Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2019
|

Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2019

Německo spadne do recese, Apple poskytne finanční injekci Tesle, Jerome Powell bude donucen odejít z čela Fedu, Jeremy Corbyn se stane britským premiérem a britská libra s dolarem dosáhnou parity. To je jen výběr událostí, jež by podle expertů ze Saxo Bank mohly v roce 2019 vyvést trhy z rovnováhy. Jaké další překvapivé scénáře by podle nich zahýbaly světem a finančními trhy?

Výhled na rok 2019 Investiční a ekonomický výhled Světová ekonomika Ekonomika ECB Kvantitativní uvolňování Státní dluhopisy Podpora ekonomiky Evropská ekonomika Eurozóna Euro Apple Tesla Americké akcie Donald Trump Jerome Powell Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký dolar Spojené království Britská libra GBP/USD Politika Krize General Electric Netflix Firemní dluhopisy Austrálie Banky Finanční sektor Německo Recese Věda Ekologie a životní prostředí Ekologie Doprava Daně

"Letošní předpovědi mají jednoho společného jmenovatele: čeho je moc, toho je příliš. Svět by se měl probudit a začít pracovat na reformách. Ne proto, že chce, ale proto, že musí. Rok 2019 by proto měl přinést odklon z dosavadní cesty," říká Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

"Dostáváme se ke konci fáze hromadění nového dluhu, příští rok budeme doplácet na všechny předchozí chybné kroky. Velký úvěrový cyklus již vykazuje příznaky napětí a příští rok ovlivní i vyspělé trhy. Centrální banky poté budou muset přemýšlet o tom, co dělat dále. Tištění peněz od roku 2008 jen prohloubilo jámu plnou dluhů a centrální banky již nyní tento závazek nedokáží řídit," upozorňuje Jakobsen.

Níže uvedené předpovědi nepředstavují oficiální tržní předpovědi Saxo Bank pro rok 2019. Jedná se pouze o možné události, které jsou málo pravděpodobné, a které by proto v případě, že nastanou, mohly vyvést z rovnováhy celý trh, který víceméně odpovídá konsenzuálnímu výhledu.

1. ECB se vrátí k nákupům dluhopisů

V roce 2019 můžeme být svědky neudržitelného růstu veřejného dluhu, populistické revolty, růstu úrokových sazeb, poklesu likvidity, utahování měnové politiky nebo postupného otevírání evropské diskuze o postupu při nové krizi.

Nákaza plynoucí z Itálie může ochromit evropské banky i celou EU, která se kvůli tomu může dostat do recese. ECB v reakci na to může spustit nové kolo programu TLTRO s cílem zabránit velkým škodám. Ani to ovšem nemusí stačit, nákaza se může rozšířit do Francie a dále.

Německo a zbytek jádra Evropy odmítají rozdělení EU, a tak nebudou mít jinou možnost než se vrátit k nákupům dluhopisů. Hospodářská a měnová unie rozšíří mandát ECB na krytí dluhu nad 50 % HDP tištěním peněz nebo výkupem dluhopisů. Zbytek dluhu bude garantován eurodluhopisy.

EU zároveň zruší kontroverzní cíle Paktu stability a růstu. Nová fiskální pravidla umožní deficit do 3 % HDP přenést na ostatní země eurozóny. Dluh nad tímto prahem bude pod přímou kontrolou Evropské komise.

Kvantitativní utahování a jeho vliv na trhy
Kvantitativní uvolňování (QE) je ze strany centrálních bank pomalu (v USA) nahrazováno kvantitativním utahováním (QT). To, co centrální bankéři prezentují jako krok k normalizaci, je mnohými investory a ekonomy považováno za obdobný experiment, jakým bylo QE. Jaký může být jeho vliv na trhy?

2. Apple poskytne financování Tesle

Společnost Apple by si příští rok mohla uvědomit, že pokud chce být ještě silnější součástí života lidí, je dalším krokem automobilový sektor. Koneckonců i sám Steve Jobs na sklonku svého života poukazoval na to, že aby společnost zůstala velká, musí někdy bezhlavě investovat, aby se vyhnula nasycení trhu a stagnaci.

