Torsten Sløk: Nízké sazby firmy nespasí, rozhodnutí skupovat korporátní dluhopisy je správné
|

Torsten Sløk: Nízké sazby firmy nespasí, rozhodnutí skupovat korporátní dluhopisy je správné

Ekonom Torsten Sløk, který 15 let oblékal dres Deutsche Bank, zamířil do investičního fondu Apollo Global Management. To jen tak na okraj. Ještě coby hlavní ekonom největší německé banky se nedávno zamyslel nad tím, zda byla reakce americké centrální banky na krizi spojenou s pandemií covidu-19 adekvátní.

Spojené státy americké (USA) Centrální banky Fed Úrokové sazby Dluhopisový trh Firemní dluhopisy Kvantitativní uvolňování Podpora ekonomiky Krize Koronavirus

"Současná krize byla vyvolaná propadem firemních cash flow k nule v důsledku uzavření ekonomik kvůli koronavirové pandemii. Vlivem toho narostly dluhopisové spready zrcadlící obavy o solventnost společností," napsal Sløk.

"Rozhodnutí americké centrální banky razantně srazit úrokové sazby tak není tím, co by společnosti mělo spasit. Odpovídající je rozhodnutí začít nakupovat firemní bondy s cílem snížit spready na dluhopisovém trhu, a zajistit tak společnostem přístup k prostředkům, kterých se jim kriticky nedostává," pokračuje.

Snižování úrokových sazeb k nule je navíc podle něj spojené s rizikem rozpoutání runu na banky, a tedy ohrožení stability celého finančního sektoru. "Již pouhá možnost zavedení záporných sazeb může střadatele přimět k výběru hotovosti z bank. A rovněž zkušenosti z Evropy nebo Japonska ukazují, že nízké úrokové sazby ekonomické oživení samy o sobě nezajistí," dodává Sløk.

Ztratila vaše investice na hodnotě? Vrásky nejsou namístě, kolísání je normální
V době koronavirové krize to zažil snad každý investor – hodnoty i těch velice dobře diverzifikovaných portfolií prudce klesaly. Kdo nezpanikařil a nedělal nic, většinou vyhrál.
Zdroj: Deutsche Bank