Strašák finanční krize stojí investory jmění. Rok 2018 by pro akcie měl být opět úspěšný, věří Richard Bernstein
|

Strašák finanční krize stojí investory jmění. Rok 2018 by pro akcie měl být opět úspěšný, věří Richard Bernstein

Přehnaně opatrní investoři v roce 2017 dost možná zmeškali skvělé příležitosti, říká uznávaný investiční manažer Richard Bernstein. Za zdrženlivost významné části investorů mohou mimo jiné i vzpomínky na finanční krizi. Podle Bernsteina ale tito investoři budou mít příležitost vydělat na akciích i v roce 2018.

Výhled na rok 2018 Americké akcie Korekce na trzích Panika na trzích Finanční krize Psychologie

Propad (amerického) akciového trhu v roce 2008 byl nejhorší, jaký kdo pamatujeme (pamětníci Velké deprese prominou). Po bezmála devíti letech růstu cen a 300% posílení se stále velká část nejen drobných investorů zdráhá naplno sázet na akcie. Je nabíledni, že tito v uplynulých letech minuli nadmíru atraktivní výnosy.

"Náklady ušlé příležitosti jsou v rámci aktuálního býčího trendu pro mnoho investorů obrovské. To vše především ze strachu z toho, že by se mohl opakovat rok 2008," vysvětluje Bernstein, kdysi hlavní investiční stratég Merrill Lynch.

55% pokles akciového trhu jako v roce 2008 je podle něj vysoce nepravděpodobný. Dokonce i propady "jen" o 30 % a více jsou historicky velice výjimečné. "Investoři přitom nastavují svá portfolia mnohdy tak, jako kdyby šance na opakování roku 2008 byly nějak vysoké," pokračuje Bernstein.

Krátce po obratu trendu "severním" směrem je běžné, že velká část investorů pod dojmem nedávných propadů nenaskakuje do rozjíždějícího se vlaku. S tím, jak ceny akcií postupně rostou, se pak do myslí účastníků trhu vkrádají pochybnosti ohledně udržitelnosti růstu cen. V důsledku toho i mnozí prozíraví a zkušení hráči v uplynulých letech promeškali zisky, které ve zpětném zrcátku působí jako velice snadné. Časování trhu a (ne)sebevědomí investorů jsou zkrátka prevít.

V druhé polovině 90. let množství stratégů vyvolávalo obrat býčího trhu, který dodnes v tržním almanachu zaujímá pozici jedničky mezi nejdelšími růstovými trendy historie, dočkali se ale až v roce 2000 po výbuchu internetové bubliny. Lekce z roku 1987 byla příliš silná, řadu stratégů velkých bank ale jejich nedůvěra v růst cen akcií do přelomu tisíciletí stihla stát zaměstnání. Býci byli ale samozřejmě po stejném obratu trendu znevažováni za to, že konec růstu cen neuměli předpovědět či odhadnout. No, nevyberete si.

Právě opatrnost části trhu po devíti letech růstu je tím, co Bernsteina vede k akciovému optimismu na prahu roku 2018. Zamezuje totiž nárůstu chamtivosti a investiční horečky typické pro závěr býčích cyklů. Skeptici podle manažera zajišťují trhu i tak oblíbené pullbacky a náznaky korekcí (letos pohříchu slabé), které býci využívají k levnějším nákupům. V neposlední řadě by akciový trh měl těžit také z pokračujícího růstu zisků firem a nadále solidní likvidity.

Zdroj: Richard Bernstein Advisors