To tu dvacet let nebylo aneb Další dva grafy, které vrhají světlo na vývoj amerického akciového trhu
|

To tu dvacet let nebylo aneb Další dva grafy, které vrhají světlo na vývoj amerického akciového trhu

Investoři bývají trhem odměněni za to, že drží silné tituly a vyhýbají se těm slabým. To ostatně není žádná raketová věda. Americký akciový trh přitom v současnosti je vším možným, jen ne homogenně se vyvíjející množinou cenných papírů.

Americké akcie Indexy S&P 500 Nasdaq Small caps Srovnání investic

Dva ostře sledované segmenty amerického akciového trhu v současnosti vykazují nebývalou sílu, respektive slabost. Jde o technologický sektor a segment firem s malou tržní kapitalizací (small caps).

Zatímco poměr technologického indexu Nasdaq 100 a širokého indexu velkých společností S&P 500 je na zhruba dvacetiletém maximu (nadvýkonnost technologického odvětví je největší za dvě dekády), index Russell 2000 sledující malé společnosti je vůči S&P 500 nejslabší za dvě dekády.

Dnešní vítězové mají jasno - má smysl mít expozici v technologických titulech a vyhýbat se akciím firem s malou tržní kapitalizací. O čem ale ani tito vítězové nemají ani ponětí, je to, kdo bude vítězem zítra.

Trh je šílený. Ukazují to (nejen) tyto dva grafy
Jestli vám někdo v posledních pár měsících zkřížil cestu s povídáním o důležitosti fundamentů pro vývoj na akciovém trhu, měl dost možná pravdu. Pokud ale podle toho také investoval, na zisky nejspíše stále čeká. Ne tak mnozí jiní.
Zdroj: Kimble Charting Solutions