Technický pohled na zlato a stříbro: Kam dále z maxim?
|

Technický pohled na zlato a stříbro: Kam dále z maxim?

Cena zlata v amerických dolarech na konci července vzrostla na nový historický rekord a cena stříbra na sedmileté maximum. Pokud přitom nějaký investiční nástroj razí historická maxima, je odvážné sázet na pokračování růstu.

Zlato Stříbro Technická analýza Bezpečné investice Investiční alternativy Komodity Vzácné kovy

Na konci července (konkrétně v úterý 28. července, ještě před zasedáním FOMC) si spotová cena zlata sáhla na 1 980 USD za trojskou unci, načež přišel několikahodinový výprodej až na cenu 1 906 USD. Dříve by propad o 74 USD znamenal obří korekci, nyní však jde "pouze" o větší intradenní pohyb. Na konci úterní obchodní seance již byla cena zlata zpět nahoře a v pátek zlato zavíralo poblíž historického vrcholu na 1 975 USD za unci (kde se drželo i v první srpnový obchodní den).

Na trhu se stříbrem nastal ještě větší cenový propad. Poté, co kov zdražil k silné rezistenci na 26 USD za trojskou unci, nastala prudká 15% korekce k 22,30 USD. To je ekvivalent propadu akciového indexu S&P 500 o 500 bodů za pouhých 5 hodin.

Jednalo se o předpokládané korekce, na které čekáme? Ne tak docela, jelikož poklesy nastaly v rámci intradenního pohybu. Proto zůstává klíčovou otázkou to, zda to bylo momentálně směrem k nižším cenám vše a ceny kovů dále porostou, nebo zda zlato a stříbro projdou ještě jednou hlubší korekcí.

Hlavní psychologickou a současně nejbližší rezistencí na dolarovém grafu ceny zlata zůstává hladina 2 000. Supporty jsou v pásmu 1 900 až 1 920 USD za unci (do letošního roku historický vrchol). Tato podpora byla již na konci července otestována. Další silnou podpůrnou zónou je pásmo 1 790 až 1 820 USD. Pokles k těmto hodnotám by znamenal běžnou korekci v rámci primárního cyklu.

Teprve propad pod 1 670 USD s následným nižším cenovým návratem by představoval změnu dosavadního růstového trendu. Ovšem vzhledem k tomu, že většina investorů je nyní motivována ke koupi zlata jeho dlouhodobou perspektivou (bezprecedentní tištění peněz a hrozba stagflace s vysokou inflací), bude pravděpodobně jakýkoli návrat ceny rychle nakoupen zpět.

Zlato tedy zůstává od 1 800 USD za unci v režimu proražení výše, ačkoli většina technických indikátorů ukazuje na silnou překoupenost trhu a cena je značně vychýlena nad 200denní i 50denní klouzavý průměr. Cena stříbra by pak mohla v případě většího výprodeje klesnout do pásma 19 až 21 USD za unci.

Cena zlata v českých korunách prošla hlubší korekcí již na přelomu května a června, kdy korigovala z historického vrcholu o 13 %. V červnu přišel pozvolný růst k rezistenci na 43 000 Kč za unci a v červenci se cena pohybovala povětšinou do strany. Teprve v posledním červencovém týdnu se rozhýbala opět výše a vystoupala až na 44 400 Kč za unci. Je tak pouze 800 Kč od dosavadního historického vrcholu z 18. května.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Investorský magazín: Zlatá a stříbrná rally, hvězdné akcie a ethereum v kurzu
Okurková sezóna trhům letos nehrozí. Největší rozruch vyvolává vývoj cen vzácných kovů a kurzů kryptoměn. Dává smysl ještě naskočit do rozjetého vlaku? Odpovědi hledá Investorský magazín, ve kterém dostává prostor i portfolio manželky jedné rapové ikony nebo akcie, která za týden přidala bezmála tři tisíce procent. Závěr patří jako tradičně přehledu očekávaných ekonomických událostí.
Proč investovat do zlata? Hlavně kvůli diverzifikaci
Zlato jako uchovatel hodnoty hrálo důležitou roli v mnoha civilizacích a svůj status si uchovalo dodnes. V čem ale vlastně spočívá jeho hodnota, když jako klasická komodita nenese žádné úroky? Nebýt společenské shody, která trvá, pravda, již tisíce let, bylo by vzhledem ke své malé využitelnosti prakticky bezcenné.