S ohledem na to, že Tesla potřebuje větší finanční stabilitu a Apple chce rozšířit ekosystém o auta mnohem více než jen prostřednictvím aplikace Apple CarPlay, dojde k racionální investici. Apple investuje do podniku Tesla, což Tesle zajistí finanční zdroje a 40% prémii k tržnímu ocenění akcií, čímž se cena titulu dostane na 520 dolarů. To je přitom mnohem více, než dokázal letošní pochybný tweet Elona Muska.

3. Trump donutí Powella odejít z čela Fedu

Na prosincovém zasedání Fedu prosadí guvernér Jerome Powell zvýšení úrokových sazeb jen těsnou většinou. Americká ekonomika a americké akcie zažijí v reakci na to v prvním čtvrtletí 2019 dramatický pád. Během letních měsíců, kdy budou americké akcie v hlubokém útlumu, se výnosová křivka v USA dostane dokonce do inverze.

Rozhněvaný Donald Trump v reakci na toto dění Powella odstraní z čela centrální banky a nahradí jej šéfem Fedu v Minnesotě Neelem Kashkarim. Ten dosud zastával výhradně holubičí postoj ve prospěch snižování sazeb a byl kritikem zpřísňování měnové politiky.

Nový guvernér bude zároveň méně rezistentní vůči pokusům manipulovat Fedem pro potěšení republikánů, což Trump následně umně využije i při prezidentských volbách v roce 2020.

Kashkari slíbí prezidentovi nakoupit dluhopisy v hodnotě pěti bilionů dolarů s nulovým úrokem a nekonečnou splatností, což prezidentovi umožní financovat nové infrastrukturní projekty.

USA se vrátí na cestu silného růstu z doby před finanční krizí. Inflace dosáhne 6 %, přestože plán byl pouze 3 % a politika Fedu počítá stále jen s 1 %. Svět tak bude svědkem snížení zadluženosti prostřednictvím finanční represe na úkor spotřebitelů.

JPMorgan: Powell v čele Fedu stál akciový trh už přes bilion dolarů
Kdykoli začne guvernér americké centrální banky Jerome Powell hovořit, investoři trnou hrůzou. Analýza JPMorgan Chase ukazuje, že Powell od nástupu do vedení Fedu připravil investory v USA o jeden a půl bilionu dolarů.

4. Britským premiérem se stane Corbyn. Libra dosáhne parity s dolarem

Labouristická strana vyhraje volby a jmenuje Jeremyho Corbyna novým premiérem. Ten slíbí komplexní kompromisní reformy a druhé referendum o brexitu. Díky své popularitě a silné většině v parlamentu se Corbynova vláda pustí do rozsáhlé kampaně ve stylu poloviny 20. století s cílem vymýtit sociální nerovnost ve Spojeném království.

Corbynův kabinet využije nové zdroje daňových příjmů, například přísně progresivní daň z nemovitostí zaměřenou na bohaté. Vláda navíc požádá centrální banku o pomoc formou takzvaného lidového kvantitativního uvolňování.

Dalším opatřením bude univerzální základní příjem. Veřejně prospěšné služby a železnice budou znárodněny a fiskální deficit se zvýší na 5 % HDP. Inflace prudce vzroste, nové investice do podnikání vymizí a zahraniční obyvatelé prchnou ze země i se svým majetkem.

Britská libra v důsledku nedostatku investic či stále nedořešených otázek kolem brexitu zkolabuje a z úrovně 1,3 USD, kde strávila téměř celé druhé pololetí 2018, a spadne na 1 USD.

5. Krize korporátních dluhopisů: Po General Electric bude následovat Netflix

Rok 2019 bude možná rokem dominového pádu v oblasti korporátních dluhopisů. Vše odstartuje společnost General Electric, která ztratí důvěryhodnost na úvěrových trzích. Investoři rychle podlehnou panice kvůli závazkům společnosti v hodnotě 100 miliard USD z minulých let.

Nákaza se přesune i na společnost Netflix, u níž bude trh znepokojovat také velmi vysoké zadlužení. Hodnota čistého dluhu společnosti Netflix vůči zisku EBITDA po započtení kapitálových výdajů dosáhne hodnoty 3,4 a absolutní hodnota dluhu stoupne na více než 10 miliard USD. Náklady na financování Netflixu se zdvojnásobí, což zpomalí tvorbu obsahu a negativně ovlivní cenu akcií firmy.

Do odvětví videostreamingu vstoupí Walt Disney, což ještě více zpomalí růst Netflixu. Negativní řetězová reakce na trhu korporátních dluhopisů vyvolá nejistotu, důsledkem čehož bude výprodej ze strany ETF, jež se budou stahovat z dluhopisového trhu. Tento černý den se stane prvním varováním pro sektor pasivních investic, který během turbulentních období reaguje na změny vždy negativně.

Příběh General Electric a 5 lekcí pro investory
Na začátku milénia byla společnost General Electric investory považována za jednu ze stálic trhu a investice do jejích akcií byla považována za ideální způsob, jak si zajistit zajímavé výnosy a jistou a rostoucí dividendu. Dnes je GE odstrašujícím příkladem pro ty, kdo by snad věřili, že něco trvá věčně.

6. Austrálie znárodní čtyři velké banky

Realitní trh v Austrálii se dostane do velkých problémů, které způsobí pokles poskytování úvěrů. Výsledkem zasedání Královské komise bude zmrazení úvěrové činnosti bank. Ty budou nuceny nadále utahovat kohouty poskytování úvěrů. Austrálie následně poprvé za téměř 30 let spadne do recese, protože pokles cen realit zničí bohatství domácností i spotřebitelské výdaje.

Dále klesne HDP a prasknutí bubliny s nedobytnými dluhy sníží marže a zisky bank. Ztráty finančních domů budou příliš velké, a banky proto budou od australské centrální banky požadovat záchranná opatření, v krajním případě i rekapitalizaci a sekuritizaci hypoték.

7. Německo spadne do recese

Německo bylo světovým lídrem po celá desetiletí, v roce 2019 se mu ale nebude dařit dostatečně využívat nové technologie. Klenotem německé ekonomiky tvořícím 14 % HDP je automobilový průmysl. Ten má být motorem s novým milníkem - 100 miliony prodaných automobilů v roce 2018.

Automobilkám se v roce 2018 ale nakonec podaří prodat jen 81 milionů vozů, což je jen o dvě procenta více než v roce 2017. Znamenat to bude konec dlouhodobého trendu vysokého ročního růstu o 5-10 % trvajícího od roku 2000. Do roku 2040 by měly 55 % všech nových prodejů vozů a 33 % všech automobilů na silnicích představovat elektromobily.

Německo se však teprve začíná přeorientovávat na nový technologický trend a oproti konkurenci je roky pozadu. V roce 2019 budou vrcholit antiglobalizační nálady. Země se proto zaměří na domácí trh, redukci nákladů, produkci, lepší využití dat a snižování uhlíkové stopy, tedy přesný opak toho, co bylo pro Německo přínosné od roku 1980. V důsledku toho Německo ve třetím čtvrtletí 2019 spadne do recese.

Německá ekonomika ve čtvrtletí klesla, potvrdili statistici
Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížila o 0,2 %. Zaznamenala tak první mezičtvrtletní pokles od prvního kvartálu 2015. Potvrdily to konečné údaje německého statistického úřadu. Na vině byly podle agentury DPA především problémy automobilového průmyslu a slábnoucí vývoz.

8. Sluneční bouře způsobí škody za dva biliony dolarů

Život na Zemi existuje díky stabilním "dodávkám" energie ze Slunce. To ale není vždy jen klidnou koulí hořícího vodíku. Astronomové dobře vědí, že Slunce je obří vřící kotel, který dokáže vyprodukovat neuvěřitelnou sílu ve formě solárních erupcí.

V roce 2019, kdy se na plné obrátky rozjede 25. sluneční cyklus, zasáhne sluneční bouře také západní polokouli. Většina satelitů bude vyřazena z provozu, což způsobí v našem světě závislém na GPS neuvěřitelný chaos.

A účet za způsobené škody? Přibližně dva biliony dolarů, což je zhruba o 20 % menší škoda ve srovnání s tím nejhorším scénářem, který odhaduje studie Lloyds o potenciálních finančních rizicích slunečních bouří publikovaná v roce 2013.

9. Prudký růst teploty donutí vlády k zavedení celosvětové daně z dopravy

Svět bude nadále trápit nepříznivé počasí a Evropa opět zažije extrémně horké léto, což způsobí paniku ve městech po celém světě. Dosud měly letecký a lodní průmysl významná daňová privilegia, to se ale změní, když se tato odvětví stanou předmětem nové globální daně z dopravy. Zavede se světová daň na leteckou přepravu a daň z tonáže v lodní dopravě, jejíž hodnota bude propojena s emisemi uhlíku.

Nový daňový poplatek bude stanoven na 50 USD za tunu emisí CO2, což ve srovnání s předchozími návrhy bude znamenat dvojnásobek a výrazně to převýší i úroveň 15 eur za tunu v letošním roce. Nová daň zvýší cenu letenek a námořní přepravy, protože dopravní firmy přenesou vyšší náklady na spotřebitele.

USA a Čína již v minulosti zpochybnily daň z paliv v letecké dopravě odvoláním se na chicagskou Úmluvu o mezinárodním civilním letectví z roku 1944. Čína však změní postoj, což přinutí změnit názor i USA. Bude tak přijata celosvětová daň z letecké a námořní dopravy a akcie spojené s turismem, leteckými společnostmi a lodní dopravou se ponoří do nejistoty slabších budoucích výsledků.

KONTEXT: Síly formující svět 21. století a vaše portfolio (4. díl: degradace životního prostředí)
Pokud svět nevezme boj proti změně globálního klimatu vážně, Země se do konce století oteplí až o 5 °C. S tím spojené katastrofální důsledky (a snahy o jejich odvrácení) jsou součástí dalšího z megatrendů formujících svět zítřka. Jejich příčiny a dopady jsme v rámci přípravy na "český Davos" zkoumali společně s hlavním ekonomem ČSOB Martinem Kupkou. Studii doplněnou o komentáře a tipy předních investičních expertů vám nabízíme exkluzivně až do konce roku.

10. MMF a Světová banka zastaví měření HDP a budou hodnotit produktivitu

Na jarním setkání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky dojde k překvapivému rozhodnutí. Hlavní ekonomky Pinelopi Goldbergová a Gita Gopinathová oznámí záměr zastavit měření hrubého domácího produktu zemí.

Úroveň HDP podle nich nedostatečně odráží vliv nízkonákladových služeb založených na technologiích a tento ukazatel nezohledňuje environmentální otázky, což dokazují hrozivé dopady znečištění na lidské zdraví a zhoršení životního prostředí nejen v Indii, ale po celém světě.

Produktivita je bezpochyby jedním z nejpopulárnějších, zároveň však i jedním z nejproblematičtěji chápaných výrazů v ekonomii. Jednoduše řečeno ji definuje výkon za odpracovanou hodinu. Ve skutečném světě je však produktivita mnohem složitějším pojmem a lze ji považovat za největší determinant životní úrovně v čase. Pokud se země snaží zlepšit spokojenost a zdraví lidí, musí produktivita růst.

Bezprecedentní rozhodnutí MMF a Světové banky bude symbolizovat také konec éry centrálních bank, jež se staly v časech po světové finanční krizi synonymem kolapsu globální produktivity.

Zdroj: Saxo Bank
Passer: Ceny stavebních prací stouply za dva roky o polovinu, Česko…
Passer: Ceny stavebních prací stouply za dva roky o polovinu, Česko…
09:35

Passer: Ceny stavebních prací stouply za dva roky o polovinu, Česko má ekonomický (a demografický) problém

Zoufalý nedostatek lidí ve stavebnictví se podepsal na extrémním zvýšením cen stavebních prací. Zatímco od roku 1996...
Stavebnictví Česká republika Česká ekonomika
Pro nezávislost na státu je potřeba výnos 5 %, říká diecéze
včera v 09:36

Pro nezávislost na státu je potřeba výnos 5 %, říká diecéze

Tradiční investice do zemědělství a lesnictví v Královéhradecké diecézi doplňují investice do nemovitostí a...
Česká republika Náboženství a církve Pozemky a půda
Americké akcie v pátek posílily díky Trumpovu komentáři k obchodu s…
Americké akcie v pátek posílily díky Trumpovu komentáři k obchodu s…
24. 5. 2019 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky Trumpovu komentáři k obchodu s Čínou

Americké akcie v pátek zpevnily v reakci na pozitivní komentáře prezidenta USA Donalda Trumpa ohledně obchodních...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ve sporu s VW německý soud poprvé rozhodl ve prospěch zákazníků
24. 5. 2019 18:19

Ve sporu s VW německý soud poprvé rozhodl ve prospěch zákazníků

Regionální odvolací soud v Karlsruhe v pátek rozhodl v neprospěch německé automobilky Volkswagen (VW) v případu...
Volkswagen Auta
Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden však oslabily zhruba o…
Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden však oslabily zhruba o…
24. 5. 2019 18:00

Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden však oslabily zhruba o 1,5 %

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když se investoři vrátili k rizikovějším aktivům po...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
FT: Ghosn se snažil v alianci Renault-Nissan posílit své postavení
24. 5. 2019 17:05

FT: Ghosn se snažil v alianci Renault-Nissan posílit své postavení

Bývalý šéf automobilky Nissan Carlos Ghosn několik měsíců před svým zatčením navrhoval vytvořit nadaci se sídlem v...
Japonsko Auta Management
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden ztratila 0,8 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden ztratila 0,8 %
24. 5. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden ztratila 0,8 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, když index PX zpevnil o 0,37 % na 1 041,89 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodej smartphonů Huawei podle analytiků může klesnout až o čtvrtinu
24. 5. 2019 16:19

Prodej smartphonů Huawei podle analytiků může klesnout až o čtvrtinu

Odbyt chytrých telefonů čínské technologické firmy Huawei, která čelí americkým sankcím, by podle analytiků...
Čína Mobilní telefony
KPMG: Řada firem má s dodržováním pravidel GDPR stále potíže
24. 5. 2019 16:01

KPMG: Řada firem má s dodržováním pravidel GDPR stále potíže

Řada firem má rok po platnosti nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) s jeho dodržováním stále potíže. Celkem sedm...
Česká republika Byznys a podnikání
Ze světa investičních doporučení (24. května)
24. 5. 2019 15:20

Ze světa investičních doporučení (24. května)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly
24. 5. 2019 14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v dubnu meziměsíčně klesl o 2,1 procenta po březnovém...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Facebook čelí kritice, že podrývá demokracii v Africe
Facebook čelí kritice, že podrývá demokracii v Africe
24. 5. 2019 13:58

Facebook čelí kritice, že podrývá demokracii v Africe

Společnost Facebook čelí kritice, že podrývá demokracii v Africe. Jejími sociálními sítěmi se letos v průběhu všech...
Facebook Americké akcie
Forbes: Nejhodnotnější značkou je opět Apple před Googlem
Forbes: Nejhodnotnější značkou je opět Apple před Googlem
24. 5. 2019 13:36

Forbes: Nejhodnotnější značkou je opět Apple před Googlem

Nejhodnotnější značkou na světě je opět Apple s ohodnocením 206 miliard dolarů. Následuje Google s hodnotou značky...
Apple Brandy a značky Alphabet (Google)
XXX Lutz kupuje 22 zahraničních poboček Kika, i ty v Česku
24. 5. 2019 13:19

XXX Lutz kupuje 22 zahraničních poboček Kika, i ty v Česku

Rakouský nábytkářský řetězec XXX Lutz kupuje od holdingu Signa 22 zahraničních poboček konkurenčního řetězce Kika,...
Rakousko Fúze a akvizice
Čína kritizovala USA za "šíření pomluv" o firmě Huawei
Čína kritizovala USA za "šíření pomluv" o firmě Huawei
24. 5. 2019 12:58

Čína kritizovala USA za "šíření pomluv" o firmě Huawei

Čína v pátek kritizovala amerického ministra zahraničí Mikea Pompea za to, že šíří nepravdivé zprávy ohledně čínské...
Čína Spojené státy americké (USA)
Akcie čínských firem v USA klesají nejvíce od roku 2008
24. 5. 2019 12:03

Akcie čínských firem v USA klesají nejvíce od roku 2008

Zhoršující se obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou způsobuje nejprudší výprodej čínských akcií obchodovaných v...
Čína Spojené státy americké (USA) Americké akcie
Britská premiérka Theresa Mayová oznámila rezignaci
24. 5. 2019 11:42

Britská premiérka Theresa Mayová oznámila rezignaci

Britská premiérka Theresa Mayová v pátek oznámila, že 7. června skončí ve funkci šéfky britských konzervativců. V...
Spojené království Politika
Za poklesem důvěry v ekonomiku je podle analytiků vývoj v zahraničí
24. 5. 2019 11:30

Za poklesem důvěry v ekonomiku je podle analytiků vývoj v zahraničí

Pokles důvěry v českou ekonomiku je způsoben především obavou ohledně dalšího vývoje v zahraničí, především pod...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra