Tři akcie na věčné časy
|

Tři akcie na věčné časy

Investoři s opravdu dlouhodobým investičním horizontem mají často v portfoliu tituly, se kterými prakticky neobchodují. Drží je, každý rok se těší na dividendy a jen si pravidelně kontrolují, zda dlouhodobý investiční příběh stále funguje. Na tři akcie, které má smysl držet "navždy", se dnes podíváme s Matthewem Frankelem ze společnosti The Motley Fool. Ke čtení jsou samozřejmě zváni i hnidopichové, kteří (správně) zdůrazní, že nic hmatatelného, co známe, nevydrží navěky.

Americké akcie Akciové tipy Investiční tipy

Frankel se při výběru titulů klade otázku: "Bude byznys této společnosti aktuální za padesát let?" A pokud jde o odvětví, které sítem této otázky projde, sleduje teprve věci jako finanční kondice společnosti, růst tržeb nebo k akcionářům vstřícná politika firmy, pokud jde o redistribuci kapitálu investorům.

Kladnou odpověď na úvodní otázku podle Frankela nabízí hned několik oblastí. Lidé budou hledat bezpečné místo na uchování svého bohatství, budou se chtít spolehlivě přepravovat a neobejdou se bez zdravotní péče. Doporučuje proto nyní uvažovat (bez ohledu na aktuální ceny akcií a jejich valuace) například o následujících třech akciích s investičním horizontem v desítkách let.

U.S. Bancorp: Jedna z nejsolidnějších amerických bank

Akcie páté největší banky se sídlem v USA v současnosti nejsou zrovna levné, poměr ceny k účetní hodnotě je mezi velkými americkými finančními ústavy dokonce jasně nejvyšší. Má to ale důvod, U.S. Bancorp je stabilně jednou z nejziskovějších bank v Americe a v poslední dekádě zažila impozantní růst. Z finanční krize vyšla silnější, podle posledních zátěžových testů Fedu by i po ekonomickém recesi trvající devět čtvrtletí banka byla v zisku. Žádné překvapení, ani během krize banka nezaznamenala kvartální ztrátu.

General Motors: Mimořádně levná a finančně silná automobilka

Akcie GM se obchodují jen za zhruba 6násobek zisku za uplynulý rok. Oproti průměru trhu i samotného odvětví jde opravdu o mimořádnou valuaci. Ano, odborníci očekávají pro příští roky poklesy prodejů aut. Z pohledu investorů je ale důležité, že firma díky svým ziskům je schopna vyplácet solidní dividendu (výnos aktuálně okolo 4 %), a navíc má zásobu hotovosti. GM není stejná firma, která bankrotovala během finanční krize, jde o dobře řízenou společnost, která zvládne i zhoršení makroekonomického prostředí.

Ventas: Skvělá investice ve věčném odvětví

Zdravotní péče bude potřeba, dokud nezmizí nemoci a stárnutí (zde to s oním "navěky" vypadá celkem vážně). Frankelovi se nejvíce líbí investice do této oblasti v podobě nemovitostí. Ventas je jedním z největších zdravotnických REIT (real estate investment trust) a má ve výhledu na další dekády řadu růstových příležitostí. Vlastní přes 1 200 nemovitostí, z čehož zhruba 55 % jsou domovy pro seniory a 19 % jsou ordinace. 94 % příjmů firmy je generováno ze soukromých zdrojů, ne z plateb z federálních programů, což je považováno za příslib stability tržeb. Rostoucí podíl starších lidí a prodlužující se věk jsou základem růstových vyhlídek společnosti, dále pak obdobným REIT patří zatím jen asi 15 % nemovitostí v sektoru, což otevírá možnost různých akvizic a konsolidace.

Zdroj: fool.com