Diamanty: Dlouhodobí investoři se mohou radovat, poptávka se do roku 2020 zdvojnásobí

Poptávka po diamantech poroste v příští dekádě více než 6% ročním tempem a je téměř jisté, že tak předčí 2,8% růst nabídky. Podle reportu Bain & Company v pověření Antwerp World Diamond Centre (AWDC) to povede v diamantovém průmyslu ke strukturálním nedostatkům a signalizuje to růst cen, a to zejména ve vícekarátovém segmentu. I nejkonzervativnější scénáře předpovídají 60miliardovému diamantovému šperkařskému byznysu slibnou budoucnost.
Čínská a indická střední třída se do roku 2020 zdvojnásobí, což povede k výraznému růstu poptávky. Tyto dvě země by společně měly zaujmout koncem desetiletí třetinu diamantového trhu, tedy skoro o polovinu více, než na ně připadá dnes. Jejich tržní podíl by se měl téměř vyrovnat podílu USA.
Autor reportu z Bain & Company Gerhard Prinsloo však tvrdí, že i přes slibné vyhlídky v Číně a Indii by velcí průmysloví hráči neměli zanevřít na USA, které jsou a delší dobu ještě budou diamantovým trhem číslo jedna.
Snahy o větší transparentnost byznysu by měly pomoci překonat dosavadní překážky v obchodování s diamanty, jako například problémy s oceňováním, malý počet trhů a nízkou likviditu. Z diamantů by se tak mohlo stát konečně plnohodnotné investiční aktivum.
Klíčem ke zvýšení zájmu o tuto stále spíše alternativní investici je podle Bain & Company vytvoření burzy pro leštěné diamanty investičního stupně, kde by byla definována kritéria (například kategorie podle karátů) a zúženo cenové pásmo, ve kterém se dnes ceny srovnatelných diamantů pohybují. Bohatí lidé a banky z Číny, Indie a Blízkého východu by zajisté projevili zájem o vysoce kvalitní diamanty.
Do roku 2020 by se roční produkce mohla vyhoupnout na 175 milionů karátů a překonat předkrizové produkční úrovně z roku 2007. Očekává se, že třináct nových dolů, které by se do konce dekády měly otevřít, navýší produkci až o 23 milionů karátů. Tato projekce nepočítá s tím, že by byla v dohledné době objevena další nová naleziště.
Rostoucí vzácnost vysoce kvalitních vícekarátových leštěných diamantů (nad 2 karáty) vede k disproporčnímu nárůstu výnosů v tomto segmentu. Producenti surových diamantů jsou nejprofitabilnějším segmentem ve zpracovatelském řetězci s provozními maržemi úctyhodných 22 až 24 %.
Retailové řetězce budou muset v následujících letech pečlivě promýšlet, z jakých zdrojů budou diamanty získávat. Někteří maloobchodníci již vymýšlejí různé strategie, aby si zajistily i v budoucnosti nabídku vysoce kvalitních diamantů.
Rodinná diamantová šperkařství (často jde o tradiční živnosti provozované po čtyři až pět generací) budou postižena nejcitelněji. Specializované maloobchodní řetězce se budou snažit ukrojit si pro sebe stále větší tržní podíl. Zatímco tržní podíl specializovaných šperkařských řetězců rostl z 20 % v roce 2000 na 27 % v roce 2010, tržní podíl nezávislých šperkařských obchodů spadl z 38 % na 24 %.
Internet hraje zatím při obchodování s diamanty pouze vedlejší roli. Není využíván coby distribuční kanál, ale spíše jako komunikační nástroj.
I diamanty mají svá investiční rizika!
Zdroj: Bain & Company