně, toto snížení však není v žádném případě dostatečné, protože propad globální poptávky dosahuje bezmála 30 milionů barelů denně (zhruba třetina celkové poptávky). A proto také docházejí zmíněné skladovací kapacity.

V nejbližších týdnech ještě ropa velice pravděpodobně zůstane pod velkým tlakem, neboť ekonomikám po celém světě bude trvat poměrně dlouho, než se vrátí do alespoň rámcově srovnatelného stavu s tím, jak na tom byly na začátku roku. Většina světových producentů proto bude pravděpodobně nadále silně trpět, neboť aktuální ceny ropy se nacházejí výrazně pod produkčními náklady.

Asi největší problém mají těžaři z břidlic v USA, jejichž průměrné celkové náklady na těžbu se pohybují kolem 40-50 USD na barel. Navíc je velká část z nich silně zadlužena a z hlediska kreditního ratingu spadá do neinvestičního, spekulativního stupně (high yield). Není se proto čemu divit, že několik z těchto firem již ohlásilo bankrot.

Ropa, zlato, stříbro a měď: Najdou komodity podporu u fiskální artilerie?
Pandemie koronaviru přinesla tři významné makroekonomické impulzy. Všechny budou mít v nadcházejících měsících velký dopad na komodity, zejména v energetickém sektoru. Světová ekonomika prožívá v současnosti největší poptávkový šok od globální finanční krize, šok nabídky a navíc i cenovou válku na trhu s ropou. To vše dohromady způsobuje destrukci kapitálu.
Zdroj: Conseq