US MARKETOtevírá za: 1 h 6 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Bill Gates: Tyto výzvy musíme přijmout, pokud chceme bojovat proti změně klimatu

Solární a větrná energetika je na vzestupu. Podíl "zelené" elektřiny v síti ve světě roste rekordním tempem. Jak ale upozorňuje zakladatel softwarové společnosti Microsoft a filantrop Bill Gates, cíle lidstva musejí být mnohem vyšší, stejně jako investice do udržitelných ekologických řešení.

V roce 2000 byla solární a větrná energetika v plenkách, objem elektřiny vyprodukovaný elektrárnami využívajícími sluneční svit a vítr byl blízký nule. Od té doby se ovšem mnohé změnilo. V roce 2017 solární a větrné elektrárny celosvětově vyprodukovaly asi 1 600 terawatthodin energie.

Bill Gates připomíná, že produkce elektrické energie je největším zdrojem znečišťování ovzduší. Emise produkované takzvaně špinavými zdroji energie jsou zodpovědné za čtvrtinu všech vypouštěných skleníkových plynů.

"Budeme-li pokračovat s výstavbou solárních, větrných a jiných zelených zdrojů energie, zásadně se změní i odvětví a oblasti zodpovědné za zbylé tři čtvrtiny vypouštěných skleníkových plynů. Elektromobily, letadla nebo autobusy poháněné výhradně elektřinou, výroba zeleného tepla, energeticky efektivní továrny, to vše bude následovat," říká Gates.

Co ale musíme udělat pro to, abychom dosáhli 100% bezemisní výroby elektrické energie? Podle Gatese stojí před lidstvem dvě základní výzvy. Tou první je samozřejmě navyšování objemu energie vyrobené ze slunce a větru. "To je díky poklesu cen technologií k tomu potřebných snazší než kdy dříve," říká. Druhá výzva je o něco složitější. "Musíme se postarat o to, abychom byli připraveni i na chvíle, kdy panují nepříznivé klimatické podmínky pro výrobu energie ze slunce a větru," pokračuje.

Alternativní zdroje energie, úložiště, jádro a propojování energetických soustav

Gates navrhuje řešení tohoto problému rozdělit na několik částí. Zaprvé je podle něj potřeba pracovat také s alternativními energetickými zdroji, jako jsou vodní elektrárny nebo geotermální elektrárny. Ty jsou totiž z velké části schopné provozu bez ohledu na klimatické podmínky.

Zadruhé je podle něj nutné budovat velkokapacitní úložiště energie schopná elektřinou plnohodnotně zásobovat odběratele i ve chvílích, kdy je výroba nižší než spotřeba. V této souvislosti hovoří Gates jak o běžných bateriových systémech, tak o alternativách v podobě akumulace energie pomocí roztavené soli.

Zatřetí Gates připomíná výrobu energie v jaderných elektrárnách. "Jde o ekologický zdroj elektrické energie. Problémem jsou ovšem obavy spojené s několika nehodami, k nimž došlo. Proto musíme pracovat na inovaci výroby jaderné energie tak, aby se stala ještě bezpečnější," říká.

A začtvrté je podle Gatese potřeba pracovat na efektivnějším propojení energetických soustav na jednotlivých kontinentech i mezi nimi. Když totiž nefouká vítr nebo nesvítí slunce na východě nebo na severu, může foukat a svítit na západě nebo na jihu. Když jsou nepříznivé podmínky pro výrobu zelené energie v Americe, mohou být naopak příznivé v Evropě, Austrálii nebo v Africe.

"O ekologických hrozbách a potřebných řešeních se intenzivně hovoří po celém světě. Velká část lidstva ovšem stále ekologické hrozby považuje za vzdálený problém, který se ještě několika generací nebude příliš dotýkat. Přitom vývoj emisí skleníkových plynů a reálné důsledky klimatické změny v podobě rostoucí teploty, extrémního počasí a živelních pohrom ukazují, že jde o problém, jehož řešení již nelze odkládat," dodává Gates.

Zdroj: World Economic Forum, gatesnotes.com

Ekologie a životní prostředíElektřinaEnergetikaPrůmyslSolární energieVětrná energie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa