Proč klesají úroky z hypoték?
|

Proč klesají úroky z hypoték?

Objem nových hypoték počítaný portálem hypoindex.cz v březnu meziročně klesl o 23 %. To je hodně, ale přece jen méně než v prvních dvou letošních měsících (-34 %, -32 %). S tím souvisí i pokles průměrné sazby hypotéky na 2,9 %. Téma komentuje analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Hypotéky Česká republika Česká ekonomika Úrokové sazby Realitní trh Michal Skořepa Analytici ČS

Efekt předzásobení (které proběhlo v druhé polovině loňského roku jako příprava na nové limity ČNB platné od října, v grafu jasně patrné nárůsty vpravo nahoře) zřejmě pomalu slábne. Přesto letos zřejmě celkově zaznamenáme meziroční pokles objemu nově poskytnutých hypoték (zhruba o 10-15 %).

Modré sloupce v grafu jsou údaje hypoindex.cz, červené patří datům z České národní banky (za březen budou k dispozici až koncem dubna).

Z údajů portálu plyne pokles průměrné úrokové sazby u nově poskytnutých hypoték z únorové hladiny 2,99 % na březnových 2,90 %. V pozadí tohoto poklesu jsou jistě rozhodnutí některých velkých hráčů snížit nabízené úrokové sazby.

Pohnutkou je nadále tvrdá konkurence kombinovaná s tím, že v posledních loňských měsících zřetelně poklesly dlouhodobé sazby na mezibankovním trhu (primárně nejspíše pod vlivem poklesu obdobných sazeb v eurozóně). A právě dlouhodobé mezibankovní sazby jsou pro většinu bank významným vodítkem pro úvahy o hypotečních úrocích.

Vedle toho ovšem nelze vyloučit ani "strukturální" vliv v tom smyslu, že pod vlivem nových limitů, které přiškrcují zejména poskytování rizikovějších hypoték, jsou tyto rizikovější hypotéky (poskytované obvykle za vyšší sazby) poskytovány v menších objemech. A to by snižovalo průměrnou sazbu i v případě, že by žádná banka k záměrnému snížení sazeb nepřikročila.

Zdroj: Česká spořitelna