S&P 500 na rekordech: 4 grafy, které stojí za to vidět
|

S&P 500 na rekordech: 4 grafy, které stojí za to vidět

Když americký akciový index v srpnu poprvé od února posunul historické maximum, bylo to letos počtrnácté. Nešťastnou třináctku, kterou zapsal do burzovního almanachu 19. února, tedy nechal úspěšně za sebou a od té doby rekord posunul o více než 120 bodů. Bylo to s tím medvědem letos celkem rychlé, co říkáte?

Americké akcie S&P 500 Medvědí trh Býčí trh Koronavirus Burzovní almanach

Hezkých pár týdnů to trvalo, ale index S&P 500 nakonec pokořil únorový rekord. Vlastně to trvalo bezmála šest měsíců.

Šest měsíců je ale velice krátká doba vzhledem k tomu, že šlo o návrat z medvědího trendu. Index se totiž sesunul z maxima o celých 34 %. Propad do medvědího trendu byl navíc v únoru a březnu rekordně rychlý. Na 20% pokles stačilo indexu 16 obchodních dnů, nejméně v historii.

Do historie se rok 2020 (zatím) zapsal nejrychlejším medvědím trendem v dějinách, ale také jedním z nejrychlejších oživení.

Propad trval de facto měsíc, návrat na předchozí maximum dalších pět. To vše v hluboké recesi. Během fází poklesu ekonomické aktivity přitom v průměru akciím trvá 30 měsíců, než napraví ztráty. Letošní oživení bylo pro index S&P 500 třetí nejrychlejší v historii.

Shortaři na americkém akciovém trhu skládají zbraně
Současná rally na akciovém trhu se zdá být neohrozitelná, což podtrhuje i také rekordně nízké procento pozic spekulujících na pokles cen. Takzvaný short interest, což je procento akcií, které byly prodány nakrátko, ale dosud nebyly dokoupeny, je na historickém minimu.

Tržní debata se točí okolo toho, zda mohou americké akcie v době propadu ziskovosti firem dále posilovat, protože ocenění akcií v takové situaci roste do závratných výšin. Zastánci optimistických scénářů si mohou vzít k ruce poslední graf. Ten ukazuje, že když překonání rekordu trvalo v historii delší dobu (přes 5 měsíců), následné zhodnocování akcií bylo výraznější. Býci tedy možná neřekli poslední slovo.

Není navíc bez zajímavosti, že ve všech případech, kdy akcie vystoupaly na nový rekord během recese (únor 1961, červenec 1980, listopad 1982 a březen 1991), nastalo hned o měsíc později oživení ekonomiky a nová fáze její expanze. Že by akcie do pětice vysílaly také pozitivní ekonomický signál?

Výhoda pro dlouhodobé investory: Distribuce rizika a výnosu na akciovém trhu není rovnoměrná
V letech 1928-2019 americký akciový index S&P 500 (a jeho dopočítaný model v době, kdy ještě neexistoval) v rámci kalendářních let oslabil ve 26 případech z 92. Zhruba 72 % kalendářních roků tedy zakončil v zisku. Akciový trh v USA zkrátka většinou sílí, ale není to žádné pravidlo. Je nicméně příjemné vědět, že téměř tři čtvrtiny uplynulých let byly pro akcie (nominálně, tedy bez zohlednění inflace) ziskové.
Zdroj: LPL Financial