Penzijní reforma: Druhý pilíř se ženám vyplatí víc

Nemluví se o tom. Ne, není to tabu. Spíš to ještě nikoho nenapadlo dát dohromady. Ano, řeč je o pohlaví a důchodové reformě.
Výhodnost či nevýhodnost druhého byla proprána již téměř ze všech stran. Pro rozhodnutí o vstupu je kritický především příjem a obavy z politického rizika. Existuje ale ještě jeden zásadní faktor: Pohlaví.
Muži statisticky vydělávají více než ženy. A to i na stejných pozicích. Navíc stále většinu vyšších (a lépe placených) pozic zastávají muži. A protože se vstup do druhého pilíře vyplatí především lidem s vyššími příjmy, měli by mít muži navrch. Ale chyba lávky. Druhý pilíř je vykreslený především pro ženy.
Proč se ženám vstup do druhého pilíře vyplatí více než mužům? "Za vším hledej ženu," říká klasické přísloví. V tomto případě by ale bylo přesnější: "Za vším hledej EU." Ano. I za to může Evropská unie. Svým zákazem diskriminace žen (v tomto případě mužů) v pojišťovnictví.
Druhý pilíř má fungovat tak, že si člověk spoří v určitém penzijním fondu a při odchodu do penze si za naspořené prostředky koupí rentu od pojišťovny. V té má na výběr ze tří možností: renta na 20 let, doživotní renta a doživotní renta s tříletou pozůstalostní výplatou. U první možnosti (renta na 20 let) zákaz diskriminace nic neovlivní. 20 let je 20 let pro muže i pro ženy. Dokonce i pro gorily či liberecké bílé tygry.
Výplatu doživotní renty však zákaz diskriminace ovlivní – a pro muže značně nevýhodně. Muži sice vydělávají statisticky více, ale na utrácení naspořených prostředků mají statisticky méně času. To se projevuje v odlišných úmrtnostních tabulkách pro muže a pro ženy.