Riziko recese a pokles ziskovosti firem? Odpovědí jsou dividendové akcie
|

Riziko recese a pokles ziskovosti firem? Odpovědí jsou dividendové akcie

Pozornost finančních trhů se stále více stáčí k USA, kde vrcholí nejdelší (nikoli nejsilnější) hospodářská expanze v historii země. Akciový trh se vrátil prakticky na historická maxima. V době, kdy mají začít klesat zisky firem, je vhodná doba na akciovou defenzivu.

Americké akcie Americká ekonomika Dividendy Defenzivní investování Investiční tipy Akciové tipy

Pravděpodobnost recese v USA v následujících 12 měsících se zdvojnásobila. Měla by samozřejmě vliv i na další regiony ekonomicky propojeného světa. Slabší makrodata a nejistoty spojené s obchodními válkami, brexitem a dalšími politickými tématy přiměly centrální banky k opatrnějšímu postoji ke zpřísňování měnové politiky.

Podíváme-li se na odhady zisků amerických i evropských firem pro letošní rok, je patrný posun očekávání k horším výsledkům. Vedle toho se objevují spekulace o tom, že současné ceny akcií již odrážejí očekávání spíše pozitivního vyústění politických rizik. Rozum by proto velel vybrat zisky a omezit rizikovost portfolia.

Nabízí se přesun těžiště akciových portfolií k defenzivnějším titulům, které nejsou tolik citlivé na hospodářský cyklus. Takovými odvětvími jsou například zbrojní průmysl, potravinářství, základní spotřební zboží, výroba cigaret, farmacie či veřejné služby.

Zároveň preferujeme hodnotové akcie společností, které vyplácejí i vzhledem k relativně nižšímu zadlužení dividendu a jejichž bilance jsou obecně zdravější. Takové firmy by měly potenciální recesí projít s menšími problémy.

Za úvahu v těchto podmínkách stojí společnosti jako BAE Systems, Danone, Sanofi či Swedish Match. Na českém trhu se o silnou dividendu lze opřít v případě O2 Czech Republic nebo Philip Morris ČR.

Autorem textu pro deník E15 z 18. dubna 2019 je analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Zdroj: E15