US MARKETZavírá za: 4 h 8 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Pokud mileniáni neuposlechnou tuto jednoduchou radu, budou do práce chodit ještě v 75 letech

Průměrný věk odchodu do důchodu se ve vyspělém světě dlouhodobě pohybuje kolem 65 let. Teď to ale vypadá tak, že pokud se někdo z generace mileniánů do penze dostane v tomto věku, bude to šťastný člověk, kterému bude většina jeho vrstevníků tiše závidět. Politici jsou v tom ale tentokrát nevinně.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
13. 5. 2017 | 7:00
Spoření

Život na dluh se v posledních letech stal samozřejmostí. Začíná to studentskou půjčkou, pokračuje hypotékou na startovací byt, leasingem na auto, pak přichází rodina, navýšení hypotéky na prostornější byt a tak dále.

Mileniáni, tedy lidé narození mezi lety 1980 a 2000, vedou a povedou tak nákladný život, že si jednoduše přestat pracovat v 65 letech nebudou moci dovolit. Podle studie společnosti Nerd Wallet budou muset lidé, kterým je dnes 17 až 37 let, pracovat minimálně do 75 let, než budou mít dost peněz na to, aby ustáli výpadek příjmů ze zaměstnání.

Bez úspor na důchod zapomeňte

Hui-chin Chen, certifikovaný finanční poradce ze společnosti Pavlov Financial Planning, ale mileniány uklidňuje, že jejich vyhlídky nejsou zdaleka tak špatné, jak by se mohlo zdát.

"Problémem většiny mileniánů je především to, že se na stáří nepřipravují pravidelným investováním. Dříve platilo, že se o lidi v důchodu staral stát a oni si svými úsporami jen přilepšovali. Dnes se poměr otáčí," říká Chen. "Mladí lidé nejsou zvyklí si vytvářet finanční rezervu. A když už si nějaké peníze začnou odkládat, není to dost, a navíc tyto peníze nezhodnocují investováním."

Rozdíl mezi spořením a investováním je přitom propastný. I na těch nejlépe úročených spořicích účtech se pohybuje roční úrok kolem procenta, zatímco průměrný roční růst indexu S&P 500 dosahuje v horizontu deseti let více než 6,8 %.

Hui-chin Chen také upozorňuje na úskalí kariérního postupu. "Když se vám zvýší plat, je jednoduché si na to zvyknout. Myslete ale vždy na to, že stejně snadno můžete o část platu zase přijít. A přejít z vyššího rozpočtu zpět na nižší je mnohem těžší," říká.

Podle odborníků na osobní finance by se nejen mileniáni měli na důchod připravovat pravidelným investováním alespoň 10 % svého průměrného měsíčního příjmu. Jedině tak se jim podaří nashromáždit dost peněz na to, aby na trhu práce nemuseli být ještě v 70 letech nebo později a zároveň nemuseli radikálně měnit své zvyklosti a slevovat ze své životní úrovně.

Zdroj: Investopedia

DemografieDůchodyInvestováníSpořeníÚsporyZaměstnání
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika