Toto je 8 technologických gigantů současnosti
|

Toto je 8 technologických gigantů současnosti

Největší americké a čínské technologické společnosti svou tržní kapitalizací strčí do kapsy celé akciové trhy zemí eurozóny a Japonska. Najdete je pod zkratkami FAAMG a BAT.

Americké akcie Asijské akcie Technologie Investiční bubliny Facebook Apple Amazon Microsoft Alphabet (Google) Alibaba

Tržní kapitalizace společností Facebook, Amazon, Apple, Microsoft, Alphabet, Baidu, Alibaba a Tencent dosahuje 5 bilionů USD. Mimochodem, americký technologický sektor jako takový je ještě větší, konkrétně 6,6 bilionu USD. Je stále ještě v pořádku na tyto tržní obry sázet?

Rychlé a výrazné nafouknutí hodnoty největších veřejně obchodovaných technologických firem dává vzpomenout na technologickou bublinu z přelomu tisíciletí. Podle měsíčního průzkumu Bank of America Merrill Lynch považují manažeři fondů sázku na tyto velké firmy za přehnaně populární obchod, a to dlouhodobě. Během posledního roku krátkodobě převzal pozici nejpřeplněnějšího obchodu na trzích pouze bitcoin, konkrétně sázka na další růst jeho ceny.

Michael Hartnett, hlavní investiční stratég Bank of America Merrill Lynch, považuje obrovskou tržní kapitalizaci velkých technologických společností za jeden z deseti důvodů, proč by se investoři měli z odvětví začít stahovat. Dalším důvodem je například to, že technologické firmy a odvětví e-commerce zajišťují bezmála čtvrtinu zisků firem na akciovém trhu, což je historicky výjimečná úroveň, kterou burzovní almanach pamatuje vlastně jen v souvislosti se spekulativními bublinami.

Technologický sektor opravdu trhu dominuje, Mezi deseti největšími veřejně obchodovanými společnostmi světa jsou pouze dva zástupci jiných odvětví, a to Berkshire Hathaway a ExxonMobil. Varovným signálem (pro kontrariány zajímavým) je i náhled analytiků na technologické obry – pouze 5 ze 199 doporučení na akcie FAAMG bylo v polovině června prodejních.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch