Slábnoucí dolar a blýskání na lepší komoditní časy
|

Slábnoucí dolar a blýskání na lepší komoditní časy

Americký dolar slábne a globální komoditní trh stále počítá zisky i ztráty v této měně. Drahé kovy v čele se zlatem a stříbrem již mají za sebou výraznou rally, většina dalších komodit ale v době globální recese strádá. Změní se to?

Komodity Soft komodity Investiční alternativy Americký dolar Investiční tipy

Důvodů pro oslabování dolaru bychom jistě našli více, jedním z podstatných je ale zhoršující se fiskální disciplína americké administrativy. Korelace mezi deficitem amerického rozpočtu a hodnotou dolaru je dlouhodobě poměrně silná.

"V poslední době se deficit prohlubuje stále výrazněji, a tak může americká měna klidně prodělat medvědí trend hluboký 30-40 %, podobně jako v letech 2002-2011," říká investor a bloger Jesse Felder.

Tři překážky pro dolarové medvědy
Americký dolar v poslední době citelně oslabil. Prostor pro pokles jeho hodnoty ale může být omezen, pokud nebudou přijímána nová opatření na podporu ekonomiky, a pokud by se (i proto) zhoršila nálada na trzích s rizikovými aktivy.

Zmíněná (téměř) dekáda byla skvělým obdobím pro drahé kovy a komodity. V současnosti již zlato a stříbro mohutně posilují, zbytek komoditního pelotonu v čele s ropou ale zaostává. Index cen komodit se dokonce nedávno propadl na úroveň, na které byl poprvé již v roce 1973. Kdyby se něco takového stalo třeba na trhu s akciemi, byly by toho plné noviny.

"Pokud bude americký dolar dále výrazně ztrácet na hodnotě v důsledku rychlého růstu zadlužení a tištění peněz za účelem pohánění inflace, komodity mohou být vynikajícím způsobem, jak tuto tržní situaci 'hrát'," říká Felder. "A to samé platí o akciích firem navázaných na komodity, které se vzhledem ke své neoblibě mezi investory jeví jako doslova generační příležitost."

Co (také) ovlivňuje skutečnou cenu komoditních ETF
Nízké ceny ropy si řada investorů vyložila jako jedinečnou příležitost k investici. A jaký jiný zvolit nástroj než burzovně obchodované fondy. Jsou přece levné a extrémně likvidní. Jak už to tak ale bývá, nic není jen černé nebo bílé. Na co si při investování do komoditních ETF dát (také) pozor?
Zdroj: thefelderreport.com