Týden na trzích podle burzovních grafů: Volatilita pokračuje, výrazný páteční růst posunul americké akcie do zisku
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Volatilita pokračuje, výrazný páteční růst posunul americké akcie do zisku

Americký akciový trh má za sebou další dramatický zkrácený obchodní týden. Díky pátečnímu posílení zapsal index S&P 500 zisk 1,86 %, o den dříve byla ale situace opačná.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Pozitivní je, že se index S&P 500 díky pátečnímu vzletu dostal nad hodnoty z přelomu roku. Proto by mohl pokračovat stejným směrem k hladině 2 600, kde je významná rezistence. Na opačné straně je důležitý support na 2 350, což bylo minimum a zavírací cena z 24. prosince a také 200týdenní klouzavý průměr. Další výrazné podpory jsou až na 2 200.

Denní graf indexu S&P 500 je medvědí, pozitivní nálada z pátku by se ale mohla přelít do dalšího týdne a vyvolat další nákupní signály. Zlomová hodnota pro další směr je až 2 600.

Investiční profesionálové se obávají recese, akcie prý čeká jen skromný růst
Investiční profesionálové oslovení magazínem Barron's sice v letošním roce očekávají růst akciového trhu, ale na návrat silného býčího trendu to podle nich nevypadá. Někteří z nich dokonce mají obavy z recese.

VIX

Index volatility VIX se vrátil do pásma 20-25. Čtvrteční propad indexu S&P 500 se na indexu strachu prakticky neprojevil – že by dobré znamení?

Závěr

Rok 2018 skončil pro S&P 500 ztrátou 6,24 %. Prosinec byl hodně divoký, od maxima z 1. 12. k minimu 24. 12. urazil index 16 % do mínusu. Tři ztrátové týdny v řadě udělaly své, celkový prosincový výsledek (-10 %) byl sezónně velice netypický. První tři obchodní dny roku 2019 navázaly na kolísavý prosincový vývoj. Nejedná se o trvalý stav, situace se nakonec vrátí do normálu. Tak hluboké propady střídané extrémními růsty vymizí stejně rychle, jako se objevily.

Americké akcie: O medvědovi v býčí smyčce
Na konci roku 2018 se americký index S&P 500 dotkl hranice, na níž zaznamenal sestup z historického maxima o 20 %. Medvědí trend jedna radost, řeklo by se. Občas ale sestupné trendy jsou v podstatě jen intermezzem v dlouhodobém růstu.