Tržní výhled: Buďme (stále) stateční! A opatrní!
|

Tržní výhled: Buďme (stále) stateční! A opatrní!

Kontrast mezi čtvrtým čtvrtletím 2018 a prvním čtvrtletím 2019 snad ani nemohl být ostřejší. Změna nálady investorů vyvolaná opatrnější politikou Fedu dala věci do pohybu.

Investiční strategie Investiční tipy Výhled na rok 2019 Americké akcie Hodnotové investování

Fundamentální problémy, které zpomalily hospodářský růst, mohou přetrvávat. Půjde ale spíše o klasický závěr růstové fáze ekonomického cyklu, ne přímo o recesi. Trhy nadšené z přerušení zvyšování sazeb v USA předstihly samy sebe, což má za následek velkou mezeru mezi fundamenty a tržními kurzy. Investoři, kteří v důsledku toho přepnuli do režimu RISK ON, tak mohou být velice zranitelní v případě další rychlé změny sentimentu.

Býčí trend na trzích trvá již řadu let a je logické předpokládat jeho konec. V ekonomice i na trzích je mnoho rizik, ale také atraktivních příležitostí pro ty, kdo je budou hledat. Současný býk proto ještě nemusel říci poslední slovo.

Ekonomika

Zatím se zdá, že na globální úrovni pokračuje zpomalení průmyslové výroby. Trh se v důsledku toho posunul do režimu, kdy špatné zprávy přijímá mnohdy pozitivně, protože snižují pravděpodobnost dalšího zpřísňování měnové politiky a s tím spojených rizik.

Akcie

Predikce vývoje zisků firem zůstávají příliš optimistické. Analytici z Fidelity International ovšem dále nacházejí příležitosti v jednotlivých regionech a sektorech. Japonsko má za sebou výprodeje, obdobný pesimismus zasáhl také cyklické tituly s velkou expozicí vůči Číně.

Pevně úročená aktiva

Fixed income v USA aktuálně vynáší okolo 2,5 % za rok, americké vládní dluhopisy mají jen omezený prostor pro další rally. Fidelity International upřednostňuje taktickou krátkou pozici, protože očekává, že americké sazby dohoní akcie, které během jarního oživení odskočily velice vysoko. Investoři musejí nadále sledovat obchodní vztahy USA a Číny a také vnímat, že je ekonomika i trh v pozdní fázi cyklu.

Multi asset

Vzhledem k vyšší volatilitě na trzích a nejistému vývoji globální ekonomiky je podle Fidelity International správný čas na aktivní přístup. Smysl mají akcie, je ale potřeba pečlivě vybírat mezi regiony. Zajímavé jsou hodnotové tituly v USA, defenzivní aktiva jako americké vládní bondy a kvalitní firemní dluhopisy.

Zdroj: Fidelity International