Inflace: Jak uchránit své úspory?

Pokračující nejistota na globálních trzích nahrává spekulacím, co bude, ale také obavám z růstu inflace. V případě Česka to prý nemusí být tak horké. Přesto má smysl včas zvážit, kam a jak s ohledem na riziko inflace investovat peníze.
Také se bojíte, že vám inflace znehodnotí úspory o deset či více procent ročně? Tato představa zatím nepůsobí příliš reálně. V Česku navíc nemusí být podle některých odborníků inflace tak velký problém. Přesto stoupá počet těch, kdo z řady důvodů, včetně obav z inflace, investují do zlata. Je to pravý protiinflační a výdělečný recept?
Část expertů hovoří i o jiném riziku, a to o deflaci. Investor a provozovatel serveru www.pro-investory.cz Jan Dvořák soudí, že nás čeká mix inflace a deflace. "Za nejpravděpodobnější pokládám růst cen věcí a služeb k životu nezbytných, jako potravin a energií, a pokles cen věcí a služeb zbytných," sdělil Dvořák serveru Peníze.cz.
Velkou roli hraje vnímání inflace. Když někomu klesne příjem o 5 procent, pocítí to při nominální jednoprocentní inflaci jako reálnou 6 % inflaci. A tomu přizpůsobí chování. Ve světě klesajících příjmů a rostoucích cen nezbytných věcí se budou lidé chovat mnohem více inflačně, než odpovídá zveřejňovaným datům. Nezbytné výdaje omezí na minimum, což zvýší tlak na snížení jejich cen.
Vyspělé versus rozvíjející se země
Kdy inflace přijde? Petr Čermák z firmy Colosseum v nejbližším půl roce vysokou inflaci nečeká. Alespoň ne pro vyspělé země, jejichž obyvatelé místo utrácení splácejí nadměrné dluhy, což se nepříznivě odráží v poptávce po zboží a službách i v celé ekonomice. Silný růst rozvíjejících se zemí přináší rostoucí inflační tlaky. Případný návrat recese ve vyspělých zemích by je ovšem rovněž negativně ovlivnil.
Oficiální předpovědi inflace počítají podle Dvořáka s plynulým pohybem cenové hladiny. Bez externího šoku a propadu důvěry, které hrají klíčovou roli. Problémem totiž může být hyperinflace, spojená s nedůvěrou v měnu. Pak může inflace raketově vzrůst v řádu dní a desítek procent, třeba kvůli prudkému růstu ceny ropy. Také Čermák se bojí, že inflace může udeřit rychle a poměrně silně. Třeba kvůli nedůvěře mezi investory, kteří budou prodávat americké státní dluhopisy a dolary, jejichž prudké znehodnocení by přineslo velkou inflaci. Inflace může být problémem hlavně pro dovozce komodit, k nimž patří i ČR. Ta je však na tom podle Čermáka díky relativně nízkému dluhu a poměrně stabilní měnové politice lépe a hyperinflace (v řádu desítek procent) jí zřejmě nehrozí. Sílící koruna může navíc tlumit růst dolarových cen komodit. V nejbližší době tak nepokládá silný růst inflace za příliš reálný.
Dluhopisy ne, zlato ano, ale...
Inflace znehodnotí hotové peníze, také úroky spořicích účtů budou stěží dohánět inflaci. Stejně tak dluhopisy s pevnou úrokovou sazbou. Ani akcie nejsou, jak uvádí Dvořák, nejlepší ochranou proti inflaci. V uplynulých 110 letech provázel růst inflace v USA pokles P/E (poměrem ceny akcie k zisku na akcii). Při inflačním navýšení zisků v 70. letech se to v růstu cen akcií jako celku neprojevilo.
Dvořák doporučuje opustit akcie firem vyrábějících zbytné věci nebo služby, třeba automobilek, které nemohou přenést zvýšené náklady na zákazníky. Osobně preferuje producenty drahých kovů, energie a zemědělství, tedy akcie firem, které mohou přenést růst cen na konečné spotřebitele. A není rozhodující, jak vysoké dividendy vyplácejí.