Spořicí účet do každé rodiny

Každá domácnost by měla mít zřízený spořicí účet. U spořicího účtu zhodnocujeme své peníze a máme je kdykoli k dispozici.
Mít doma vyšší hotovost je nerozumné. Peníze můžeme ztratit, nebo nám je může někdo odcizit. Navíc v čase peníze ztrácejí vlivem inflace část své hodnoty. Kde tedy mít peníze na nenadálé výdaje, abychom je měli kdykoli k dispozici? Na spořicím účtu.
Spořicí účty nenabízejí zajímavé zhodnocení jako investice, ovšem jako spořicí produkt jsou zajímavé. Výhodou peněz na spořicím účtu je to, že si je můžeme ihned vybrat, a přitom nám je banka zhodnocuje.
V některých bankách bude vklad na spořicím účtu úročen vyšší úrokovou sazbou, jestliže zůstatek neklesne pod určitou částku (například 50 tisíc Kč). Při nižší úložce bude vklad úročen úrokovou sazbou jako běžný účet (například 0,1 %). Úroky jsou na spořicích účtech obvykle připisovány na konci měsíce.
Peníze si vybereme, kdy chceme
Dostupnost našich peněz. To je největší rozdíl mezi termínovaným a spořicím účtem. Vklady na termínovaném účtu jsou sice úročeny výhodněji než u spořicího účtu, ale s penězi nemůžeme po stanovenou dobu volně manipulovat. A člověk nikdy neví, kdy bude peníze potřebovat. U spořicího účtu máme výhodu, že peníze máme vždy po ruce. Správným výběrem spořicího účtu můžeme dosáhnout i na zajímavého zhodnocení.
Naproti tomu vybrat peníze z termínovaného vkladu není tak jednoduché. Úroková sazba u termínovaných vkladů závisí na výši vkladu a délce výpovědní lhůty (například i 5 %). Čím vyšší vklad a delší výpovědní lhůta, tím vyšší úroková sazba.
Peníze na spořicím účtu jsou v bezpečí
Jistota z dnešního rychle se měnícího světa mizí. Finanční prostředí se mění příliš rychle. Mezi naprosto nerizikové produkty však patří spořicí účty.
Jednoduché a příjemné ovládání, minimální nebo žádné poplatky. Peníze můžeme kdykoli vybrat a přitom jsou zhodnocovány. Spořicí účet lze založit i pro minimální částky. Navíc peníze na spořicím účtu jsou v bezpečí. To vše jsou výhody spořicích účtů.
Vklady na spořícím nebo termínovaném účtu u banky jsou totiž ze zákona pojištěny v plné výši až do částky 100 000 eur (přibližně 2,5 milionu Kč). Ani v případě krachu banky o svůj vklad do uvedené částky nepřijdete. Ten, kdo má 90 000 eur (přibližně 2,2 milionu Kč) ve dvou různých bankách, v případě krachu obou bank nepřijde ani o korunu svých úspor, i když celková částka je 180 000 eur. Vždy se posuzuje částka u jedné instituce.
Rádi riskujete? Přesto je dobré mít spořicí účet
Pro konzervativní občany je spořicí účet nejdostupnější a nejsrozumitelnější forma spoření. Přesto výhody spořicího účtu využívají i odvážní investoři preferující vyšší potenciální zisk i za cenu vyššího rizika. I tito občané by totiž měli mít na spořicím účtu železnou rezervu pro nenadálé finanční výdaje, jako jsou například oprava auta, nutný nákup ledničky, pračky, platba lyžařského výcviku dětem, platba dovolené na poslední chvíli nebo dočasná ztráta zaměstnání.