Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2020
|

Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2020

Evropská centrální banka změní názor a zvýší úrokové sazby, Donald Trump ohlásí novou daň America First, Maďarsko odejde z Evropské unie a demokraté v amerických volbách díky ženám a mileniálům jasně zvítězí. To je jen výběr událostí, jež by podle expertů ze Saxo Bank mohly v roce 2020 vyvést trhy z rovnováhy. Jaké další překvapivé scénáře by podle nich zahýbaly světem a finančními trhy?

Výhled na rok 2020 Investiční a ekonomický výhled Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Světová ekonomika Ekonomika Rusko Energetika Ropa OPEC Zemní plyn Facebook Apple Amazon Netflix Alphabet (Google) Wall Street Spojené státy americké (USA) Americké akcie Centrální banky ECB Fed Úrokové sazby Podpora ekonomiky Eurozóna Ekologie a životní prostředí Těžba Těžba z břidlic Jihoafrická republika Afrika Zadlužení HDP Hospodářský růst Bankrot Donald Trump Daně Mezinárodní obchod Švédsko Gender Volby Demografie Maďarsko Evropská unie Politika Střední a východní Evropa Evropa Čína Asijská ekonomika Americký dolar Maďarský forint EUR/USD EUR/HUF Měny Forex (FX)

"Letošní šokující předpovědi se týkají tématu nečekaných zvratů, protože stávající paradigma již jednoduše nemá co nabídnout. Ne snad proto, že bychom ho měli dost, ale proto, že další pokračování trendů poslední dekády by znamenalo, že začne společnost válčit sama se sebou, na místo trhů nastoupí politici, jediným obchodním modelem budou monopoly a veřejná debata bude zaslepená, fragmentovaná, polarizovaná," říká Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

"Rok 2020 vnímáme jako dobu, kdy se s tématem nejrůznějších zvratů setkáme takřka na každém kroku. Kyvadlo se může přehoupnout na druhou stranu v politickém životě i v monetární a fiskální politice a v neposlední řadě i v oblasti ochrany životního prostředí. V politickém životě to může přinést náhlé selhání populismu, který nahradí snaha spojovat, nikoli rozdělovat. V politice obecně to může znamenat, že centrální banky vyklidí pole a snad i lehce znormalizují sazby, a do uvolněného prostoru nastoupí vlády s programy investic do infrastruktury a pro řešení klimatických problémů," dodává Jakobsen.

Níže uvedené předpovědi nepředstavují oficiální tržní předpovědi Saxo Bank pro rok 2020. Jedná se pouze o možné události, které jsou málo pravděpodobné, a které by proto v případě, že nastanou, mohly vyvést z rovnováhy celý trh, který víceméně odpovídá konsenzuálnímu výhledu.

1. Win-win pro Rusko v oblasti zelené i černé energie

V roce 2020 vycítí Rusko a OPEC zpomalení americké produkce ropy z břidlic kvůli nízké návratnosti investic, chytí příležitost za pačesy a oznámí další výrazné omezení vlastní produkce ropy. Čistě náhodou se toto načasování bude shodovat s dalším kolem úpisu akcií saúdskoarabské firmy Saudi Aramco, což jí pomůže zajistit potřebné ocenění ze strany investorů mimo Saúdskou Arábii. Trh na to nebude připravený a následná horečná snaha pokrýt krátké pozice na trhu s ropou a nedostatečně zajištěné expozice vůči vyšším cenám budou mít za následek návrat ceny ropy Brent na 90 USD za barel. Rusko tím dosáhne velkého vítězství, a to nejen pro Rosněfť, ale i pro své veřejné finance, protože Rusku k dosažní vyrovnaného rozpočtu na rok 2019 stačila cena ropy Ural 49 USD za barel. Akcie největší ruské ropné firmy Rosněfť i proto poskočí o 50 %.

Zelená energie se bude muset v roce 2020 naopak uskromnit, protože se navzdory všemu povyku ukáže, že návratnost souvisejících investic je nízká. Navzdory tomu se politika bude nadále zaměřovat na podporu elektromobilů a zařízení pro omezení znečištění z osobní dopravy a po celém rozvinutém světě se prohloubí snahy o zodpovědnou klimatickou politiku. Z toho dokáže Rusko těžit hned nadvakrát, je totiž i největším světovým producentem paládia, které se používá v osobních autech, aby se zlepšila kvalita ovzduší, a je jednou z nejvýnosnějších komodit roku 2019. V roce 2020 navíc demokraté přesvědčivě ovládnou Bílý dům a spolu s Indií dále zpřísní emisní normy.

Druhá věc, na které Rusko vydělá, bude přechod výrobců baterií pro auta na elektrický pohon z kobaltu na nikl. V roce 2020 se proto prudce zvýší poptávka po niklu. Vlády v rozvinutých ekonomikách budou subvencovat prodej elektromobilů a velké německé automobilky rozjedou jejich výrobu naplno a budou se snažit zajistit si dlouhodobě dodávku baterií. A zatímco Indonésie se rozhodla od ledna 2020 omezit export niklových rud, aby podpořila domácí hutě, ruská těžařská firma MMC Norilsk Nickel využije zvýšené poptávky a vyšších cen a podobně jako Rosněfť se bude moci pochlubit zhodnocením svých akcií o 50 %.

2. Náhlá stagflace neodmění růst, ale hodnotu

ETF iShares MSCI World Value Factor si povede výrazně lépe než akcie FANG. Po skončení Brettonwoodského měnového systému přestal být dolar vázaný na zlato a stal se nekrytou měnou, takže se biliony dolarů (nejen v USA, ale po celém světě) získávaly půjčováním si. A nyní se kruh uzavírá. Aby však nedošlo k naprosté paralýze amerického i globálního finančního systému, vynucovaly si jednotlivé úvěrové cykly postupně stále nižší sazby a větší stimuly. Sazby v podstatě dosáhly nejnižší možné hranice, Spojené státy mají obrovské deficity, které nepřestávají růst, a nadcházející americká recese donutí Fed, aby svou bilanci nafoukl více, než si kdo dokázal představit, jinak nebude možné financovat další Trumpovy masivní fiskální výdaje na infrastrukturu, které mají zlepšit jeho šance na znovuzvolení.

Ale stane se něco zvláštního - jak budou podpůrná opatření postupovat americkou ekonomikou, mzdy i ceny prudce vzrostou, právě kvůli nedostatku prostředků a kvalifikované pracovní síly způsobenému předchozím nedostatkem investic. Rostoucí inflace a výnosy zvýší cenu kapitálu, slabší dlužníci budou jen těžko shánět peníze, a tak zombie firmy půjdou od válu. Jakmile si trh uvědomí, že Fed hodlá jen přifukovat svou bilanci, ale úrokové sazby chce dále držet nízko, dojde ke značnému globálnímu znehodnocení dolaru.

3. ECB změní názor a zvýší sazby

V roce 2020 posílí index evropských bank o 30 % a finanční domy zažijí comeback. Navzdory nedávnému zavedení tieringu, který pomohl zmírnit negativní následky záporných úrokových sazeb, budou banky nadále čelit závažné krizi. Budou se muset vyrovnat s náročným ekonomickým a finančním prostředím, s extrémně nízkými strukturálními sazbami, s přísnější regulací, kterou přináší čtvrtá Basilejská dohoda, jež dále snižuje kapitálovou návratnost bank, a s konkurencí ze strany fintech podniků v tržních nikách.

Začátkem ledna 2020 dojde k neslýchanému obratu, když Christine Lagardeová, která dříve záporné sazby podporovala, otočí o 180 stupňů a řekne, že monetární politika již nemá co nabídnout. Poukáže na fakt, že delší udržování záporných úrokových sazeb z vkladů by mohlo vážně poškodit důvěru v celý evropský bankovní sektor. Aby přinutila vlády eurozóny (a zejména Německa), aby zakročily a stimulovaly ekonomiku pomocí fiskální politiky, přehodnotí ECB měnovou politiku a 23. ledna 2020 zvýší sazby. Krátce po prvním zvýšení sazeb bude následovat další, které rychle vrátí úrokovou sazbu na nulu a ještě před koncem roku i lehce nad ni.

4. Když dojde na energie, zelená není nová černá

Poměr fondů investujících do fosilních paliv k fondům zaměřeným na obnovitelné zdroje energie se zvýší ze 7 na 12. Ropný a plynárenský průmysl vyšel z finanční krize po roce 2009 s hlavou hrdě vztyčenou a jeho návratnost od roku 2008 do června 2014, kdy Čína vytáhla světovou ekonomiku z historické úvěrové recese, dosáhla zhruba 131 %.

Od té doby muselo toto odvětví čelit útokům hned ze dvou stran. Zaprvé to byl nástup amerického břidličného plynu, rychlá globalizace řetězců dodavatelů zemního plynu s využitím LNG a následná americká revoluce v oblasti produkce ropy z břidlic, díky níž se staly USA největším světovým producentem ropy a ropných produktů. Z druhé strany útočila rostoucí popularita boje proti klimatické změně a s tím spojený politický kapitál, což způsobilo obrovský nárůst poptávky po obnovitelné energii. Nižší ceny a investoři, kteří se vyhýbají špinavé energii, společnými silami stlačili zhodnocení akcií tradičních energetických firem na úroveň o 23 % nižší než u firem poskytujících čistou energii.

V roce 2020 se ale karta v oblasti investic obrátí, protože kartel OPEC dále omezí produkci, ztrátové americké firmy podnikající v břidlici zpomalí růst produkce a v Asii opět stoupne poptávka. Ropné a plynárenské společnosti budou v roce 2020 překvapivými vítězi, což bude zároveň i budíčkem pro čistou energii.

KONTEXT: Hlad po energii vs. (ne)obnovitelné zdroje aneb Komu zvoní hrana?
Obnovitelné zdroje nestíhají duální růst globální ekonomiky a počtu obyvatel naší planety. Svět se tak i napříště bude muset ve velkém spoléhat na fosilní paliva. Vyplývá to z čerstvé zprávy Mezinárodní energetické agentury, podle které se navzdory posílení role alternativ vyšplhaly loni emise škodlivin vypouštěných do ovzduší na historické maximum. Z pohledu (nejen) investorů jde o hrozbu, ale i příležitost.

5. Jihoafrickou republiku potopí dluh firmy Eskom

Svět odmítne dávat JAR další půjčky a měnový pár USD/ZAR vystoupá z 15 na 20. Již koncem letošního roku oznámí vláda Jihoafrické republiky, že hodlá zachránit problematickou energetickou společnost Eskom, aby se země neponořila do tmy. A to bude opravdu špatná zpráva. Bude totiž znamenat, že příští rok deficit státního rozpočtu JAR vystoupá na 6,5 % HDP, tedy nejvyšší úroveň za více než deset let, a vzhledem k tomu, že v posledních letech dokázala tamní vláda stabilizovat finance na téměř konstantním deficitu na úrovni 4 %, bude to skutečně výrazné zhoršení.

Ještě horší je odhad Světové banky, že se vnější zadlužení země za toto období více než zdvojnásobilo na více než 50 % HDP. A tak se může stát fiasko společnosti Eskom poslední kapkou, kvůli které pohár trpělivosti přeteče a věřitelé přestanou zemi, která si po desítky let nedokázala dát finanční a správní záležitosti do pořádku, dále financovat, a ta se tak dostane na pokraj bankrotu.

6. Donald Trump ohlásí daň America First s cílem snížit obchodní deficit

Daň na všechny zahraniční výnosy naruší zásobování a prudce navýší inflaci. V roce 2020 vynesou americké 10leté státní dluhopisy chráněné proti inflaci 6 %, protože vzrostou spotřebitelské ceny a s nimi také zájem investorů. Na počátku roku 2020 bude situace v obchodní politice vcelku stabilní, protože se Trumpova administrativa dokáže dohodnout s Čínou a alespoň dočasně zmírnit napětí ohledně cel, měnové politiky a nákupu zemědělských produktů. Avšak brzy poté bude mít americká ekonomika problém se nadechnout a obchodní deficit USA s Čínou se nijak výrazně nezlepší. Navíc se nebude dát očekávat, že by se nákupy zemědělských produktů ze strany Číny dále zvyšovaly.

Průzkumy budou předpovídat zdrcující porážku Trumpa v prezidentských volbách, a ten tak rychle znervózní a jeho administrativa přijde s novým přístupem, s daní America First, která bude zoufalou snahou svézt se na vlně protekcionismu. V rámci této daně bude restrukturalizován americký systém zdanění právnických osob, aby byly zvýhodněny firmy vyrábějící na americké půdě, samozřejmě v rámci prosazování principů "volného a férového obchodu". Všechna dosavadní cla budou zrušena a místo nich bude na všechny hrubé výnosy na americkém trhu, které pocházejí ze zahraniční výroby, uvalena 25 % daň. To vyvolá ostré protesty obchodních partnerů, že jde o staré tarify, jen v novém hávu. Trumpova administrativa ale bude kontrovat tím, že pokud se chtějí zahraniční firmy dani vyhnout, mohou začít vyrábět na americké půdě.

Zvyšování tarifů podle Morgan Stanley zůstává významným rizikem
Dílčí obchodní dohoda mezi USA a Čínou je podle americké banky Morgan Stanley přinejlepším nejistým ujednáním a zatím neotevírá žádnou reálnou cestu ke snížení či zrušení cel, které na vzájemný dovoz v posledních měsících uvalily dvě největší ekonomiky světa.

7. Se Švédskem to půjde z kopce

Švédsko bude muset zapracovat na lepší integraci imigrantů a přetížených sociálních službách, takže dojde k velké a pragmatické změně přístupu, s níž budou spojeny i nebývalé fiskální stimuly a výrazné posílení švédské koruny. Ale tak jako počátkem 90. let, kdy Švédové zašli příliš daleko s progresivním zdaněním a celá ekonomika se zhroutila, zajdou i tentokrát švédští zákonodárci s politickou korektností kolem imigrace tak daleko, až budou vlastně politicky nekorektní. Budou ignorovat nezanedbatelnou a stále rostoucí část Švédů, kteří jejich politiku zpochybňují, a vytěsní je z veřejné debaty.

Parlamentní demokracie by měla dát prostor k vyjádření všem přiměřeně velikým skupinám, ale tradiční hlavní strany Švédska se poněkud nezvykle společně rozhodnou ignorovat protiimigrační hlasy, které již představují více než čtvrtinu švédských voličů. Jejich záměry i odůvodnění jsou v pořádku (otevřenost a rovnost pro všechny a ochrana švédského otevřeného ekonomického modelu). Ale čeho je moc, toho je příliš a všechny modely musejí být schopné přizpůsobit se změnám okolností, jinak se zhroutí. Ostatní skandinávské země již o švédských podmínkách nemluví jako o modelu hodném následování, ale jako o hrozbě. Švédsko se ocitne v recesi, což ještě zvýší citlivost jeho otevřené malé ekonomiky na zpomalování růstu světové ekonomiky. Tato zřejmá společenská i ekonomická krize připraví podhoubí pro změnu.

Neff: Migrací to teprve začíná, za pár desítek let bude Evropa plná Harlemů
Migraci nelze zabránit, půjde tak bezesporu o jednu ze sil, které určí podobu světa v příštích letech. I v důsledku toho se zřejmě obraz naší společnosti jednou přiblíží kultovnímu filmu Blade Runner, řekl v nejnovějším rozhovoru na platformě Alter Eko respektovaný autor sci-fi Ondřej Neff hlavnímu ekonomovi ČSOB Martinu Kupkovi.

8. Díky ženám a mileniálům demokraté v amerických volbách jasně zvítězí

V amerických volbách v roce 2020 získají demokraté prezidentský úřad a obě komory Kongresu. Akcie velkých zdravotnických a farmaceutických firem se propadnou o 50 %. Před koncem roku 2020 nejsou průzkumy ani voliči Trumpovi nijak zvlášť nakloněni. Tak jako v roce 2016 bude i v roce 2020 typickým voličem Trumpa starý běloch. Tato demografická skupina je ovšem za zenitem, největší generací jsou ve Spojených státech mileniálové, kteří jsou mnohem liberálnější.

Mileniálové a už i nejstarší část generace Z jsou v USA silně motivováni nespravedlností a nerovností způsobenou tím, jak centrální banka nalévá peníze do systému, a strachem z klimatické změny, kde je prezident Trump jako její popírač pro rebely ideálním hromosvodem. Hlasy levice se mobilizují na základě odporu proti Trumpovi - mileniálové a ženy z předměstí přijdou vyjádřit své znechucení současným prezidentem. Demokraté vyhrají o víc než 20 milionů hlasů, dále posílí svou kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a podaří se jim získat mírnou převahu i v Senátu. Medicare pro všechny a vyjednávání o cenách léčiv brutálně sníží zisky firem v odvětví zdravotní péče.

Prezidentské volby v USA jako hlavní geopolitické riziko roku 2020
Světem budou i v příštím roce významně hýbat politická a geopolitická rizika. Tím nejvýznamnějším jsou přitom prezidentské volby v USA, které by v případě vítězství Donalda Trumpa přispěly k urychlenému rozpadu globálního řádu, na který menší, otevřené země, jako je Česko, doplatí. O podrobnostech na platformě Alter Eko diskutovali partner poradenské společnosti Save & Capital Roman Chlupatý a politický geograf vyučující na Karlově Univerzitě Michael Romancov.

9. Maďarsko vystoupí z EU

Od svého vstupu do Evropské unie v roce 2004 prožívalo Maďarsko velký hospodářský úspěch. Teď se ale zdá, že "manželství" po 15 letech prožívá krizi, protože Brusel aktivoval článek 7 kvůli stále většímu omezování svobodných médií, soudců, akademiků, menšin nebo různých skupin na ochranu práv ze strany Maďarska (nebo spíše ze strany premiéra Orbána). Maďarská politická reprezentace kontruje tím, že pouze chrání svou zemi a kulturu před masovou imigrací.

Tento status quo je ovšem neudržitelný a pro obě strany nebude snadné se smířit, když se systémem EU pomalu propracovává spuštění článku 7. Premiér Orbán již otevřeně hovoří o tom, že Maďarsko nepatří ke zbytku Evropy, ale je pokrevním bratrem odpadlického Turecka, což je velká změna rétoriky, která přichází ve stejné době jako zavírání kohoutků penězovodů z evropských fondů, které v následujících dvou letech téměř vyschnou. Maďarský forint bude na ústupu a pár EUR/HUF vzroste až na 375, jak si podniky z unie budou rozmýšlet své maďarské investice a trhy se budou obávat přerušení nebo otočení kapitálových toků.

Geopolitická rizika roku 2020: (I) Evropou bez silných lídrů živ je svět
Světem budou i v příštím roce významně hýbat politická a geopolitická rizika. V Evropě bude hrát prim brexit, na který se Evropská unie již několik let do značné míry koncentruje. Na globální scéně, kde se bojuje o příští uspořádání světa, i proto unie ztrácí, což se jí dlouhodobě nemusí vyplatit. Podrobnosti v rámci projektu Alter Eko probírali partner poradenské společnosti Save & Capital Roman Chlupatý a politický geograf vyučující na Univerzitě Karlově Michael Romancov.

10. Asie přijde s novou rezervní měnou, aby se zbavila závislosti na dolaru

Asijská digitální rezervní měna podporovaná bankou AIIB srazí index amerického dolaru o 20 % a potopí dolar vůči zlatu o 30 %. Aby čelila prohlubující se obchodní rivalitě a vlastní zranitelnosti vůči narůstající hrozbě, že Američané použijí dolar proti ní, a aby zmírnila vliv dolaru na světové finance, přijde Asijská infrastrukturní investiční banka s novým rezervním aktivem nazvaným Asian Drawing Right neboli ADR. Jednotka ADR bude mít hodnotu dvou amerických dolarů, takže se stane největší měnovou jednotkou světa. Jasným cílem bude vymanit regionální obchod ze závislosti na americkém dolaru.

Lokální ekonomiky se dohodnou, že začnou v rámci regionu obchodovat výhradně v ADR, a hlavní vývozci ropy, tedy Rusko a země OPEC, se ještě rádi přidají, protože jsou na asijském trhu stále závislejší. Redenominace značné části globálního obchodu na jinou měnu než americký dolar bude znamenat, že USA přijdou o příliv kapitálu, kterým by mohly financovat svůj dvojí deficit. Během pár měsíců oslabí dolar vůči ADR o 20 % a vůči zlatu o 30 % a spotová cena zlata bez problémů překročí hranici 2 000 USD za trojskou unci.

Zdroj: Saxo Bank
V PONDĚLÍ OD 9.30 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ OD 9.30 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ OD 9.30 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Společnosti Berkshire Hathaway vzrostl ve druhém čtvrtletí zisk díky…
Společnosti Berkshire Hathaway vzrostl ve druhém čtvrtletí zisk díky…
včera v 15:51

Společnosti Berkshire Hathaway vzrostl ve druhém čtvrtletí zisk díky růstu hodnoty akciových investic

Investiční společnosti Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta ve druhém čtvrtletí stoupl čistý...
Berkshire Hathaway Warren Buffett Výsledková sezóna
AP: Huawei kvůli sankcím zastaví výrobu svých čipů Kirin
včera v 12:36

AP: Huawei kvůli sankcím zastaví výrobu svých čipů Kirin

Čínské technologické společnosti Huawei Technologies v důsledku amerických sankcí docházejí čipy pro výrobu chytrých...
Technologie Čína Polovodiče
Fitch letos očekává 5% pokles ruské ekonomiky
včera v 09:24

Fitch letos očekává 5% pokles ruské ekonomiky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings předpověděla, že ruská ekonomika v letošním roce klesne o 5,2 % kvůli...
Rusko HDP Výhled na rok 2020
Delta Air Lines patrně pošle na neplacenou dovolenou 3 000 lidí
včera v 09:06

Delta Air Lines patrně pošle na neplacenou dovolenou 3 000 lidí

Americká letecká společnost Delta Air Lines bude muset na 4 až 12 měsíců poslat na neplacenou dovolenou 3 000 z 20...
Doprava Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Trump chystá exekutivní příkazy na pomoc lidem stiženým krizí
včera v 07:03

Trump chystá exekutivní příkazy na pomoc lidem stiženým krizí

Americký prezident Donald Trump v pátek prohlásil, že je připraven do konce týdne podepsat exekutivní příkazy, které...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale…
7. 8. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy zpevnily

Americké akcie zakončily páteční seanci smíšeně, index Nasdaq Composite oslabil. Růst zaměstnanosti v USA v červenci...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek mírně rostly, za celý týden přidaly přes dvě…
Evropské akcie v pátek mírně rostly, za celý týden přidaly přes dvě…
7. 8. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek mírně rostly, za celý týden přidaly přes dvě procenta

Akcie na západoevropských trzích v pátek mírně rostly. Nahoru je táhly dobré výsledky firem a očekávání dalších...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza v pátek stagnovala, za týden akcie zpevnily téměř o 3 %
Pražská burza v pátek stagnovala, za týden akcie zpevnily téměř o 3 %
7. 8. 2020 16:55

