Spadnou americké akcie bez Trumpovy daňové reformy? Třeba ne!
|

Spadnou americké akcie bez Trumpovy daňové reformy? Třeba ne!

Takzvaná Trump rally, která trvá od prezidentských voleb a v níž se minimálně zpočátku akciím dařilo hlavně díky předvolebním slibům nového amerického prezidenta, možná nebude ke svému pokračování samotného Trumpa a jeho ekonomické reformy potřebovat.

Americké akcie Daně Donald Trump Býčí trh Medvědí trh

Sliby Donalda Trumpa o nových investicích do infrastruktury, snižování daní a deregulaci vyhnaly akcie na nové rekordy. Zatím se zdá, že ani neschopnost prezidenta a jeho vlády prosadit novinky ani nekončící politické skandály a nesmyslné boje s médii nejsou pro akcie velkou překážkou.

Býčí trh není jen o Trumpovi

"Nemyslím si, že by býčí trend až tolik závisel na daňové reformě. Ve skutečnosti ekonomika takové stimuly nepotřebuje. I přesto, co se děje ve Washingtonu, se hospodářství daří dobře," říká Ed Yardeni z poradenské společnosti Yardeni Research.

Akciové trhy tak nadále rostou spíše díky stabilnímu hospodářskému růstu, nízké nezaměstnanosti, silným firemním ziskům a stále nízkým úrokovým sazbám. Míra nezaměstnanosti v USA je na úrovni 4,3 %, zisky v prvním čtvrtletí rostly nejrychleji od roku 2011 a podobná čísla zatím firmy předvádějí i ve druhém čtvrtletí.

Wall Street samozřejmě stále sleduje, co se děje ve Washingtonu. Spekulace ohledně ovlivňování voleb ze strany Ruska a vyšetřování prezidentových obchodních aktivit na trhu vyvolávají krátkodobé výkyvy. "Administrativa je až nezvykle nefunkční a Trump zjevně není takovým obchodníkem, jak se prezentoval," míní Paul Ashworth ze společnosti Capital Economics.

Možná i to je důvod, proč daňová reforma již není tolik v hledáčku investorů. Je to patrné na výkonnosti akcií některých společností, které z ní měly těžit. Goldman Sachs sestavila koš akcií společností s vysokými daněmi, které po volbách rychle posilovaly, ale již nyní jsou na nižší úrovni než před prezidentskými volbami.

"Optimismus, který vládl na trzích, se víceméně vypařil," upozorňuje Mark Luschini, hlavní investiční stratég společnosti Janney Capital. Klesající nadšení z Trumpa je evidentní i při pohledu na výkonnost amerického dolaru, který po volbách zpevnil, ale nyní již řadu týdnů slábne.

Zdá se tedy, že si investoři uvědomují, že změna zdanění firem je citlivým politickým tématem. Trump chce snížit horní hranici daňového zatížení z 35 % na 15 % a prostřednictvím jednorázové daňové úlevy přimět některé americké firmy, aby vrátily svůj byznys do USA. Nyní je jasné, že to nebude tak jednoduché. "Je to zatím zklamání, ale žádný důvod pro medvědí trend," míní Sam Stovall ze CFRA Research, podle kterého "daňový faktor" může vyvolat maximálně 5-10% pokles cen akcií.

Chce to trpělivost

Pokud by reforma přece jen prošla legislativním procesem, může to být pro firemní zisky velký impulz. Vzhledem k nejistotě je tedy nyní nejlepší vyčkávat. "Sledujeme Washington, ale nepodnikáme žádné kroky. Počkáme, zda se reforma nakonec vyvrbí, a podle toho se zařídíme," uzavírá Brian Peery ze společnosti Hennessy Funds.

Zdroj: CNN