Pražská burza v pátek stagnovala, za týden akcie zpevnily téměř o 3 %

Pražská burza v pátek opět stagnovala. Index PX stoupl, ale jen o 0,08 % na 907,26 bodu. Nejvíce zdražily akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Goldman Sachs kvůli sporu kolem fondu 1MDB snížila ohlášený zisk
7. 8. 2020 16:16

Goldman Sachs kvůli sporu kolem fondu 1MDB snížila ohlášený zisk

Americká investiční banka Goldman Sachs Group upravila svůj zisk za druhé čtvrtletí na 197 milionů dolarů z původně...
Goldman Sachs Americké akcie Výsledková sezóna
Americká ekonomika v červenci vytvořila 1,76 milionu pracovních míst,…
Americká ekonomika v červenci vytvořila 1,76 milionu pracovních míst,…
7. 8. 2020 14:30

Americká ekonomika v červenci vytvořila 1,76 milionu pracovních míst, míra nezaměstnanosti spadla na 10,2 %

Ve Spojených státech v červenci mimo zemědělství vzniklo 1,76 milionu pracovních míst. Analytici odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
CNN: Výbuch v Bejrútu ohrožuje ekonomiku, která již byla v krizi
CNN: Výbuch v Bejrútu ohrožuje ekonomiku, která již byla v krizi
7. 8. 2020 13:40

CNN: Výbuch v Bejrútu ohrožuje ekonomiku, která již byla v krizi

Ničivý výbuch v libanonském hlavním městě Bejrútu by mohl poslat ekonomiku země, která je již nyní v hluboké krizi,...
Ekonomika Blízký a Střední východ
ČEZ vede jednání o prodeji rumunských aktiv, údajně s Macquarie
7. 8. 2020 13:00

ČEZ vede jednání o prodeji rumunských aktiv, údajně s Macquarie

Energetická skupina ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji svých rumunských aktiv s uchazečem, který předložil...
ČEZ Fúze a akvizice Rumunsko
Kuba plánuje dále uvolnit soukromé podnikání
Kuba plánuje dále uvolnit soukromé podnikání
7. 8. 2020 12:45

Kuba plánuje dále uvolnit soukromé podnikání

Kubánská komunistická vláda chce zrušit seznam, který přísně definuje podnikatelské aktivity, jimž se může věnovat...
Kuba Byznys a podnikání
Hodnota majetku šéfa Facebooku pokořila hranici 100 miliard USD
Hodnota majetku šéfa Facebooku pokořila hranici 100 miliard USD
7. 8. 2020 11:30

Hodnota majetku šéfa Facebooku pokořila hranici 100 miliard USD

Hodnota majetku šéfa Facebooku Marka Zuckerberga ve čtvrtek poprvé překonala hranici 100 miliard USD díky růstu akcií...
Facebook Spojené státy americké (USA) Mark Zuckerberg
Asijské akcie v pátek uzavřely smíšeně
Asijské akcie v pátek uzavřely smíšeně
7. 8. 2020 10:30

Asijské akcie v pátek uzavřely smíšeně

Na asijských trzích přetrvává nejistota z dalších opatření proti šíření koronaviru a napětí mezi USA a Čínou. To...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu
Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu
7. 8. 2020 10:20

Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu

Americký prezident Donald Trump vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
ČR: Tržby ve službách klesly ve druhém čtvrtletí téměř o pětinu
ČR: Tržby ve službách klesly ve druhém čtvrtletí téměř o pětinu
7. 8. 2020 09:50

ČR: Tržby ve službách klesly ve druhém čtvrtletí téměř o pětinu

Poskytovatelům služeb v Česku klesly ve druhém čtvrtletí tržby meziročně o 19,8 % po očištění o sezonní vlivy. Byl to...
Ekonomika Česká republika